Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 października 2022

Wahania nastrojuWahania nastroju to objaw charakterystyczny zwłaszcza dla chorób o podłożu psychicznym, emocjonalnym oraz hormonalnym. Może dotyczyć wszystkich osób bez względu na płeć czy wiek. Dolegliwość odnosi się do nagłych zmian samopoczucia, od radości i optymizmu, poprzez smutek i przygnębienie, kończąc na złości lub nawet agresji. Przejście między poszczególnymi emocjami jest zwykle dość szybkie i nie towarzyszy temu konkretna przyczyna, która mogłaby spowodować zmianę samopoczucia.

 

Wahania nastroju – przyczyny

Wahania nastroju występują u każdego człowieka i wcale nie muszą mieć patologicznego podłoża. W psychologii uważa się, że ich naturalne przyczyny nie są do końca ustalone, jako że sam mózg jest wciąż tajemniczym narządem. Wahania nastroju mogą być jednak wynikiem:

  • silnego stresu w życiu codziennym;
  • niewysypiania się;
  • nieodpowiedniej diety bogatej w żywność przetworzoną i cukry proste;
  • spożycia alkoholu;
  • przeżytej traumy.

Bywają objawem zmian hormonalnych, które w największym stopniu mają miejsce w okresie dojrzewania, dlatego osobom dorosłym niekiedy tak trudno jest porozumieć się z nastolatkiem, którego nastrój często się zmienia. Wahania nastroju nasilają się podczas ciąży oraz u osób w okresie przekwitania (menopauza w przypadku kobiet oraz andropauza w przypadku mężczyzn). Do przyczyn patologicznych wahań nastroju zaliczamy:

Wahania nastroju mogą być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Zwłaszcza antydepresantów i środków o działaniu psychotycznym, ale również leków onkologicznych, antykoncepcyjnych czy hormonalnych. Przeprowadzono badania udowadniające, że wahania nastroju mogą wynikać nawet z niedostatecznego dotlenienia organizmu (zwłaszcza mózgu) wskutek siedzącego trybu życia i braku aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego zaleca się choćby krótki spacer każdego dnia, bez względu na pogodę.

Wahania nastroju – objawy

Wahania nastroju są dość proste do rozpoznania. Objawiają się jako szybko zmieniające się, nierzadko skrajne emocje. W jednej chwili osoba może być wesoła i uśmiechnięta, po czym w ciągu sekund lub minut przechodzi w smutek lub złość. Osoby z wahaniami nastroju mogą w trakcie miło spędzanego czasu z najbliższymi doszukiwać się wszelkich kwestii, które spowodują kłótnię. W praktyce obraz kliniczny wahań nastroju jest wyjątkowo zróżnicowany, a dokładne zmiany zachowania i samopoczucia oraz ich intensywność zależą już wyłącznie od danej osoby.

Wahania nastroju – diagnostyka

Przy niepokojących lub uciążliwych wahaniach nastroju najlepiej udać się do lekarza rodzinnego. Podstawą diagnostyki są badania krwi, zwłaszcza pod kątem hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych. Jeśli wyniki są dobre, diagnostykę można rozszerzyć o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy celem wyeliminowania ewentualnych guzów czy uszkodzeń struktur nerwowych. Bardzo ważny jest wywiad chorobowy, ponieważ często już na podstawie samych objawów towarzyszących i stylu życia można ustalić wstępne rozpoznanie, np. menopauzę czy depresję.

Jeśli wyniki badań są w normie, a pacjent mimo tego uskarża się na wahania nastroju, warto skierować go do psychoterapeuty. Prawdopodobnie dolegliwość ma podłoże psychiczne lub emocjonalne. Specjalista pomoże znaleźć dokładną przyczynę, nauczy radzić sobie z nadmiarem stresu oraz będzie stanowić emocjonalne wsparcie. W razie podejrzenia choroby psychicznej skieruje natomiast do psychiatry, który będzie mógł wdrożyć odpowiednią farmakoterapię, która unormuje samopoczucie.

Wahania nastroju – leczenie

Leczenie wahań nastroju zależy od ich dokładnej przyczyny. W przypadku chorób wpływających na gospodarkę hormonalną celem będzie unormowanie poziomu hormonów. Zaś przy chorobach psychicznych i problemach z emocjami, podstawę stanowi odpowiednio prowadzona psychoterapia. W przypadku niektórych guzów mózgu konieczna może się okazać operacja. Plan leczenia ustala lekarz po zapoznaniu się z wynikami badań i stanem zdrowia pacjenta.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Święcicki Ł., Leczenie zaburzeń nastroju, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  2. Bereza B., Depresja sezonowa – wybrane aspekty diagnostyczne i terapeutyczne, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 5/2009.
  3. Angst J., Ajdacic-Gross V., Rossler W., Klasyfikacja zaburzeń nastroju, Psychiatria Polska, 4/2015.
  4. Siwek M., Dudek D., Rybakowski J., Łojko D., Pawłowski T., Kiejna A. Kwestionariusz Zaburzeń Nastroju – charakterystyka i zastosowanie, Psychiatria Polska, 3/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami