Aktualizacja: 28 listopada 2022
Toczeń (pełna nazwa: toczeń rumieniowaty układowy) to poważna autoimmunologiczna układowa choroba tkanki łącznej. Dotyczy głównie młodych kobiet w wieku rozrodczym, nie jest to jednak warunek do jej wystąpienia. Pierwszymi objawami są często charakterystyczne zmiany skórne, jednak później choroba rozprzestrzenia się na inne układy i narządy.
Toczeń – z czego wynika ta choroba?
Jak w przypadku wszystkich chorób autoimmunologicznych, tak i tutaj nie ustalono dokładnych przyczyn jej rozwoju. Podejrzewa się, że predyspozycje do zachorowania mają podłoże genetyczne, a ryzyko dodatkowo zwiększają czynniki środowiskowe, związane ze stylem życia oraz hormonalne.
Objawy tocznia
Najczęściej, ponieważ aż w około 70% przypadków, mamy do czynienia ze skórną postacią choroby. W jej przebiegu pojawiają się typowe zmiany rumieniowe na twarzy w kształcie motyla – lokalizują się na policzkach oraz nosie. Zmiany skórne (pęcherze, rumienie, nekroliza naskórka, obszary plamisto-grudkowe) mogą pojawiać się także na ramionach, szyi czy dekolcie. Nadwrażliwość na światło słoneczne jest cechą typową również dla podostrego tocznia skórnego. Do pozostałych objawów można zaliczyć zakrzepicę, problemy ze wzrokiem, zawał serca, problemy psychiczne i wiele innych. Proces zapalny wywołany toczniem może doprowadzić do uszkodzenia najważniejszych narządów organizmu, w tym płuc, mózgu, a także serca.
Toczeń – leczenie
Leczenie tocznia można podzielić na 3 główne etapy:
- I – kontrola stanu zapalnego;
- II – zapobieganie nawrotom choroby;
- III – minimalizacja długoterminowych powikłań.
W zależności od występujących objawów, lekarz reumatolog powinien konsultować pacjenta z innymi specjalistami, między innymi fizjoterapeutą, ginekologiem, dermatologiem czy ortopedą. Podstawą leczenia jest farmakoterapia i fizjoterapia. W przypadku farmakoterapii stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki steroidowe doraźnie oraz leki immunosupresyjne. W razie konieczności można wprowadzić preparaty lecznicze zmniejszające zaburzenia psychiczne czy wpływające na utrzymanie ciąży. Fizjoterapia (w szczególności regularne ćwiczenia usprawniające) zapewnia długotrwałe zachowanie sprawności chorego mimo stopniowego zajmowania stawów i mięśni.
Ostatnim elementem leczenia i profilaktyki zaostrzeń jest modyfikacja stylu życia. Pacjent, szczególnie z postacią skórną tocznia, powinien regularnie korzystać z kremów i środków chroniących przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Powinien on również zrezygnować z palenia papierosów i zdrowo się odżywiać.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Daca A., Bryl E., Toczeń rumieniowaty układowy – kryteria diagnostyczne i kliniczne skale oceny aktywności choroby – rys historyczny, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2013.
- Samotij D., Leczenie tocznia rumieniowatego układowego – wyzwania i perspektywy na przyszłość, Varia Medica, 5/2018.
- Smith P., Gordon C., Układowy toczeń rumieniowaty: obraz kliniczny, Dermatologia po Dyplomie, 2/2011.
- Skoczyńska M., Skórna postacie tocznia rumieniowatego, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
Zostaw komentarz