Swędzenie skóry głowy to uciążliwa dolegliwość, najczęściej wynikająca z problemów dermatologicznych. Stanowi charakterystyczny objaw schorzeń takich jak łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczycowe zapalenie skóry głowy czy łupież. Istnieje wiele domowych metod pozwalających radzić sobie ze świądem, jednak zawsze wskazana jest konsultacja dermatologiczna i trychologiczna.
Spis treści
Swędzenie skóry głowy – przyczyny
Przyczynami świądu skóry głowy mogą być zarówno choroby dermatologiczne, jak i psychiczne czy ogólnoustrojowe. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
- łupież – zwykle wywołany obecnością na powierzchni skóry grzybów chorobotwórczych;
- grzybicę skóry głowy;
- łuszczycę;
- łojotok;
- łysienie bliznowaciejące;
- niedobór żelaza;
- stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych;
- przewlekłą niewydolność nerek;
- atopowe zapalenie skóry;
- alergie;
- wszawicę;
- zapalenie mieszków włosowych;
- schorzenia na tle hormonalnym, w tym choroby tarczycy.
Swędzenie skóry głowy może jednak wynikać z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, np. zbyt częstego mycia głowy nieodpowiednim szamponem, co powoduje przesuszanie jej. Problemem bywa też uczulenie na składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji włosów.
Swędzenie skóry głowy – objawy
Świąd skóry głowy określany jest jako nieprzyjemne, subiektywne odczucie pochodzące ze skóry, wywołujące chęć drapania i pocierania jej. Może przypominać łaskotanie, szczypanie, a nawet pieczenie. Nasila się podczas drapania, co prowadzi do powstania tzw. błędnego koła. Wraz ze swędzeniem skóry głowy mogą pojawić się objawy dodatkowe, dzięki którym diagnostyka różnicowa problemu pacjenta jest łatwiejsza. Najczęściej obserwuje się:
- złuszczanie białych płatków naskórka (wskazuje na łupież);
- złuszczanie większych płatów naskórka z zaczerwienieniem skóry głowy (może wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry głowy);
- przerzedzanie włosów (może wskazywać na łysienie lub choroby przebiegające ze stanami zapalnymi).
Jeśli lekarz zaobserwuje drobne, żółtawe grudki na skórze głowy, można podejrzewać zapalenie mieszków włosowych wywołane bakteriami.
Diagnostyka swędzenia skóry głowy
Jeśli świąd skóry głowy jest uporczywy i nie przemija samoistnie konieczna jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Specjalista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad m.in. :
- codzienna dieta;
- suplementacja;
- przyjmowane leki;
- aktywność fizyczna;
- poziom stresu na co dzień;
- przebyte i aktualne choroby;
- pielęgnacja skóry głowy i włosów.
Następnie ogląda skórę głowy w powiększeniu. Służy do tego specjalny aparat z głowicą, którą przesuwa się po skórze głowy i z której obraz w znacznym powiększeniu rzutowany jest na ekran odbiornika.
Uzupełniająco często specjalista wyrywa klika włosów celem zbadania kondycji ich cebulek. Dzięki temu określić może kondycję oraz odżywienie cebulek, a więc sprawdzić czy włosy znajdują się w fazie wzrostu czy wypadania. Konieczne są również badania krwi, szczególnie w kontekście hormonalnym.
Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby i leczenie
Na samym początku warto wypróbować domowe sposoby zmniejszające uczucie świądu skóry głowy. Są nimi:
- odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów, zwłaszcza szamponu – muszą bazować na naturalnych, niepodrażniających składnikach;
- mycie włosów w chłodnej wodzie, ponieważ gorąca woda nasila łojotok i świąd;
- ziołolecznictwo – zwłaszcza liście brzozy, kozłek lekarski, kora wierzby, mniszek lekarski, kłącze tataraku czy ziele fiołka trójbarwnego stosowane w formie płukanek do włosów i skóry głowy;
- wcieranie w skórę głowy olejku z czarnuszki, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne;
- ziołowe wcierki do skóry głowy, ewentualnie wcierka wykonana z octu jabłkowego zaaplikowana na wilgotną skórę po umyciu włosów.
Konieczna jest suplementacja witaminy D, witaminy K, witamin z grupy B, cynku, kwercetyny oraz Omega-3, a także modyfikacja diety. Świąd nasilają słodycze i nadmiar cukru w diecie, warto więc ograniczyć jego spożycie do minimum. Leczenie specjalistyczne obejmuje stosowanie zaleconych przez lekarza szamponów, wcierek i odżywek do włosów. Nigdy nie należy samodzielnie odstawiać zaleconych produktów lub zmieniać ich na inne. W wielu przypadkach przy odpowiednim postępowaniu można zmniejszyć świąd do stopnia, który umożliwia normalne funkcjonowanie lub wręcz całkowicie go wyeliminować.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bednarek M., Musiał C., Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
- Krajnik M., Żylicz Z., Świąd w zaawansowanych chorobach wewnętrznych. Patogeneza i leczenie, The Netherlands Journal of Medicine, 58/2001.
Zostaw komentarz