Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 sierpnia 2022

Sine palceSine palce to objaw występujący stosunkowo często i niemal zawsze wskazuje na poważną patologię. Bardzo rzadko są zjawiskiem fizjologicznym, np. jako reakcja organizmu na nadmierne zimno. Objaw wymaga szczegółowej diagnostyki i szybkiego podjęcia leczenia. Niekiedy mogą mu towarzyszyć objawy dodatkowe, takie jak drętwienie rąk, uczucie pieczenia czy sztywność palców.

Sine palce – przyczyny

Jedną z częściej występujących, patologicznych przyczyn sinych palców jest tzw. objaw Raynauda, dotyczący głównie palców rąk (jedynie u 5% pacjentów dotyczy palców stóp). W jego przebiegu można zaobserwować 3 charakterystyczne fazy. Na początku miejsce ma blednięcie, z nagłym skurczem naczyń i niedokrwieniem tkanek. Towarzyszy temu uczucie mrowienia. Następnie dochodzi do zasinienia w konsekwencji nagromadzenia się odtlenowanej krwi, co pacjenci odczuwają jako zdrętwienie i ból. Trzecią fazę stanowi faza czynnego przekrwienia. Miejsce ma wówczas zaczerwienienie skóry i pojawienie się uczucia pieczenia.

Bolesne, sine palce często wskazują na obwodowe niedokrwienie tętnicze, mogą mieć jednak związek z zakrzepicą tętniczą będącą konsekwencją nadmiernej krzepliwości krwi lub odmianą rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, którego podłoże stanowić może choroba nowotworowa. Sinica obwodowa ma miejsce wówczas, gdy zasinienie dotyczy rąk lub nóg. Choroba wiąże się ze zwiększonym stężeniem odtlenowanej hemoglobiny we krwi włośniczkowej. Rzadziej jest wynikiem patologicznej hemoglobiny, która utraciła zdolność transportowania tlenu. Do pozostałych możliwych przyczyn zaliczamy:

  • zatory o etiologii infekcyjnej;
  • zapalenie wsierdzia;
  • paradoksalny zator przez przeciek wewnątrzsercowy;
  • wytrącanie krioglobulin;
  • wtórne zapalenie naczyń wywołane np. chorobą tkanki łącznej, taką jak toczeń rumieniowaty układowy;
  • gruźlicze zapalenie palców;
  • pęcherzowe zapalenie palców;
  • kiłowe zapalenie palców;
  • zapalenie palców w przebiegu sarkoidozy;
  • spondyloartropatie.

Jeśli pacjent skarży się na sine palce i jest palaczem, pod uwagę należy wziąć chorobę Burgera. Może się również zdarzyć, że sine palce są wynikiem zbyt długiej ekspozycji na niskie temperatury lub krótkie ekspozycje na skrajnie niskie temperatury. Dochodzi wówczas do odmrożenia ich, czego konsekwencją jest zasinienie dystalnych części ciała.

Diagnostyka sinych palców

Zauważenie objawu sinych palców jest wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Skieruje on pacjenta na szereg badań, w których podstawą są badania krwi i moczu. Morfologia pozwoli wykluczyć patologie w obrębie elementów morfotycznych krwi lub wskaże na choroby układu krwionośnego czy toczące się w organizmie stany zapalne. W zależności od wyników badań pokieruje do konkretnego lekarza specjalisty. Najczęściej będzie to hematolog, kardiolog lub reumatolog. Nierzadko wykonuje się bardziej szczegółowe badania obrazowe (RTG, TK, MR) i angiografię. Dodatkowo warto poddać pacjenta podstawowym badaniom neurologicznym.

Sine palce – leczenie

Sine palce nie są chorobą, lecz jej manifestacją. Właśnie dlatego przede wszystkim należy znaleźć ich przyczynę i rozpocząć jej leczenie. Przykładowo, toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną o przewlekłym charakterze, dlatego nie ma możliwości wyleczenia go. Reumatolog wdroży leczenie pozwalające uzyskać jak najdłuższą remisję i ustabilizowanie choroby. Z kolei zapalenie wsierdzia leczy się farmakologicznie pod okiem kardiologa. Główną metodą jest kilkutygodniowa antybiotykoterapia, jeśli zaś nie pomoże, a uszkodzenie zastawek serca jest zbyt duże, pacjenta czeka operacja.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wojteczek A., Ziętkiewicz M., Zdrojewski Z., Objawy Raynauda – obraz kliniczny, diagnostyka i leczenie jednego z najczęściej spotykanych objawów reumatologicznych w praktyce lekarskiej, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44/2014.
  2. Krawiec P., Chrzanowska A., Batko B., Zapalenie palców jako objaw chorobowy występujący nie tylko w spondyloartropatii zapalnej, Forum Reumatologicum, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami