Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Podwójne widzenie (diplopia)Podwójne widzenie (diplopia) to pojęcie odnoszące się do widzenia dwóch obrazów tego samego przedmiotu w tym samym momencie. To jeden z najbardziej uciążliwych objawów chorobowych zgłaszanych przez pacjentów. Wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ na ogół wskazuje na poważne problemy zdrowotne.

Przyczyny podwójnego widzenia

Podwójne widzenie jest trudne do leczenia i diagnostyki, ponieważ stanowi złożony problem, obejmujący m.in. okulistykę, neurologię, chirurgię szczękowo-twarzową, neurochirurgię i wiele innych dziedzin medycyny. Możliwymi przyczynami problemu mogą być:

  • guzy oczodołu;
  • cukrzyca;
  • zatrucie lekami i toksynami;
  • miastenia;
  • urazy mechaniczne głowy;
  • borelioza, stwardnienie rozsiane, udar mózgu i wszystkie inne dolegliwości ośrodkowego układu nerwowego;
  • mechaniczne uszkodzenie oczodołu;
  • przejściowa dekompensacja zeza ukrytego;
  • izolowane porażenie nerwów czaszkowych: III, IV lub VI;
  • nieprawidłowości w obrębie tęczówki;
  • porażenie międzyjądrowe;
  • niewydolność tętnicy kręgowo-podstawnej;
  • początkowa faza zaćmy;
  • blizny rogówki.

Mechanizm diplopii oraz prawidłowego widzenia jest dobrze poznany – siatkówka oka to powierzchnia czuciowa, mająca zdolność lokalizacji bodźca świetlnego. Patrząc na przedmiot, widzi się go pojedynczo, mimo że używa się obu oczu, ponieważ jego obrazy tworzą się w korespondujących punktach siatkówek. Te oddzielne obrazy ulegają przesłaniu do mózgu, gdzie następuje ich zlanie, czyli fuzja zmysłowa. W przypadku braku korespondencji kierunków widzenia dwóch pól siatkówki przedmiot będzie spostrzegany w dwóch odmiennych kierunkach przestrzennych. W efekcie pojawi się jego podwójne widzenie.

Zobacz również: Jaskra.

Jak objawia się podwójne widzenie?

Podwójne widzenie może dotyczyć zarówno jednego oka, jak i obydwu. Jeśli objaw diplopii utrzymuje się po zamknięciu jednego oka, testując obydwie strony, mamy do czynienia z zaburzeniem obustronnym. Dioplopia jednooczna przytrafia się znacznie rzadziej. Podwójne widzenie występuje na ogół wraz z bólami głowy. Niekiedy objawy towarzyszące to uczucie suchości i pieczenia oka, zaburzenia wydzielania łez czy ucisk odczuwany w oczodołach.

Zobacz również: Zespół suchego oka.

Podwójne widzenie – leczenie

Najczęściej pacjenci decydują się na wizytę u okulisty i jest ona rekomendowana przy problemach diplopii. Na wizycie okulista wykonuje szereg badań, w tym:

  • ocenę czynnej i biernej ruchomości gałki ocznej;
  • badanie dwojenia przy użyciu smugi świetlnej;
  • badanie równowagi mięśniowej na ekranie Hessa.

W zależności od podejrzeń i wyników badań okulistycznych lekarz może zalecić specjalistyczną diagnostykę – tomografię komputerową czy diagnostykę pod kątem chorób tarczycy. Leczenie zawsze opiera się na terapii choroby podstawowej, która spowodowała ten objaw. Określenie przyczyny umożliwia skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Przykładowo, jeśli podwójne widzenie wynika z zaawansowanej, niewyrównanej cukrzycy, pacjenta należy skierować do endokrynologa. Stosowane techniki lecznicze są różne – od farmakoterapii, poprzez noszenie korekcyjnych okularów pryzmatycznych, aż do operacji.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kolenda-Parakiel M., Misiuk-Hojło M., Okulistyczna diagnostyka diplopii, Polski Przegląd Neurologiczny, 5/2009.
  2. Kolenda-Parakiel M., Misiuk-Hojło M., Okulistyczna diagnostyka diplopii, Polski Przegląd Neurologiczny, 5/2009.
  3. Loba P., Nowakowska O., Marczyk W., Sokalska K., Broniarczyk-Loba A., Dwojenie jako czynnik wpływający na aktywność społeczną i zawodową osób po przebytym urazie oczodołu, Medycyna Pracy, 5/2012.
  4. Tokarz-Sawińska E., Lachowicz E., Leczenie zachowawcze dwojenia u pacjentów po urazach głowy, Klinika Oczna, 1/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami