Aktualizacja: 16 września 2022
Podkrążone oczy to objaw wielu różnych chorób, dlatego nie wskazuje jednoznacznie na żadną z nich. W diagnostyce należy zwrócić uwagę na symptomy towarzyszące. Posiadanie podkrążonych oczu może być jednak również fizjologią danego organizmu. Zwłaszcza, gdy mamy je od dawna, prowadzimy zdrowy styl życia i dobrze się czujemy.
Podkrążone oczy – przyczyny
Warto wiedzieć, że gdy podkrążone oczy pojawią się nagle, wykluczymy czynniki fizjologiczne oraz towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, z dużym prawdopodobieństwem wskazują na toczącą się w organizmie patologię. Możliwymi przyczynami są wówczas:
- alergiczny nieżyt nosa;
- atopowe zapalenie skóry;
- niedoczynność tarczycy;
- zapalenie spojówek;
- zaburzenia czynności wątroby;
- infekcje pasożytnicze;
- anemia;
- cukrzyca;
- nadciśnienie tętnicze;
- zaburzenia pracy nerek;
- nowotwory.
Najczęściej podkrążone oczy wynikają z braku wystarczającej ilości snu. Jeśli musieliśmy późno się położyć i wstać wcześnie rano, nie jest to nic niepokojącego czy odbiegającego od normy. Wówczas pojawić się może również opuchlizna powiek, zaczerwienienie białek oczu oraz uczucie ciężkości powiek. Kolejną przyczyną podkrążonych oczu jest picie zbyt dużej ilości kawy, alkoholu, palenie papierosów czy niski poziom dotlenienia organizmu, co wiąże się z brakiem aktywności fizycznej i brakiem spędzania czasu na świeżym powietrzu. U niektórych osób podkrążone oczy są dziedziczną cechą wyglądu i pojawiają się z pokolenia na pokolenie, tak jak u innych rude włosy, piegi czy odstające uszy.
Podkrążone oczy – objawy
Podkrążone oczy można zauważyć zwykle niemal od razu. Skóra wokół oczu jest mało elastyczna, czemu towarzyszy pojawienie się charakterystycznego zacienienia pod dolną powieką. Utrata jędrności sprawia, że skóra całej cery wydaje się być wiotka i niezdrowa. W zależności od przyczyny mogą pojawiać się dodatkowo objawy takie jak:
- zaczerwienienie i nadmierne łzawienie oczu;
- osłabienie organizmu;
- ciągle zmęczenie;
- brak energii do działania;
- pogorszenie kondycji skóry;
- bladość skóry;
- pogorszenie kondycji włosów i paznokci;
- nagła utrata masy ciała;
- brak apetytu;
- zaburzenia miesiączkowania w przypadku kobiet.
Wystąpienie powyższych objawów wskazuje na to, że podkrążone oczy mają podłoże patologiczne. Wówczas należy postawić na dobrą diagnostykę i udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje na odpowiednie badania.
Podkrążone oczy – leczenie
Leczenie podkrążonych oczu zależy od przyczyny tej dolegliwości. Gdy jest to anemia lekarz przepisze preparaty żelaza, które należy regularnie przyjmować pilnując zaleconych dawek. Dodatkowo należy przestrzegać zbilansowanej i urozmaiconej diety, bogatej w źródła witaminy C (np. natka pietruszki, acerola, papryka) i żelaza. Z kolei gdy przyczyną podkrążonych oczu są infekcje pasożytnicze, w pierwszej kolejności należy pozbyć się pasożytów stosując odpowiednie leki przepisane przez lekarza i pijąc napary o działaniu przeciwpasożytniczym.
Zobacz również: Zioła na pasożyty.
Jednoczenie warto postawić na modyfikację stylu życia. Ważne jest:
- unikanie nadmiernego stresu i umiejętne radzenie sobie z nim;
- wysypianie się, unikanie chodzenia spać bardzo późno;
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
- przestrzeganie zbilansowanej i zdrowej diety;
- suplementacja koenzymu Q10, który m.in. dodaje energii i wpływa na witalność.
Może się zdarzyć, że podkrążone oczy stanowią efekt przyjmowania niektórych leków. Jeśli jesteśmy pewni, że dolegliwość ma z tym związek, można poprosić lekarza o przepisanie alternatywnego preparatu o podobnym działaniu lecz innym składzie.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Zostaw komentarz