Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pienienie się moczuPienienie się moczu to niepokojący objaw, który jednak może wskazywać zarówno na poważne patologie, jak i na niezbyt groźne czynniki, które można korygować samodzielnie w domu, np. delikatne odwodnienie organizmu. Jeśli jednak problem pojawia się często lub towarzyszą mu inne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Dlaczego mocz się pieni?

Pienienie się moczu może mieć wiele różnych przyczyn, jednak jeśli myślimy o nim jako o dolegliwości patologicznej, przyczynami mogą być m.in.:

Warto zaznaczyć, że niekiedy dolegliwość ta wcale nie wiąże się z występującą chorobą. Może bowiem pojawić się w przebiegu:

  • ciąży;
  • wyjątkowo intensywnego wysiłku fizycznego;
  • stosowania diety bogatej w produkty białkowe;
  • silnego stresu.

W niechorobowych przypadkach pienienie się moczu raczej nie jest niczym niepokojącym, o ile samoistnie przemija i nie pojawia się w sytuacjach, w których nie ma wysiłku fizycznego, stresu oraz gdy dieta zawiera mniej białka. Konsultacja z lekarzem wskazana jest zawsze w przypadku kobiet ciężarnych, ponieważ są one odpowiedzialne również za zdrowie swojego dziecka, zatem każda dolegliwość powinna być przeanalizowana, a także u wszystkich osób, u których jednocześnie z pienieniem się moczu występują inne niepokojące objawy, np. gorączka, bóle brzucha, bóle nerek, nietrzymanie moczu czy piekący ból podczas mikcji.

Pienienie się moczu – jak wygląda?

Pienienie się moczu można w uproszczeniu określić jako obecność pęcherzyków powietrza na powierzchni moczu, które tworzą warstwę pianki. Może ona przypominać swoim wyglądem piankę pojawiającą się na powierzchni napojów gazowanych. Jest ona cienka i szybko znika, jednak w przebiegu chorób może rzeczywiście stać się grubsza i mocniejsza, oporna na samoistne znikanie.

Pienienie się moczu – badania diagnostyczne

Jeśli chcemy znaleźć możliwą przyczynę pienienia się moczu, warto wykonać odpowiednio dobrane badania diagnostyczne. Złotym standardem jest oczywiście analiza moczu wraz z posiewem oraz morfologia krwi z rozmazem. Jeśli w badaniach tych wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości, dodatkowo zleca się bardziej szczegółowe badania krwi, w tym poziom glukozy, panel nerkowy czy poziom hormonów tarczycy. Lekarz może zadecydować o wykonaniu USG układu moczowego lub skierować na inne badania obrazowe. Jeśli przyczyny pienienia się moczu leżą w chorobach nerek, leczenie powinien przejąć lekarz urolog lub lekarz nefrolog. Cukrzycę i inne choroby hormonalne leczy lekarz endokrynolog.

Pienienie się moczu – leczenie

Jeśli pienienie się moczu ma przyczyny patologiczne, leczenie należy wdrożyć jak najszybciej, jednak zawsze powinno być ono przyczynowe. Przykładowo w przebiegu bakteryjnych zakażeń dróg moczowych pacjent otrzymuje antybiotyki, natomiast w przebiegu cukrzycy podstawą leczenia jest dietoterapia (dieta z niskim indeksem glikemicznym), systematyczna aktywność fizyczna oraz stosowanie farmakoterapii, jeśli to konieczne. Zawsze leczy się przyczynę problemu, a nie sam objaw, którym jest właśnie pienienie się moczu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Rutkowski B., Książek A., Nefrologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami