Otyłość brzuszna (inaczej otyłość androidalna) wiąże się z występowaniem chorób metabolicznych i chorób sercowo-naczyniowych. Zawartość tłuszczu brzusznego może być mierzona obwodem tali, a problem znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet, u których przeważnie występuje otyłość pośladkowo-udowa. Nieleczona otyłość brzuszna może być nawet zagrożeniem życia.
Spis treści
Otyłość brzuszna – charakterystyka
Otyłość brzuszna to patologiczny stan, w przebiegu którego nadmiar tłuszczu gromadzi się właśnie na brzuchu. Nazywa się ją też otyłością trzewną, centralną lub typu jabłko. Jest spowodowana nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu w obrębie jamy brzusznej, także między narządami (tkanka tłuszczowa trzewna).
Jej występowanie można ocenić samodzielnie w domu. Obwód talii mierzy się poziomo w połowie odległości między dolnym brzegiem łuku żebrowego i górnym grzebieniem kości biodrowej, wykorzystując do tego choćby klasyczny metr krawiecki. Wartość powyżej 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Dla pewnego rozpoznania należy jednak skonsultować się z lekarzem. Nadmiar trzewnej tkanki tłuszczowej można precyzyjnie zmierzyć metodą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, techniki te nie są jednak stosowane w powszechnej diagnostyce.
Otyłość brzuszna – przyczyny
Przyczyna otyłości brzusznej jest złożona i wieloczynnikowa. Rozwija się wskutek przewlekłego zaburzenia bilansu energetycznego i utrzymywana jest przez nadmierny pobór energii wystarczający dla pokrycia większych potrzeb energii w otyłości. Na regulację bilansu energetycznego i odkładanie zapasów tłuszczowych wpływa wzajemne złożone oddziaływanie czynników biologicznych (w tym genetycznych), behawioralnych, socjalnych i środowiskowych (w tym przewlekły stres). Główne czynniki ryzyka otyłości brzusznej:
- płeć męska;
- siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
- dieta bogata w słodycze, tłuszcze nasycone, żywność przetworzoną i żywność modyfikowaną genetycznie;
- spożycie większej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania.
Co ciekawe, istnieją dane wskazujące, że dzieci, które były karmione piersią, w dorosłym życiu rzadziej zmagają się z otyłością brzuszną.
Otyłość brzuszna – konsekwencje
Przewlekle utrzymująca się otyłość brzuszna prowadzi m.in. do otłuszczenia narządów wewnętrznych, co jest niezwykle niebezpieczną sytuacją, prowadzącą do utraty ich funkcji. Możliwe konsekwencje otyłości brzusznej:
- cukrzyca i insulinooporność;
- dyslipidemia;
- zespół metaboliczny;
- dna moczanowa i hiperurykemia;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba niedokrwienna serca;
- niewydolność krążenia;
- znacznie zwiększone ryzyko udarów mózgu i zawałów serca;
- zakrzepica żylna;
- astma oskrzelowa;
- niedotlenienie;
- zaburzenia płodności i libido;
- zespół bezdechu sennego;
- wzrost ryzyka nowotworów, zwłaszcza raka: przełyku, jelita cienkiego, okrężnicy, odbytnicy, wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, nerek oraz białaczki;
- bóle stawów i szybsze tworzenie się zmian zwyrodnieniowych;
- kamica żółciowa;
- przepukliny;
- nietrzymanie moczu;
- obrzęki limfatyczne;
- zespół nefrytyczny;
- depresja.
I wiele innych. Konsekwencje te mogą dotyczyć każdego układu organizmu.
Leczenie otyłości brzusznej
Jednym z zaleceń pozwalających na zmniejszenie masy ciała jest dieta bogata w warzywa, owoce i zboża, za to niskotłuszczowa i niskocukrowa. Zmniejszenie masy ciała o 1 kg skutkuje zmniejszeniem obwodu talii o 0,7 cm u mężczyzn i 0,8 cm u kobiet. Najlepiej, aby dietę przygotował dietetyk kliniczny, co wyeliminuje ryzyko ewentualnych niedoborów pokarmowych. Dieta nie może być zbyt uboga w kalorie, ponieważ głodówki mają skutek wręcz odwrotny – prowadzą do zahamowania metabolizmu i spowolnienia spalania tłuszczu. Wskazana jest całkowita rezygnacja z napojów alkoholowych i gazowanych, słodkich.
Zobacz również: Jak pozbyć się otyłości brzusznej?
Zaleca się przeznaczenie na aktywność fizyczną 150 minut tygodniowo dla korzyści zdrowotnych i 300-360 minut tygodniowo dla utraty i utrzymania masy ciała. Warto skonsultować się z trenerem personalnym zajmującym się przypadkami medycznymi, ponieważ pacjenci z otyłością brzuszną nierzadko zmagają się również z innymi problemami zdrowotnymi. W razie potrzeby można współpracować z psychoterapeutą, który zmotywuje do działania i pozwoli lepiej zrozumieć problem otyłości.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Brack M., Cocaul A., Otyłość brzuszna, ukryty zabójca, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
- Kopiczko A., Cieplińska J., Stecka A. Ocena występowania zaburzeń stanu odżywienia, ogólnego otłuszczenia oraz dystrybucji tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn w wieku 20–30 lat. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4/2015.
- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2022, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, Medycyna Praktyczna, maj 2022.
Zostaw komentarz