Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 czerwca 2022

Odparzenia pod piersiamiOdparzenia pod piersiami mogą wystąpić z różnych przyczyn i wcale nie są rzadkim problemem u kobiet. Odparzenia zwykle kojarzone są z niemowlętami i pieluszkowym zapaleniem skóry, jednak stanowią problem również osób dorosłych. Czym są odparzenia, z czego się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny odparzeń

Odparzenia pod piersiami to zmiany skórne powstałe pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Manifestują się jako czerwone, swędzące, piekące, a nawet bolesne miejsca o dość widocznych granicach. Jeśli w porę nie zajmiemy się ich leczeniem, może powstać obrzęk i wysięk. Powstają wskutek:

  • gorąca, wysokich temperatur;
  • wilgoci, mokrego środowiska;
  • tarcia;
  • słabej cyrkulacji powietrza między skórą a ubraniem.

To częste zjawisko u kobiet, zarówno tych noszących biustonosz, jak i nie korzystających z niego. W przypadku noszenia biustonosza – odparzenia pod piersiami wynikają z niedopasowania bielizny osobistej do własnego ciała. Zazwyczaj obwód biustonosza jest zbyt mały, przez co podczas wykonywania ruchów kończynami i tułowiem powoduje tarcie i ucisk skóry. To, w połączeniu z wilgotnym środowiskiem, np. wskutek nadmiernej potliwości, szybko prowadzi do odparzeń.

Z kolei jeśli kobieta nie nosi biustonosza, odparzenia pod piersiami mogą wystąpić wskutek tarcia skóry o skórę. Odparzenia pod piersiami w tym przypadku raczej nie występują u kobiet z małym biustem. Najbardziej narażone na odparzenia pod piersiami są kobiety:

  • z dużym lub bardzo dużym biustem;
  • przebywające często w gorącym i wilgotnym pomieszczeniu lub klimacie;
  • korzystające ze źle dopasowanego biustonosza czy mało przewiewnych bluzek;
  • cierpiące na nadpotliwość;
  • uprawiające aktywność fizyczną, np. biegi;
  • z wrażliwą skórą.

Już po pojawieniu się niewielkiego zaczerwienienia świadczącego o tworzeniu się odparzenia należy jak najszybciej wdrożyć postępowanie lecznicze.

Odparzenia pod piersiami – jak sobie z nimi radzić?

Istnieją 2 główne drogi leczenia odparzeń pod piersiami:

  • farmakoterapia;
  • postępowanie zachowawcze skupione na higienie osobistej.

Farmakoterapia obejmuje stosowanie specjalnych maści czy mgiełek. Najchętniej kupowaną maścią w przypadku odparzeń są maści zawierające alantoinę. To pochodna mocznika o bardzo silnych właściwościach nawilżających, dzięki czemu po wklepaniu w skórę zatrzymuje w niej wodę i odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry. Dodatkowo wspomaga regenerację skóry, przez co powstałe zmiany i otarcia goją się znacznie szybciej. Jeśli odparzenia były bagatelizowane i w efekcie osiągnęły duże rozmiary lub towarzyszy im obrzęk, konieczne może się okazać sięgnięcie po silniejsze środki, np. maści ze sterydami. Gdy odparzenia są małe można sięgnąć również po maści z :

Niezwykle ważna jest higiena osobista, czyli dbanie o skórę pod piersiami. W przypadku wystąpienia odparzeń pod piersiami należy zadbać o to, aby skóra miała dostęp do powietrza i była czysta oraz sucha. W tym celu należy nosić wyłącznie odzież przewiewną, oddychającą i wygodną. Taka powinna być również bielizna. Nie wskazane jest noszenie biustonoszy, które dodatkowo ocierają odparzenia. Należy pilnować, aby skóra pod piersiami była sucha – jeśli nadmiernie się pocimy z powodu gorąca, warto zainwestować w wiatrak chłodzący.

Zapobieganie odparzeniom pod piersiami

Odparzeniom pod piersiami możemy w prosty sposób zapobiegać – wystarczy dbać, aby skóra była czysta i sucha, a bielizna dobrze dopasowana. W przypadku nadmiernej potliwości lub podczas gorących dni warto przemywać skórę pod piersiami wodą z syndetem dwa razy dziennie. Osuszając skórę należy pamiętać, aby nie trzeć jej ręcznikiem, lecz delikatnie ją poklepywać. Jeśli piersi są duże i występuje skłonność do odparzeń, w skórę można wklepywać specjalne maści zapobiegające odparzeniom.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Reich A., Heisig M., Szczęch J., Dermatozy ciężarnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Szepietowski J., Baran W., Terapia w dermatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami