Oczopląs to schorzenie dotyczące oczu, w przebiegu którego dochodzi do niekontrolowanego ruchu gałek ocznych. Z tego względu wyróżnia się kilka rodzajów tej choroby. Czym objawia się oczopląs oraz jak można go leczyć?
Czym jest oczopląs?
Oczopląs to choroba oczu, która polega na mimowolnym wykonywaniu ruchów gałką oczną we wszystkich kierunkach. Jeżeli ruchy te wykonywane są w tym samym tempie, wówczas mamy do czynienia z oczopląsem wahadłowym. Jeżeli natomiast ruch jednego oka odbywa się szybciej w jedną stronę niż w drugą, wówczas mówimy o oczopląsie skaczącym. Należy zaznaczyć, że oczopląs może być schorzeniem nabytym lub wrodzonym, jednak bez względu na to, może pogarszać ostrość widzenia.
Biorąc pod uwagę konkretne cechy tej choroby jak np. szybkość, kierunek oraz natężenie możemy mieć do czynienia z oczopląsem szybkim, rytmicznym, pionowym lub poziomym.
Ze względu na charakter fizjologiczny występuje:
- oczopląs optokinetyczny – występuje podczas oglądania szybko poruszających się przedmiotów np. w trakcie jazdy samochodem;
- oczopląs patologiczny – do tej grupy zalicza się oczopląs pochodzenia błędnikowego, ocznego oraz ośrodkowego.
Oczopląs – przyczyny
Problem ten zwykle występuje w przebiegu chorób mózgu, uszkodzeń błędnika, a także przy przyjmowaniu niektórych leków. Schorzenie to może wywołać również zatrucie się alkoholem, narkotyki oraz niedoczynność mięśni w gałce ocznej. Ponadto występuje w różnych chorobach układu ośrodkowego układu nerwowego, a także w wadach rozwojowych oka.
Oczopląs może być wywołany również przez czynniki fizjologiczne np. oczopląs okoruchowy. Występuje on gdy osoba ogląda przedmioty z bardzo dużą szybkością. Choroba może pojawić się również ze względu na choroby błędnika w uchu wewnętrznym.
Dolegliwość ta może posiadać również tzw. pochodzenie oczne. Wówczas oczopląs wykrywa się u osób z wrodzoną wadą oczną.
Jak leczyć oczopląs?
Leczenie oczopląsu w dużym stopniu uwarunkowane jest przeprowadzeniem prawidłowej diagnozy. Po jej ustaleniu chorego kieruje się pod opiekę neurologa, okulisty lub otolaryngologa.
Jeśli natomiast przyczyna oczopląsu nie jest do końca znana, lekarz prowadzący decyduje się na tzw. leczenie objawowe, które polega na złagodzeniu i spowolnieniu ruchu gałek ocznych. Do tego celu wykorzystuje się soczewki kontaktowe, odpowiednie okulary lub specjalne szkła pryzmatyczne.
Bardziej inwazyjną metodą jest podawanie zastrzyków z toksyną botulinową, która poraża mięśnie odpowiedzialne za ruch gałek ocznych. Jednak, aby efekty były trwałe, zastrzyki należy powtarzać co kilka miesięcy.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz