Aktualizacja: 20 września 2022
Niskie ciśnienie krwi (zwane również niedociśnieniem) występuje nieco rzadziej niż nadciśnienie, ale jest równie groźne. Jego wystąpienie jest gorzej odbierane przez pacjentów, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie może mieć wieloletni, bezobjawowy przebieg. Natomiast niedociśnienie daje przykre dolegliwości, które pogarszają komfort życia. Może towarzyszyć różnym stanom chorobowym, jak również mieć podłoże idiopatyczne.
Spis treści
Z czego wynika niskie ciśnienie krwi?
Niskie ciśnienie krwi może mieć wiele przyczyn. Omawiając te związane z patologicznymi stanami chorobowymi warto wyróżnić:
- niewydolność kory nadnerczy;
- niewydolność przysadki mózgowej;
- zespół Downa;
- niedoczynność tarczycy;
- hipowolemię;
- niektóre choroby serca, np. niewydolność serca;
- chorobę Alzheimera;
- demencję;
- depresję;
- upośledzenie syntezy substancji o właściwościach hipotensyjnych, w tym bradykininy i medullipiny.
Przyczyna niskiego ciśnienia krwi są nie tylko choroby, ale również czynniki związane ze stylem życia, np. przyjmowanie niektórych leków. Ciśnienie obniżają między innymi preparaty moczopędne, przeciwarytmiczne czy antydepresanty. Do pozostałych możliwych przyczyn niedociśnienia można zaliczyć:
- nieprawidłowe funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego;
- stany po zakrzepach;
- żylaki;
- nadużywanie alkoholu, które prowadzi do zniszczenia komórek nerwowych.
Niskie ciśnienie krwi znacznie częściej diagnozuje się u wysokich i szczupłych kobiet oraz u osób w średnim wieku i okresie dorastania. To również częsta przypadłość osób prowadzących siedzący tryb życia i unikających ruchu. Niskie ciśnienie diagnozujemy wówczas, gdy wynosi ono poniżej 100/60 mmHg.
Objawy niedociśnienia
Niskie ciśnienie krwi powoduje subiektywne dolegliwości oscylujące wokół złego samopoczucia. Pacjenci skarżą się na:
- przewlekłe zmęczenie;
- uczucie ociężałości;
- problemy z koncentracją;
- apatię;
- mroczki przed oczami;
- szumy uszne;
- zawroty głowy;
- zaburzenia rytmu serca, uczucie kołatania serca;
- nadmierną potliwość, zwłaszcza porą nocną;
- zimne ręce i zimne stopy;
- senność;
- nudności.
Przy niedociśnieniu zwiększa się ryzyko omdleń. Niekiedy objawami mogą być zaburzenia psychiczne, ponieważ mózg nie jest odpowiednio odżywiony i dotleniony. W efekcie mogą się pojawiać stany depresyjne, wahania nastroju oraz drażliwość.
Niskie ciśnienie i wysoki puls
Często spotykanym zjawiskiem jest niskie ciśnienie krwi w połączeniu z wysokim pulsem. To naturalna reakcja organizmu, który chroni się przed skutkami ubocznymi niedociśnienia. Dzieje się tak, ponieważ niskie ciśnienie krwi zmniejsza dotlenienie i odżywienie tkanek. Ustrój włącza więc mechanizmy mające na celu zapewnienie sprawniejszego przepływu krwi, w tym właśnie podwyższa tętno. Wysokie tętno przy niskim ciśnieniu może również wskazywać na odwodnienie – warto wówczas zwiększyć podaż płynów.
Jak leczyć niskie ciśnienie krwi?
Znacznie łatwiej jest leczyć nadciśnienie tętnicze niż niedociśnienie, ponieważ istnieje więcej sposobów na podwyższanie ciśnienia, jak również więcej leków o takim działaniu. Co mogą zrobić osoby ze zdiagnozowanym niedociśnieniem? Przede wszystkim:
- zwiększyć poziom aktywności, najlepiej ruszać się każdego dnia – im częściej tym lepiej. Zaleca się chodzenie do pracy spacerem (zamiast jazdy samochodem), korzystanie ze schodów (zamiast z windy) oraz regularne ćwiczenie (tutaj warto znaleźć aktywność, która nas najbardziej interesuje. Dzięki temu będzie również przyjemnością. Dobrym pomysłem jest jogging, pływanie, jazda konna, jazda na rowerze czy joga);
- regularnie się nawadniać – odpowiedni poziom wody w organizmie wspiera prawidłowe krążenie krwi, a więc utrzymanie ciśnienia na prawidłowym poziomie. Zaleca się przynajmniej 1,5 l wody dziennie, przy czym ilość ta wzrasta podczas upałów, przy aktywności fizycznej czy chorobach;
- nie unikać soli – o ile osobom z nadciśnieniem zaleca się unikanie soli, o tyle osoby z niedociśnieniem powinny zwiększyć jej podaż do 10-20 g dziennie. Nie chodzi o duże ilości, które szkodziłyby zdrowiu, jak również nie zachęcamy do spożywania chipsów, fast-foodów i innych mocno solonych produktów. Warto jednak doprawiać obiady solą i ziołami;
- przyjmować suplementy diety o działaniu podwyższającym ciśnienie – dobrze sprawdzą się wyciągi roślinne z guarany, żeń-szenia czy kofeiny. Kawa oraz czarna herbata podwyższą ciśnienie, ale tylko doraźnie.
Niskie ciśnienie krwi, jeśli daje przykre objawy, można leczyć farmakologicznie. Oczywiście preparaty dobiera lekarz, w zależności od przyczyny niedociśnienia. Często wybiera się glikokortykosteroidy, choć coraz chętniej odstępuje się od ich stosowania na rzecz innych leków, nie dających tylu skutków ubocznych. Można stosować efedrynę, metylofenidat lub midodrynę.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Januszewicz W., Sznajderman M., Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba?, Choroby Serca i Naczyń, 1/2004.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Opolski G., Kardiologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- Galler C., Choroby serca i układu krążenia, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2011.
Zostaw komentarz