Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Nietolerancja histaminy to problem, który dotyczy nawet do 1% populacji, przy czym odsetek ten wciąż rośnie. Histamina jest naturalnie produkowana w organizmie człowieka z aminokwasów. Jednak jej nadmiar bądź zaburzenia funkcjonowania enzymów rozkładających ten związek skutkują wystąpieniem uciążliwych objawów klinicznych. W rzadkich przypadkach mogą one nawet zagrażać życiu.

Czym jest histamina?

Histamina jest aminą biogenną o licznych właściwościach, uczestniczącą w ważnych mechanizmach fizjologicznych. Wykryta nieco wcześniej, została zsyntetyzowana w 1907 roku przez dwóch niemieckich chemików. Z chemicznego punktu widzenia histamina ma względnie prostą budowę. W organizmie jej podstawowym źródłem, zwłaszcza w stanach patologii, są komórki tuczne, w których powstaje z egzogennego aminokwasu histydyny, a enzymem katalizującym syntezę jest dekarboksylaza L-histydynowa.

Nietolerancja histaminy – przyczyny

Objawy nietolerancji histaminy wynikają ze zwiększonego stężenie tej aminy, co może wynikać z jej nadmiernej produkcji, głównym jednak powodem jest wrodzony (związany z polimorfizmem genu) bądź nabyty niedobór DAO lub HNMT. Przyczyną nabytego niedoboru DAO mogą być:

  • choroby przewodu pokarmowego;
  • działanie supresyjne różnych substancji, m.in. alkoholu i leków.

Nabyty niedobór DAO może być odwracalny, np. po włączeniu diety z niską zawartością histaminy bądź odstawieniu leków blokujących ten enzym. Wysoki poziom histaminy obserwuje się np. przy niedoborach pokarmowych (głównie witamin C i B6 oraz cynku i miedzi) oraz przy SIBO.

Nietolerancja histaminy – objawy

Dolegliwości wywoływane przez egzogenną histaminę obejmują zakres objawów pseudoalergicznych, od reakcji miejscowych do anafilaksji. Odczyny pojawiają się zwykle 10–30 minut po spożyciu bogatego w histaminę pokarmu i mają tendencję do samoograniczania się, z ustępowaniem w ciągu 6–8 godzin. Głównymi, najczęściej występującymi objawami są:

Nieco rzadziej zauważa się:

  • obrzęk naczynioruchowy;
  • suchość w jamie ustnej;
  • świszczący oddech;
  • duszności;
  • metaliczny lub gorzki posmak w jamie ustnej;
  • omdlenia;
  • świąd;
  • hipotensję.

Skrajnymi przypadkami są objawy mogące nawet zagrażać życiu pacjenta, czyli zawał serca, obrzęk płuc lub arytmia nadkomorowa.

Nietolerancja histaminy

Zobacz również: Histaminowy ból głowy.

Jak leczyć nietolerancję histaminy?

Najlepszym sposobem na pozbycie się objawów i ochronę organizmu przed ich występowaniem w przyszłości jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w histaminę. Są to między innymi:

Taka dieta eliminuje sporą ilość wartościowych dla organizmu produktów spożywczych, dlatego – aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych – należy dostarczać je wszystkie wraz z innymi źródłami. Najlepiej, aby dieta była przygotowana przez doświadczonego dietetyka klinicznego, który zdaje sobie sprawę, czego potrzeba osobie z nietolerancją histaminy. Wspomagająco należy unikać stresu i zadbać o relaksację. Nie istnieje skuteczna i bezpieczna farmakoterapia, dlatego postępowanie należy opierać na modyfikacji stylu życia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
  2. Karpińska-Gasztoł E., Gutowska M., Zdunowski P., Zgliczyński W., Zaczerwienienie twarzy – problem interdyscyplinarny. Nietolerancja histaminy w przebiegu niedoboru diaminooksydazy, Postępy Nauk Medycznych, 12/2014.
  3. Łukasik M., Ból głowy z nadużywania leków, Polski Przegląd Neurologiczny, 13/2017.
  4. Zgirzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, 14/2005.
  5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami