Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 sierpnia 2022

Nietolerancja histaminy to problem, który dotyczy nawet do 1% populacji, przy czym odsetek ten wciąż rośnie. Histamina jest naturalnie produkowana w organizmie człowieka z aminokwasów. Jednak jej nadmiar bądź zaburzenia funkcjonowania enzymów rozkładających ten związek skutkują wystąpieniem uciążliwych objawów klinicznych. W rzadkich przypadkach mogą one nawet zagrażać życiu.

Czym jest histamina?

Histamina jest aminą biogenną o licznych właściwościach, uczestniczącą w ważnych mechanizmach fizjologicznych. Wykryta nieco wcześniej, została zsyntetyzowana w 1907 roku przez dwóch niemieckich chemików. Z chemicznego punktu widzenia histamina ma względnie prostą budowę. W organizmie jej podstawowym źródłem, zwłaszcza w stanach patologii, są komórki tuczne, w których powstaje z egzogennego aminokwasu histydyny, a enzymem katalizującym syntezę jest dekarboksylaza L-histydynowa.

Nietolerancja histaminy – przyczyny

Objawy nietolerancji histaminy wynikają ze zwiększonego stężenie tej aminy, co może wynikać z jej nadmiernej produkcji, głównym jednak powodem jest wrodzony (związany z polimorfizmem genu) bądź nabyty niedobór DAO lub HNMT. Przyczyną nabytego niedoboru DAO mogą być:

  • choroby przewodu pokarmowego;
  • działanie supresyjne różnych substancji, m.in. alkoholu i leków.

Nabyty niedobór DAO może być odwracalny, np. po włączeniu diety z niską zawartością histaminy bądź odstawieniu leków blokujących ten enzym. Wysoki poziom histaminy obserwuje się np. przy niedoborach pokarmowych (głównie witamin C i B6 oraz cynku i miedzi) oraz przy SIBO.

Nietolerancja histaminy – objawy

Dolegliwości wywoływane przez egzogenną histaminę obejmują zakres objawów pseudoalergicznych, od reakcji miejscowych do anafilaksji. Odczyny pojawiają się zwykle 10–30 minut po spożyciu bogatego w histaminę pokarmu i mają tendencję do samoograniczania się, z ustępowaniem w ciągu 6–8 godzin. Głównymi, najczęściej występującymi objawami są:

Nieco rzadziej zauważa się:

  • obrzęk naczynioruchowy;
  • suchość w jamie ustnej;
  • świszczący oddech;
  • duszności;
  • metaliczny lub gorzki posmak w jamie ustnej;
  • omdlenia;
  • świąd;
  • hipotensję.

Skrajnymi przypadkami są objawy mogące nawet zagrażać życiu pacjenta, czyli zawał serca, obrzęk płuc lub arytmia nadkomorowa.

Nietolerancja histaminy

Zobacz również: Histaminowy ból głowy.

Jak leczyć nietolerancję histaminy?

Najlepszym sposobem na pozbycie się objawów i ochronę organizmu przed ich występowaniem w przyszłości jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w histaminę. Są to między innymi:

Taka dieta eliminuje sporą ilość wartościowych dla organizmu produktów spożywczych, dlatego – aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych – należy dostarczać je wszystkie wraz z innymi źródłami. Najlepiej, aby dieta była przygotowana przez doświadczonego dietetyka klinicznego, który zdaje sobie sprawę, czego potrzeba osobie z nietolerancją histaminy. Wspomagająco należy unikać stresu i zadbać o relaksację. Nie istnieje skuteczna i bezpieczna farmakoterapia, dlatego postępowanie należy opierać na modyfikacji stylu życia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
  2. Karpińska-Gasztoł E., Gutowska M., Zdunowski P., Zgliczyński W., Zaczerwienienie twarzy – problem interdyscyplinarny. Nietolerancja histaminy w przebiegu niedoboru diaminooksydazy, Postępy Nauk Medycznych, 12/2014.
  3. Łukasik M., Ból głowy z nadużywania leków, Polski Przegląd Neurologiczny, 13/2017.
  4. Zgirzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, 14/2005.
  5. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami