Kolagen do picia
Kolagen do picia

Niedrożność przewodu pokarmowegoNiedrożność przewodu pokarmowego najczęściej dotyczy niedrożności jelit i jest to stan, w którym światło narządu ulega zablokowaniu lub znacznemu zwężeniu. W przypadku dróg pokarmowych uniemożliwia to przesuwanie się treści pokarmowej, co jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz gastroenterolog lub chirurg ogólny.

Niedrożność przewodu pokarmowego – przyczyny

W medycynie wyróżnia się niedrożność przewodu pokarmowego porażenną i mechaniczną. Porażenna pojawia się w przypadku faktycznego porażenia perystaltyki jelitowej np. wskutek zapalenia otrzewnej, odruchowej reakcji na silny ból w jamie brzusznej, ewentualnie w przebiegu niektórych chorób metabolicznych. Niedrożność porażenna jest najczęściej wynikiem nieustabilizowanych chorób układowych, takich jak cukrzyca czy niewydolność nerek. Z kolei niedrożność przewodu pokarmowego mechaniczna rozwija się w przypadku istnienia mechanicznej przeszkody w obrębie jelita i może wystąpić wskutek: zadzierzgnięcia (zamknięcie światła jelita w efekcie jego skrętu), zatkania lub wgłobienia. Zadzierzgnięcie to najczęściej występująca postać niedrożności i przeważnie dotyczy jelita cienkiego.

Objawy niedrożności przewodu pokarmowego

Niedrożność jelit jest stanem chorobowym, w którym dochodzi do zahamowania przechodzenia treści jelitowej przez przewód pokarmowy. Jest schorzeniem wymagającym leczenia chirurgicznego w trybie nagłym. W zależności od lokalizacji przeszkody w niedrożności mechanicznej wyróżnia się tzw. niedrożność wysoką (zatkanie światła jelita cienkiego ma miejsce w początkowych jego odcinkach, a więc w obrębie jelita cienkiego) oraz niedrożność niską (zamknięciu ulega światło jelita grubego). Charakterystyczne objawy, które pojawiają się przy niedrożności jelit, to:

Niedrożność przewodu pokarmowego może doprowadzić do odwodnienia organizmu, wstrząsu, utraty białka i elektrolitów, niewydolności krążenia. Możliwą konsekwencją jest także przedostanie się bakterii ze światła jelita do krwioobiegu (posocznica), co prowadzi w krótkim czasie do zgonu pacjenta. Ból w przebiegu niedrożności przewodu pokarmowego jest początkowo okresowy (pojawia się i znika), jednak później staje się tępy i stały – świadczy to o zaawansowaniu problemu.
Przedłużająca się niedrożność prowadzi do stopniowego uszkodzenia ściany jelita, która traci zdolność do prawidłowego wchłaniania składników pokarmowych. W konsekwencji staje się przepuszczalna dla zlokalizowanych wewnątrz jelita bakterii. Ostatecznie dochodzić może nawet do martwicy ściany jelita i jej przedziurawienia, w efekcie czego treść jelit przedostaje się do wnętrza jamy brzusznej.

Niedrożność przewodu pokarmowego – diagnostyka

Przy podejrzeniu niedrożności przewodu pokarmowego postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne powinno być wdrożone jak najszybciej ze względu na zagrożenie życia pacjenta. Złotym standardem diagnostycznym jest badanie RTG jamy brzusznej w pozycji stojącej przodem i bocznej, a także USG jamy brzusznej. Pozostałe badania (np. badania laboratoryjne krwi) analizuje się zwykle już w późniejszym czasie, po ustabilizowaniu stanu zdrowia pacjenta.

Niedrożność przewodu pokarmowego – leczenie

Mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego wymaga operacji, której przebieg może być jednak różny w zależności od dokładnych przyczyn problemu. Może obejmować np. usunięcie ciała obcego ze światła jelita lub przecięcie powstałych zrostów. Niedrożność porażenna przewodu pokarmowego zwykle nie wymaga leczenia chirurgicznego – pacjentowi podaje się odpowiednio dobrane leki, które przywrócą biomechanikę i czynność jelit.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kostecki J., Zaniewski M., Hadasik D., Smyła Z., Majewski E., Korzeniowski T., Piekorz P., Ostra niedrożność przewodu pokarmowego. Ocena zapadalności na podstawie analizy materiału własnego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2011, 65, 1–2, 20–24.
  2. Stukan M., Kruszewski J., Dudziak M., Kopiejć A., Preis K., Niedrożność przewodu pokarmowego u kobiet ciężarnych, Ginekol Pol. 2013, 84, 137-141.
  3. Kuzka J., Kowalska K., Lesiak A., Zboina B., Opieka pielęgniarska wobec pacjenta z niedrożnością przewodu pokarmowego, Studia Medyczne 2012; 27(3): 59–64.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami