Kolagen do picia
Kolagen do picia

Napady padaczkoweNapady padaczkowe określane są jako przejściowe zaburzenia czynności mózgu. Są konsekwencją chwilowych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w obrębie neuronów, czyli komórek nerwowych. Diagnostyką i leczeniem tego problemu zajmuje się lekarz neurolog. Zawsze niezbędne jest wykonanie badań obrazowych mózgowia.

Przyczyny napadów padaczkowych

Najczęstszą przyczyną napadów padaczkowych występujących u osób dorosłych są guzy mózgu oraz urazy mechaniczne w obrębie głowy, następujące np. podczas uderzenia się w głowę czy wypadku samochodowego. Inne możliwe przyczyny to:

Natomiast w przypadku dzieci przyczynami napadów padaczkowych są przeważnie choroby wrodzone, zespoły genetyczne oraz anatomiczne wady rozwojowe mózgu. Spore ryzyko stanowi uszkodzenie mózgowia w trakcie skomplikowanego porodu siłami natury, a także choroby zakaźne, które przebyła kobieta podczas ciąży (różyczka, toksoplazmoza).

Napady padaczkowe – objawy

Napady padaczkowe mogą przyjmować różnorodny obraz kliniczny. Wymienia się choćby:

  • napady ruchowe – mogą być uogólnione lub częściowe, niekiedy dotyczą samych kończyn a niekiedy wyłącznie kącika ust;
  • tzw. napady Jacksona – rozpoczynają się rytmicznym drganiem kciuka, palca wskazującego lub kącika ust po przeciwnej stronie ciała w odniesieniu do lokalizacji uszkodzenia mózgu;
  • napady zmysłowe – dotyczą doznań słuchowych, wzrokowych, węchowych, smakowych;
  • napady mieszane – łączą w sobie zarówno napady ruchowe, jak i czuciowe;
  • napady przebiegające z objawami psychotycznymi – np. omamami.

Pojedynczy napad padaczkowy może trwać od kilku do kilkunastu sekund, czemu zazwyczaj towarzyszy chwilowe zesztywnienie ciała i zanik świadomości. Pojawiają się nagłe i silne skurcze różnych grup ciała o charakterze symetrycznym. To czas, w którym chory jest szczególnie podatny na urazy np. podczas omdlenia i uderzenia się w głowę.

Napady padaczkowe – diagnostyka

U każdego pacjenta z napadem padaczkowym należy wykonać podstawowe badania krwi, EKG, EEG oraz badania neuroobrazowe. Bardzo często rozpoznanie przyczyn padaczki jest trudne, ponieważ badania obrazowe wykrywają zmiany ogniskowe u 37% pacjentów. Obrazowanie techniką MR jest współcześnie metodą z wyboru w diagnostyce napadów padaczkowych.

Napad padaczkowy – leczenie

  • Podstawą leczenia napadów padaczkowych jest farmakoterapia. Do grona leków przeciwpadaczkowych I generacji zalicza się m.in.: fenobarbital;
  • fenytoinę;
  • prymidon;
  • etosuksymid.

Natomiast do grona leków II generacji m.in.:

  • benzodiazepiny;
  • karbamazepinę;
  • walproiniany.

Dobór leków przeciwpadaczkowych powinien być zawsze indywidualny, uwzględniający płeć, wiek, styl życia i aktywność zawodową chorego. Niestety pomimo leczenia u 1/3 chorych wciąż nie można uzyskać całkowitej remisji napadów. Jeśli przyczyną napadów padaczkowych są guzy w obrębie mózgowia, rozważa się zabieg neurochirurgiczny.

Chorzy na padaczkę nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać niektórych zawodów, takich jak obsługa ciężkich maszyn czy praca z niebezpiecznymi materiałami. Z padaczką można normalnie żyć i funkcjonować, pamiętając o przyjmowaniu leków i o badaniach kontrolnych.

Życie z padaczką

Życie z padaczką na normalnym poziomie jest możliwe, o ile pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza i systematycznie przyjmował zapisane leki. Jednocześnie musi pamiętać, aby unikać czynników wyzwalających napady padaczkowe. Są nimi choćby nagłe błyski światła (w filmach i grach komputerowych) silne zmęczenie, stres, wypicie alkoholu, skrajnie intensywny wysiłek fizyczny czy zbyt mała ilość snu w ciągu doby.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Słowińska M., Jóźwiak S., Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu padaczki w przeszłości oraz wyzwania współczesnej epileptologii, Child Neurology, 26/2017.
  2. Rejdak K., Rola R., Mazurkiewicz-Bełdzińska M., (i inni), Diagnostyka i leczenia padaczki u osób dorosłych – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2016.
  3. Filipska K., Padaczka – choroba społeczna XXI wieku, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 3/2016.
  4. Jędrzejczak J., Padaczka stare i nowe wyzwania, Postępy Nauk Medycznych, 1/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami