Aktualizacja: 4 sierpnia 2022
Nagły obrzęk twarzy zawsze jest objawem niepokojącym, wymagającym konsultacji z lekarzem. Nie należy mylić go np. z poranną opuchlizną, która jest zjawiskiem fizjologicznym i dotyczy sporego odsetka osób. Nagłe wystąpienie obrzęku twarzy najczęściej wskazuje na reakcję alergiczną, choć nie tylko. Co warto o nim wiedzieć?
Nagły obrzęk twarzy – przyczyny
Nagły obrzęk twarzy może wystąpić po kontakcie z różnego rodzaju alergenami. Objaw ten dotyczy zarówno alergii kontaktowych, jak i wziewnych (alergia na zapach) czy alergii pokarmowych. Zdarza się, że jednocześnie pojawiają się zmiany skórne, łzawienie oczu, wodnisty katar, zaczerwienienie i świąd. Dolegliwość pojawia się również po ukąszeniu przez owady, jeśli dana osoba wykazuje nadwrażliwość na jad.
Inną przyczyną nagłego obrzęku twarzy są patologie jamy ustnej, w szczególności ropnie zębów czy stan po ekstrakcji zęba. Wówczas opuchlizna utrzymuje się tylko po tej stronie twarzy, po której wyrywany był ząb lub gdzie toczy się stan zapalny. Jeśli obrzęk twarzy pojawia się nad oczami i w jej górnej części, może wskazywać na zapalenie zatok. Szczególnie, gdy jednocześnie pojawiają się ból głowy, ucisk nasilający się po pochylaniu głowy oraz zatkany nos. Innymi możliwymi przyczynami nagłego obrzęku twarzy są:
- zapalenie ślinianek;
- urazy twarzy i głowy;
- bakteryjne zakażenia skóry;
- zapalenie spojówek;
- angina Ludwiga;
- nowotwory.
Dość charakterystycznym zjawiskiem jest tzw. obrzęk naczynioruchowy Quinckego. Powstaje wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności. Jest dobrze odgraniczony i asymetryczny, głównie lokalizuje się w obrębie wargi czy powiek. Najczęściej jest efektem nadmiernej reakcji organizmu na niektóre leki (np. penicylinę), pokarmy (np. orzechy) lub użądlenie owada.
Jak wygląda obrzęk twarzy?
Nagły obrzęk twarzy, jak wskazuje nazwa, pojawia się gwałtownie, bez objawów zwiastujących. Obraz kliniczny może jednak mieć różny przebieg. Przy dolegliwościach zębopochodnych opuchlizna pojawia się z jednej strony twarzy, zazwyczaj obejmując żuchwę i policzek. Przy zapaleniu spojówek opuchlizna dotyczyć będzie okolicy nad i pod oczami. Podobnie w przypadku schorzeń zatok, przy czym wówczas może obejmować także okolice nosa. Przy zapaleniu ślinianek, w większości przypadków obrzęk pojawia się przy uszach.
Najbardziej charakterystyczny jest nagły obrzęk twarzy o podłożu alergicznym. Po zjedzeniu alergenów lub użyciu kosmetyków z alergenami w składzie pojawia się on na całej twarzy, co wzbudza ogromny niepokój u pacjenta. W skrajnych przypadkach obrzęk staje się tak duży, że uniemożliwia prawidłowe widzenie lub mówienie.
Zobacz również: Co najbardziej uczula?
Obrzęk twarzy – leczenie
Leczenie obrzęku twarzy zależy od jego rodzaju i przyczyny reakcji organizmu. Obrzęki nowotworowe wymagają leczenia onkologicznego, obrzęki spowodowane zakażeniami bakteryjnymi antybiotykoterapii, zaś obrzęki zębopochodne leczenia stomatologicznego. Przy nagłym obrzęku twarzy spowodowanym alergią należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli pojawiają się inne objawy niepokojące (duszność, trudności z oddychaniem, kaszel) należy wezwać pogotowie ratunkowe. W leczeniu tego typu objawów alergii podaje się leki przeciwhistaminowe, efedryny, a w ciężkich przypadkach także hydrokortyzon. Przy wystąpieniu obrzęku głośni wskazana jest tracheostomia.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
- Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz