Aktualizacja: 22 sierpnia 2022
Nadmierna potliwość jest dolegliwością charakteryzującą się nadmiernym wydzielaniem potu, wykraczającym poza fizjologiczne potrzeby organizmu, wynikające z regulacji cieplnej w danym środowisku. Pocenie się prowadzi do utraty płynów ustrojowych, substancji w nich rozpuszczonych i ciepła. Nadpotliwość dotyczy 3% populacji, ale liczba cierpiących na tę dolegliwość może być znacznie większa, ze względu na to, że są to wyniki badań ankietowych.
Nadmierna potliwość – przyczyny
Nadmierna potliwość najczęściej ujawnia się we wczesnym dzieciństwie lub w wieku dojrzewania nadmierną, nieustającą produkcją potu, która nasila się w sytuacjach stresowych i w zwiększonej temperaturze otoczenia. Najczęściej usytuowana jest w dole pachowym, na dłoniach i stopach. Do możliwych przyczyn nadmiernej potliwości wtórnej zaliczamy:
- nadczynność tarczycy i nadczynność przysadki mózgowej;
- choroby neurologiczne, między innymi zespół Freya, neuropatię cukrzycową czy chorobę Parkinsona;
- stany przebiegające z podwyższeniem katecholamin;
- zażywanie niektórych leków;
- zakażenie wirusem HIV;
- gruźlicę;
- malarię;
- choroby nowotworowe;
- nadwagę i otyłość;
- zaburzenia metaboliczne;
- menopauzę.
Klasyczna pierwotna nadpotliwość jest zaburzeniem gruczołów ekrynowych na skutek zwiększonej aktywności w obrębie układu sympatycznego z nieznanej przyczyny. Jej powodem jest nadmierna stymulacja gruczołów potowych przez nerwowy układ współczulny. Najczęściej czynnikiem pobudzającym wydzielanie potu są emocje i stres, chociaż nadmierne pocenie może pojawiać się zupełnie bez przyczyny.
Udowodniono, że nadpotliwość pierwotna dotyka do 4% populacji. Ponadto istotną rolę w patogenezie choroby odgrywają czynniki genetyczne. Aż u 62% badanych stwierdzono występowanie danego schorzenia w rodzinie, co dowodzi dziedziczności. Nadpotliwość pierwotna jest schorzeniem genetycznie uwarunkowanym o autosomalnym dominującym typie dziedziczenia. Zachorowalność na nadpotliwość pierwotną jest większa niż na wtórną postać choroby.
Zobacz również: Zimne poty.
Na czym polega pocenie się?
Omawiając całkowitą powierzchnię skóry człowieka, posiada ona aż do 4 milionów gruczołów potowych. Ich obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ pot uczestnicy w jego termoregulacji. Zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała oraz wspomaga naturalne oczyszczanie organizmu usuwając wszelkie toksyny z ustroju. Właśnie dlatego wzmożoną potliwość obserwujemy podczas intensywnych aktywności fizycznych czy przy gorączce. Często jest to stan fizjologiczny, np. podczas silnych emocji czy zdenerwowania. Nadmierna potliwość odnosi się jednak do sytuacji, gdy pot jest wydzielany w nadmiernych ilościach, nawet gdy nie występuje fizjologiczny czynnik warunkujący taką konieczność.
Zobacz również: Funkcje potu.
Sposoby na nadmierną potliwość
Na samym początku warto sprawdzić domowe sposoby na nadmierną potliwość. Są to między innymi:
- przemywanie skóry naparem z kory dęby lub szałwii;
- picie naparu z szałwii lub rumianku;
- kąpiele z dodatkiem soli fizjologicznej;
- wyeliminowanie z diety ostrych przypraw, słodyczy, mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu;
- stosowanie wysokiej jakości, naturalnych antyperspirantów.
Zobacz również: Domowy antyperspirant – jak go wykonać?
Jeśli nadmierna potliwość jest uciążliwa, a domowe sposoby nie przynoszą poprawy, najlepiej jest wykonać podstawowe badania krwi i moczu, aby znaleźć przyczynę tej sytuacji. Sprawdzi się także wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje do specjalisty, np. endokrynologa, neurologa czy kardiologa, w zależności od potrzeb i podejrzeń. Leczenie choroby podstawowej często przynosi dobre rezultaty. Jeśli nie, istnieje szereg sposobów specjalistycznych na pozbycie się nadmiernej potliwości, np.:
- zabiegi z toksyną botulinową;
- jonoforeza;
- naświetlanie laserem o odpowiednich parametrach.
Ostatecznością jest postępowanie chirurgiczne, na co decydują się pacjenci, u których potliwość jest tak uciążliwa, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Piotrkowska R., Jarzynkowski P., Książek J., Stefaniak T., Leyk M., Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości kończyn górnych – implikacje dla pielęgniarstwa, Medycyna Rodzinna, 19/2016.
- Gajewska A., Krajnik M., Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna, 4/2006.
- Lis M., Ocena skuteczności leczenia nadmiernej potliwości z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, Dermatologia po Dyplomie, 6/2013.
Zostaw komentarz