Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 kwietnia 2022

Łysienie plackowateŁysienie plackowate to najczęstsza przyczyna utraty włosów na podłożu zapalnym. Polega na pojawianiu się okrągłych, „plackowatych” ognisk całkowicie pozbawionych włosów. Skóra w tych miejscach nie jest zmieniona chorobowo. Przyczyna choroby nie została do końca poznana, w związku z czym nie istnieje również skutecznie jej leczenie.

Przyczyny łysienia plackowatego

Nie określono dokładnych przyczyn łysienia plackowatego. Przyjmuje się jednak, że wynika ono z połączenia czynników genetycznych (występowanie rodzinne odnotowuje się w 20% przypadków) oraz autoimmunologicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również stres – towarzyszy on każdemu z nas i nasila intensywność wielu chorób. Zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. W tym także łysienia plackowatego.

Największe znaczenie ma jednak czynnik autoimmunologiczny. Odnosi się on do atakowania przez organizm własnych tkanek. Układ immunologiczny błędnie reaguje na fizjologiczne bodźce i swoje struktury. W efekcie atakuje i uszkadza mieszki włosowe, co przyczynia się do patologicznego wypadania włosów.

Na czym polega łysienie plackowate?

Wprawdzie nie określono dokładnych przyczyn choroby i czynników, które w 100% aktywują te procesy, jednak udało się je szczegółowo opisać. Keratynocyty uwalniają cytokiny zapalne, które następnie aktywują komórki śródbłonka. W efekcie wokół mieszków włosowych gromadzi się duża ilość nacieku zapalnego, co dodatkowo nasila stan zapalny. Konsekwencją tego jest wypadanie włosów. Jeśli stan zapalny przeminie, mieszki włosowe podejmują ponowną walkę, właśnie dlatego utrata włosów jest zwykle odwracalna.

Jak objawia się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate cechuje się utratą włosów w postaci dobrze odgraniczonych ognisk normalnie wyglądającej skóry, najczęściej w obrębie skóry owłosionej głowy i w okolicy brody. Zazwyczaj objawy są nagłe i postępujące, co może skończyć się całkowitą utratą włosów na głowie, a nawet na całym ciele. Typowe są:

  • nagłe osiwienie;
  • rozlana utrata włosów;
  • utrata włosów początkowo w okolicy potylicznej;
  • naparstkowanie paznokci;
  • wzrost siwych włosów w miejscach uprzedniego wyłysienia.

Powstałe ogniska mogą się powiększać i zlewać, skóra w tym miejscu może chwilowo mrowieć albo nawet boleć. U osób dojrzałych dotkniętych tą chorobą często pojawia się obniżenie nastroju, bezsenność, a nawet depresja.

Łysienie plackowate - objawy

Łysienie plackowate – leczenie

O ile rozpoznanie schorzenia jest bardzo proste, o tyle jego leczenie uznaje się za dużo bardziej skomplikowane. Nie istnieje żadna terapia przyczynowa – skuteczne leczenie może dotyczyć jedynie postaci nawrotowej i obejmuje ono zastosowanie leków immunosupresyjnych oraz immunomodulujących. Najczęściej środki podaje się drogą iniekcji. Około 30% pacjentów z łysieniem plackowatym zauważa odrost włosów bez jakiegokolwiek leczenia, ale dotyczy to głównie dzieci i osób z najłagodniejszą formą choroby.

Pozostałym pacjentom zaleca się różne metody objawowe, wśród których największą popularnością cieszy się noszenie peruki. W przypadku mężczyzn za normę uznaje się całkowite zgolenie włosów na głowie, co jednak jest nie do przyjęcia przez większość kobiet. U płci żeńskiej oraz wszystkich pacjentów chcących spróbować wszystkich dostępnych metod wykonuje się:

  • krioterapię;
  • mezoterapię skóry głowy;
  • fotochemioterapię.

Skuteczność takich metod zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i zaawansowania łysienia. Osoba z łysieniem plackowatym powinna w pierwszej kolejności udać się do dermatologa lub trychologa. Istnieją również domowe sposoby stymulujące porost włosów – mikstura na głowę z cebuli, aloes czy różnego rodzaju mieszanki ziołowe. Mogą to być jednak wyłącznie metody pomocnicze, które nie zawsze odznaczają się jakąkolwiek skutecznością.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Żak Ż., Łysienie plackowate – podłoże oraz leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.
  2. Kuty-Pachecka M., Czynniki psychologiczne i psychopatologiczne w łysieniu plackowatym, Psychiatria Polska, 5/2015.
  3. Gilhar A., Etzioni A., Paus R., Łysienie plackowate, The New England Journal of Medicine, Dermatologia po Dyplomie, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami