Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2021

Łysienie androgenoweŁysienie androgenowe to przewlekła choroba mieszków włosowych okolicy czołowo-ciemieniowej polegająca na ich postępującej miniaturyzacji i stopniowej utracie przez nie zdolności do wytwarzania włosów. Jest najczęściej diagnozowanym typem łysienia bez względu na płeć. Jej przebieg jest postępujący, a obraz kliniczny różni się u kobiet i u mężczyzn. Choroba może pojawić się w każdym wieku, jednak zwykle częstotliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem.

Na czym polega łysienie androgenowe?

Etiologia tego typu łysienia obejmuje wydłużenie fazy telogenowej włosa, wskutek której wzrasta on znacznie krócej. Na wzrost włosa wpływa 5-alfareduktaza, enzym pobudzający wydzielanie cytokin, które upośledzają jego wzrost. Estrogeny w przeciwieństwie do androgenów hamują cykl wzrostu i powodują zmniejszenie w nich barwnika – melaniny. W przypadku mężczyzn najważniejszym androgenem jest testosteron, produkowany w jądrze przez jego komórki zwane komórkami Leydiga. Przez enzym 5-alfareduktazę przechodzi do DNA i wiąże się z dihydroksyandrogenami zaburzając syntezę białek i hamując ich wzrost. Objawy łysienia męskiego obserwuje się między 20. a 30. rokiem życia. Łysienie to dziedziczone jest autosomalnie dominująco, z różną penetracją genu.

Podsumowując, konkretną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na pochodną testosteronu, oddziałującą na receptory androgenowe mieszków włosowych. To doprowadza do ich stopniowego zaniku. Inną przyczyną może być zbyt duże napięcie skóry głowy. Bez względu na płeć łysienie androgenowe może pojawiać się wskutek:

  • chorób tarczycy;
  • zespołu Cushinga;
  • nowotworów jajników u kobiet;
  • anemii;
  • ciąży i menopauzy u kobiet;
  • nowotworów nadnerczy.

Stopień łysienia androgenowego zawsze zależy od ekspresji genowej i może być nasilony w różnym stopniu u różnych ludzi. Oznacza to, że osoba z bardzo wysokim poziomem androgenów może w ogóle nie mieć żadnych kłopotów z włosami, jeżeli nie jest do tego dziedzicznie predysponowana.

Jak objawia się łysienie androgenowe?

Mężczyźni z reguły tracą włosy na czole (zakola) oraz na szczycie głowy (tonsura). Na skroniach i potylicy włosy zazwyczaj nie wypadają. U kobiet natomiast zwykle występuje rozproszone przerzedzenie się włosów na szczycie głowy, co daje charakterystyczny „objaw choinki”. Wraz z upływem czasu włosy stają się coraz cieńsze, jednak choroba nie prowadzi do miejsc całkiem nagich, pozbawionych owłosienia.

Zobacz również: Łysienie plackowate.

Leczenie łysienia androgenowego

W leczeniu łysienia androgenowego podstawą jest farmakoterapia. Stosuje się m.in. finasteryd, będący inhibitorem 5-alfareduktazy typu II drogą doustną. Blokuje on przejście testosteronu do DHT, obniżając jego poziom. U kobiet podawanie tego leku jest zabronione podczas ciąży. Finasteryd hamuje wypadanie włosów i zmniejsza łojotok. Efekt terapii z jego użyciem jest zadawalający i utrzymuje się przez cały czas stosowania leku. Włosy stają się gęstsze i grubsze u około 70% pacjentów.

Rokowania są dobre. W wielu przypadkach postęp choroby można zahamować, a nawet do pewnego stopnia cofnąć zmiany. Nie należy opierać się jednak wyłącznie na farmakoterapii. Równie ważne są zabiegi trychologiczne, odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów oraz metody wspomagające (np. odpowiednia dieta). Bardzo rzadko pacjenci decydują się na przeszczep włosów.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Jakiel G., Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet, Menopausal Review, 1/2010.
  2. Szklarczyk M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.
  3. Kowalska-Olędzka E., Szmurło A., Ciechanowicz P., Walecka I., Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia, Dermatologia po Dyplomie, 5/2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami