Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 listopada 2022

KorzonkiKorzonki to potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do zespołów korzeniowych czy rwy kulszowej. W praktyce są to dolegliwości związane z uszkodzeniem lub uciskiem korzeni nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego, co manifestuje się obrazem klinicznym charakterystycznym dla problemów neurologicznych. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się ortopeda, neurolog oraz fizjoterapeuta.

Korzonki – przyczyny

Do zapalenia korzonków (nerwów korzeniowych) dochodzi najczęściej wskutek ucisku na nerwy rdzeniowe, tworzące m.in. nerw kulszowy. Ze względu na swoją lokalizację to właśnie on przeważnie doświadcza patologii, co objawia się tzw. rwą kulszową. Czynnikiem ryzyka zapalenia korzonków są przede wszystkim przeciążenia kręgosłupa związane z nadmierną lub błędnie wykonywaną aktywnością fizyczną, zbyt intensywną i obciążającą pracą zawodową czy siedzącym stylem życia. Omawiając wspomniane czynniki ryzyka bardziej szczegółowo należy wymienić:

  • błędną technikę wykonywania ćwiczeń, np. podnoszenie ciężarów na mocno zgiętych plecach;
  • zbyt gwałtowne podnoszenie ciężarów;
  • wykonywanie ruchów szarpiących, skoków z większych wysokości;
  • brak rozgrzewki przed aktywnością fizyczną;
  • praca fizyczna, po której nie wykonuje się rozciągania czy ćwiczeń wzmacniających mięśnie antagonistyczne do tych wzmacnianych w pracy.

Innymi możliwymi przyczynami zapalenia korzonków są:

Objawy wskazujące na problemy z korzeniami nerwowymi są wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Korzonki – objawy

Atak korzonków opisuje się jako ostry, palący, kłujący ból, który może promieniować wzdłuż tkanek unerwianych przez zajęty bądź uciśnięty nerw. Najczęściej rozpoczyna się w dolnej części pleców po jednej stronie i promieniuje po tej samej stronie wzdłuż pośladka, tylnej powierzchni uda, podudzia i stopy. Pozostałe objawy zależą od tego, w jakim stopniu zajęty będzie nerw. Mogą pojawić się parestezje, zaburzenia czucia, przeczulica czy osłabienie siły mięśniowej w kończynie dolnej.

Nierzadko konkretne ruchy nasilają dolegliwości bólowe pacjenta. Może dojść do nagłego unieruchomienia – każdy, nawet najmniejszy ruch w kręgosłupie skutkuje silnym bólem. Dolegliwość zwana potocznie korzonkami w dużym stopniu upośledza zdolność wykonywania czynności codziennych oraz pracę zawodową.

Korzonki – leczenie

Bolące korzonki można leczyć doraźnie i objawowo, co zmniejsza ból, jednak nie powoduje wyeliminowania przyczyn – problem z całą pewnością szybko wróci. Do takich metod zaliczamy ciepłe lub zimne okłady, leki z grupy NLPZ oraz wcieranie maści w bolesne miejsca. Podczas ataku korzonków należy odpoczywać, działać objawowo i w miarę możliwości uczęszczać na fizjoterapię (zabiegi takie jak laseroterapia, ciepłolecznictwo czy magnetoterapia działają rozluźniająco i mogą zmniejszać nasilenie objawów). Jeśli zapalenie korzonków wynika z chorób przewlekłych, dąży się do ustabilizowania ich lub wyrównania.

Po ustąpieniu silnego ataku należy jak najszybciej udać się z wynikami badań obrazowych do fizjoterapeuty. Celem rehabilitacji jest przede wszystkim wzmacnianie mięśni osłabionych oraz rozluźnianie tych o wzmożonym napięciu. Stosuje się techniki manualne, takie jak:

  • masaż tkanek głębokich;
  • masaż poprzeczny;
  • suche igłowanie;
  • terapię punktów spustowych;
  • mobilizacje stawów kręgosłupa i obręczy miednicznej.

Ponad to pacjent zostaje przeszkolony z planu kinezyterapeutycznego – będzie musiał ćwiczyć codziennie w domu, aby utrzymać efekty terapii i zapobiec nawrotom korzonków w przyszłości.

Profilaktyka korzonków

Co można zrobić aby zapobiec korzonkom? O tym powinny pomyśleć już osoby młode. Rekomenduje się wzmacnianie mięśni CORE i mięśni stabilizujących postawę ciała. Ze szczególnym uwzględnieniem mięśni pośladkowych, mięśni kulszowo-goleniowych oraz mięśni brzucha. Warto pozostać aktywnym fizycznie i zadbać o elastyczność mięśni. Dodatkowo wychodząc na mrozy należy zadbać o to, aby dolna część pleców zawsze była osłonięta. Częste przewianie kręgosłupa zwiększa ryzyko stanów zapalnych w przyszłości.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kozubski W., Terapia w chorobach układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  2. Aebi M., Boos N., Choroby kręgosłupa, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami