Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 kwietnia 2022

Kolka nerkowa (kamica nerkowa)Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej, czyli choroby związanej z obecnością w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów. Powstają one w wyniku wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu, w momencie, gdy ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Kolka nerkowa wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi.

Kolka nerkowa – przyczyny

Główną przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa. Powstawaniu złogów w układzie moczowym sprzyjają następujące czynniki:

  • duże stężenie substancji kamicorodnych w moczu, zazwyczaj szczawianu wapnia, fosforanów wapnia, moczanów czy cystyny;
  • zastój moczu i zakażenia układu moczowego;
  • małe stężenie w moczu koloidów ochronnych i magnezu.

Złogi mogą powstawać w różnych odcinkach dróg moczowych, najczęściej jednak lokalizują się w kielichach lub miedniczce nerkowej. Mają tendencję do przemieszczania się do moczowodu lub pęcherza moczowego. Tam mogą przemieszczać się albo ulec wydaleniu wraz z moczem. W skrajnych sytuacjach złogi osiągają tak duże rozmiary, że wypełniają całą miedniczkę nerkową i kielichy nerkowe, prowadząc nawet do trwałego uszkodzenia nerek. Czynnikami ryzyka kamicy nerkowej, a więc i kolki nerkowej, są:

Szczyt zachorowań przypada na 30-40. rok życia, po czym drugi rzut ma miejsce między 50. a 65. rokiem życia.

Zobacz również: Kamica żółciowa.

Kolka nerkowa – objawy

W przebiegu kamicy nerkowej najczęściej obserwuje się występowanie objawu zwanego kolką nerkową. Wiąże się on z dolegliwościami bólowymi w momencie, gdy złóg przemieszcza się do moczowodu. Tam z trudem przeciska się przez wąskie światło, podrażniając receptory odpowiedzialne za przekaźnictwo bólowe. Typowo ból lokalizuje się w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, promieniując w stronę spojenia łonowego, zewnętrznych narządów płciowych oraz wewnętrznej strony ud. Przy jednoczesnym zablokowaniu cewki moczowej jest silnie odczuwalny także w okolicy nadłonowej.

Napady kolki nerkowej mogą powtarzać się co kilka miesięcy lub co kilka lat, w zależności od wielu czynników związanych z predyspozycjami pacjenta, jego stylem życia, ogólnym zdrowiem czy przebiegiem samej choroby. Okres międzynapadowy zazwyczaj jest bezobjawowy. Kolce nerkowej mogą towarzyszyć objawy dodatkowe, takie jak:

Objawem przedmiotowym kolki nerkowej jest bolesność okolicy nerki po stronie kolki. Jest to tzw. objaw Goldflama, wywoływany poprzez fizyczny wstrząs tej okolicy. Na wizycie u lekarza wywołuje się go przykładając dłoń do nerki i delikatnie uderzając pięścią w tę dłoń. Warto pamiętać, że w trakcie napadu kolki nerkowej zazwyczaj nie ma swoistych nieprawidłowości w badaniach krwi. Często występuje jedynie umiarkowana leukocytoza.

Zobacz również: Objawy choroby nerek.

Powiększanie się złogów

Złogi w układzie moczowym mogą powiększać się poprzez:

  • przyrost swojej objętości wokół pojedynczego jądra krystalizacji;
  • agregację wielu jąder krystalizacji.

Zazwyczaj miejsce ma sytuacja, w której jeden rodzaj kryształów formuje jądro krystalizacji. Wokół niego nawarstwia się następnie kamień z innego minerału. O możliwości formowania się złogu decyduje głównie przyleganie do ściany dróg moczowych. Dodatkowo sprzyja temu wcześniejsze uszkodzenie nabłonka dróg moczowych w połączeniu z wymienionymi wcześniej czynnikami ryzyka.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Mutrynowski T., Torz C., Dzigowski P., Radziszewski P., Kamica układu moczowego, Medycyna po Dyplomie, 20/2011.
  3. Ossoliński K., Leczenie kolki nerkowej oraz leczenie ułatwiające wydalenie złogu, Przegląd Urologiczny, 6/2012.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami