Aktualizacja: 3 lutego 2021
Klasterowy ból głowy to jeden z wielu samoistnych dolegliwości bólowych głowy charakteryzujących się wzmożoną aktywnością nerwu trójdzielnego i układu przywspółczulnego. Zaangażowany jest więc w niego trójdzielno-naczyniowy układ nocyceptywny wraz z aktywacją odruchów czaszkowego układu autonomicznego.
Spis treści
Przyczyny klasterowego bólu głowy
Patofizjologia schorzenia nie została do końca poznana. Charakterystyczne dla niego są ustępująco-nawracający przebieg, zmiany sezonowe, a także występowanie dolegliwości o określonej porze. Czynniki te sugerują więc zaangażowanie w powstawaniu schorzenia zegara biologicznego, czyli podwzgórza. Klasterowy ból głowy częściej dotyczy mężczyzn, można więc uznawać płeć męską za czynnik ryzyka.
Zobacz również: Ból głowy po kawie – przyczyny i sposoby radzenia.
Jak objawia się klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy charakteryzuje się przerywanym, krótkotrwałym, bardzo silnym i występującym jednostronnie bólem głowy. Towarzyszą temu różnego rodzaju zaburzenia wegetatywne. Pacjenci różnie opisują omawiany ból głowy – najczęściej jako ostry, drążący, tnący, wręcz przeszywający. Wielu z nich uważa, że przypomina on pchnięcie nożem. Można go jednak z łatwością odróżnić od pulsującego bólu migrenowego.
Taki ból głowy osiąga największe nasilenie w ciągu 10–15 minut i utrzymuje się zazwyczaj przez godzinę (niekiedy dłużej). Podczas jego trwania chory nie może spokojnie leżeć, a odpoczynek nie przynosi żadnej ulgi. Wykazuje często duże pobudzenie i niepokój. Po napadzie zaś odczuwa wyczerpanie i nie jest zdolny do wykonywania wielu czynności dnia codziennego. Objawy współtowarzyszące to:
- łzawienie;
- uczucie zatkania nosa;
- obrzęk powiek;
- zaczerwienienie twarzy;
- nudności, wymioty;
- zmiana akcji serca.
Klasterowy ból głowy dzieli się powszechnie na 2 podtypy. Napady epizodycznego klasterowego bólu głowy występują w tak zwanych klastrach trwających od 7 dni do 1 roku. Oddzielają je okresy bezbólowe, trwające 1 miesiąc lub dłużej. U około 85% chorych występuje pierwszy podtyp, czyli epizodyczny. Opisano także wielu chorych, u których w trakcie napadu klasterowego bólu głowy pojawiała się neuralgia nerwu trójdzielnego.
Klasterowy ból głowy – jak zwalczyć?
Leczenie klasterowych bólów głowy obejmuje 3 główne kierunki:
- doraźne zwalczanie napadów;
- leczenie zapobiegawcze mające na celu przerywanie klasterów;
- trudne leczenie postaci przewlekłej.
Niestety, nie ma skutecznej metody zwalczającej klasterowy ból głowy u każdego pacjenta – głównie dlatego, że wciąż nie określono przyczyny schorzenia. Za najskuteczniejszą metodą zwalczania napadów uznaje się obecnie tlenoterapię, czyli inhalację czystym tlenem przez 20-30 minut. Terapią można uzupełnić środkami farmakologicznymi, najczęściej tryptanem lub ergotaminą.
Leczenie zapobiegawcze obejmuje głównie farmakoterapię. Jako lek pierwszego rzutu stosuje się werapamil, zaś jako lek drugiego rzutu – lit. Oba charakteryzują się dużym odsetkiem działań niepożądanych. Sugeruje się możliwość wypróbowania metod medycyny alternatywnej (ziołolecznictwo, akupunktura) lub osteopatii. Nie przeprowadzono jednak badań potwierdzających skuteczność tych metod w leczeniu klasterowego bólu głowy. Osteopatia i fizjoterapia są dziś szybko rozwijającymi się dziedzinami. Obiecujące są zwłaszcza techniki terapii kranio-sakralnej.
Zobacz również: Sposoby na napięciowy ból głowy.
Olej konopny pozyskiwany z wyselekcjonowanych nasion konopi siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, bardzo cenne składniki dla organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kozubski W., Rożniecki J., Migrena i bóle głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
- Łukasik M., Ból głowy z nadużywania leków, Polski Przegląd Neurologiczny, 13/2017.
Zostaw komentarz