Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 września 2022

Kiedy mięśniaki są niebezpieczne?Mięśniaki macicy to jedna z najczęściej występujących, niezłośliwych zmian rozrostowych dotyczących narządu płciowego kobiet w Europie, w tym w naszym kraju. Nie poznano do końca przyczyn ich występowania – mogą rozwinąć się u każdej kobiety bez względu na wiek czy ogólny stan zdrowia. Zgodnie z definicją, mięśniaki macicy są łagodnymi guzami gładkokomórkowymi (włókniakami), rozwijającymi się w ścianach macicy.

Przyczyny rozwoju mięśniaków macicy

Jak wspomniano, dokładna etiologia dolegliwości nie jest znana, jednak niewątpliwy udział w przypisywany jest hormonom steroidowym jajników. Najczęściej bowiem zmiany te występują u kobiet, u których zdiagnozowano wysoki poziom estrogenów przy jednocześnie niskim poziomie progesteronu. Progesteron odgrywa kluczową rolę w patogenezie mięśniaków macicy. Udowodniono, że pobudza on proliferację tkanki mięśniaka, a także zmniejsza nasilenie apoptozy komórek.

Ponadto wykazano, że około 60% mięśniaków macicy rozwija się wskutek aberracji chromosomalnych powstających w komórkach mięśniaka i dotyczących chromosomów 12 i 14. Do innych istotnych genów, których mutacje punktowe wiążą się z powstawaniem mięśniaków należą geny kodujące kolagen.

Objawy mięśniaków macicy

U większości kobiet nie zauważa się żadnych objawów klinicznych występowania mięśniaków. Niekiedy kobiety wskazują jednak na występowanie:

  • dolegliwości bólowych w miednicy mniejszej;
  • uczucia ucisku w podbrzuszu;
  • bolesnego miesiączkowania;
  • zaburzeń płodności, trudności w zajściu w ciążę, poronień;
  • nieprawidłowych krwawień (niedokrwistość z niedoboru żelaza).

Mięśniaki podsurowicówkowe oraz śródścienne czasami sprawiają ból przypominający rwę kulszową, ponieważ uciskają na okoliczne narządy wewnętrzne. Mogą tym samym prowadzić do nietrzymania moczu, przewlekłych zaparć, a nawet niedrożności jelita. Objawy zawsze należy zróżnicować z endometriozą, mięsakami, a także guzami przydatków.

Kiedy mięśniaki macicy są niebezpieczne?

W medycynie niezwykle istotną kwestią jest odróżnienie łagodnych mięśniaków macicy od mięsaków będących guzami złośliwymi. Te drugie zagrażają życiu i wymagają szybkiego, radykalnego podejścia onkologicznego. Bardzo rzadko diagnozuje się jednak mięsaki, ponieważ jedynie u 9-15 kobiet na milion. Z kolei mięśniaki są niezwykle powszechne – dotyczą aż co piątej kobiety po 35. roku życia.

Na podstawie samego badania ultrasonograficznego ciężko określić, czy mamy do czynienia z guzem złośliwym czy niezłośliwym. Mięsaki zazwyczaj szybko rosną – potrafią w ciągu pół roku z 1 cm urosnąć do 10 cm. W związku z tym, jeśli kobieta ma małego mięśniaka i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, powinna jednak go kontrolować. Poleca się raz na pół roku lub częściej w pierwszym okresie wykonywać badanie USG, by sprawdzić czy zmiana nie rośnie.

Zobacz również: Cytologia – jak się przygotować do badania?

Jak leczyć mięśniaki macicy?

Łagodna postać mięśniaków zazwyczaj nie wymaga leczenia inwazyjnego. Niektóre metody zachowawcze są nie tylko bezpieczniejsze, ale i wystarczające do pozbycia się dolegliwości. Poza tym nie stanowią przeszkody u młodych kobiet przy staraniu się o potomstwo. Jeśli mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, nie wymagają leczenia. Konieczna jest jednak regularna ich kontrola celem oceny, czy nie powiększają się. Guzy rosnące systematycznie, ale powoli, są zwykle zmianami łagodnymi.

Leczenie operacyjne wykonywane jest wówczas, gdy wystąpią: skręt szypuły mięśniaka, wodonercze, upośledzenie funkcji nerek, a także krwotoki. Zabieg przeprowadza się drogą wyłuszczenia lub wycięcia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Maksym R., Postępowanie kliniczne z mięśniakami macicy u kobiet w wieku reprodukcyjnym, Kwartalnik Naukowy, 3/2019.
  2. Woźniak S., Pietrzak B., Paszkowski T., Radowicki S., Pawelczyk L., Wielgoś M., Farmakoterapia mięśniaków macicy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2/2017.
  3. Knapp P., Chabowski A., Molekularne i cytogenetyczne podstawy rozwoju mięśniaków macicy, Postępy higieny i medycyny doświadczalnej, 66/2012.
  4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami