Kolagen do picia
Kolagen do picia

Kamica nerkowaKamica nerkowa to choroba w przebiegu której wytwarzają się złogi zwane potocznie kamieniami. Złogi te lokalizują się w nerkach oraz drogach odprowadzających mocz powodując szereg przykrych objawów.

Przyczyny kamicy nerkowej

Przyczyna powstawania kamicy nerkowej nie jest do końca poznana. Uważa się jednak, że rozwija się w wyniku:

  • przesycenia moczu substancjami zdolnymi do krystalizacji;
  • niedoboru bądź upośledzenia czynności substancji hamujących krystalizację.

Mocz pierwotny fizjologicznie jest przesycony różnego rodzaju solami mineralnymi, które w warunkach prawidłowych ulegają wydaleniu wraz z moczem. Dodatkowo w moczu obecne są inhibitory litogenezy, które uniemożliwiają tworzenie się większych cząsteczek i zapobiegają powiększaniu się istniejących już jąder krystalizacji.

Wyróżnia się także czynniki sprzyjające krystalizacji, między innymi:

  • mała objętość moczu;
  • zwiększone wydalanie wraz z moczem szczawianów, fosforanów i kwasu moczowego;
  • zakażenia układu moczowego oraz zastój moczu;
  • obecność nanobakterii.

Ryzyko rozwoju kamicy nerkowej jest znacznie większe u osób z dodatnim wywiadem rodzinnym oraz w przypadku określonej diety. Jeśli chodzi o dietę, rozwojowi kamicy sprzyja niska podaż płynów oraz spożywanie produktów wysokobiałkowych w dużej ilości. Należy wspomnieć, że niekorzystnie wpływa także duża ilość sodu w diecie.

Wśród chorób ogólnoustrojowych, w przebiegu których może wystąpić kamica nerkowa, zalicza się: choroby ziarniniakowe, nowotwory, pierwotną nadczynność przytarczyc, kwasicę cewkową. Ponadto wykryto znacznie częstsze występowanie tej choroby u cukrzyków, osób otyłych oraz z zespołem metabolicznym.

Rodzaje

W zależności od substancji, z której powstają kamienie, wyróżnia się następujące rodzaje kamicy nerkowej:

  • fosforanową;
  • cystynową;
  • moczanową;
  • szczawianową.

Ponadto chorobę można podzielić ze względu na etiologię. Wówczas wyróżnia się kamicę:

  • metaboliczną – najczęstsza przyczyna w krajach wysoko rozwiniętych;
  • infekcyjną – powstającą na skutek bytowania w drogach moczowych bakterii produkujących ureazę;
  • uwarunkowaną czynnikami środowiskowymi, np. polekową.

Jeszcze inny podział bierze pod uwagę dokładną lokalizację kamieni, w związku z czym wyróżnia się kamicę górnego odcinka dróg moczowych oraz kamicę dolnego odcinka dróg moczowych.

Jak objawia się kamica nerkowa?

Kamica nerkowa bardzo często przez wiele lat nie wykazuje żadnych objawów klinicznych. Może dojść do jej wykrycia podczas wykonywania innych badań, np. USG jamy brzusznej. Jednym z częściej występujących objawów, dzięki któremu pacjent często dowiaduje się o swoim problemie, jest atak kolki nerkowej. Objawia się on silnym bólem brzucha, podbrzusza i pachwin oraz nudnościami i wymiotami. Do innych objawów zalicza się krwiomocz, częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy ból oraz nagłe parcie na pęcherz moczowy.

Leczenie

Leczenie kamicy nerkowej wiąże się z zastosowaniem metod specjalnych oraz ze zmianą codziennej diety. Dobranie odpowiedniej diety musi mieć na względzie przede wszystkim rodzaj kamicy nerkowej. W przypadku kamicy szczawianowej należy wykluczyć z codziennego menu szczaw, szpinak, rabarbar, fasolę, groch, cytryny, czekoladę, kakao czy ostre przyprawy. Natomiast zaleca się spożywanie ogórków, sałaty, ryb, mięsa i jaj. Z kolei w przypadku kamicy moczanowej wyklucza się spożycie śledzi, sardynek, czekolady, wątróbek, wieprzowiny, grzybów czy orzechów, natomiast zaleca mleko, warzywa, owoce, produkty zbożowe i jogurty. Bez względu na rodzaj kamicy należy pić dużo wody. Dietę powinien ułożyć doświadczony dietetyk.

Z kolei wśród metod specjalnych można wyróżnić między innymi:

  • ESWL;
  • PCNL.

ESWL to metoda polegająca na kruszeniu kamieni nerkowych i moczowodowych falą uderzeniową generowaną zewnątrzustrojowo. Dzięki niej można usunąć złogi mniejsze niż 20 mm zlokalizowane w kielichach lub miedniczce nerkowej, a także w moczowodzie powyżej jego skrzyżowania z tętnicą biodrową.

PCNL (przezskórna nefrolitotrypsja) nie jest popularna, ponieważ wiąże się z inwazyjnością i koniecznością użycia znieczulenia.

Większość chorych można leczyć farmakologicznie, zaś metody inwazyjne i inne stosuje się zazwyczaj przy wykryciu dużych rozmiarów kamieni.

Bibliografia

  1. Duława J., Czynniki rozwoju kamicy nerkowej, Forum Nefrologiczne, 3/2009.
  2. Kamińska A., Bieroza I., Kamica układu moczowego u dzieci, Nowa Pediatria, 2/2011.
  3. Radajewski K., Mirlak I., Sokołowska N., Sokołowski R., Podhorecka M., Stemplowski W., Zukow W., Kamica nerkowa – metody leczenia u pacjentów geriatrycznych, Journal of Education, Health and Sports, 6/2016.
  4. Szmigielska A., Skrzypczyk P., Pańczyk-Tomaszewska M., Epidemiologia i rodzaje kamicy układu moczowego, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 15/2019.
Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami