Aktualizacja: 7 czerwca 2022
W dzisiejszych czasach problemy żołądkowo-jelitowe są bardzo częste, dlatego warto wiedzieć jak zatrzymać biegunkę i w krótkim czasie wrócić do pełni zdrowia. Biegunka określa oddawanie wodnistych stolców częściej niż 2 razy na dobę u osób dorosłych i więcej niż 3 razy na dobę u dzieci.
Przyczyny biegunki
Biegunka może wynikać z wielu przyczyn. Najczęściej bodźcem do jej powstania są infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze lub grzybicze przewodu pokarmowego. Nierzadko wiąże się także z alergią pokarmową i zatruciami pokarmowymi. Często współtowarzyszy chorobom układu pokarmowego, takim jak zespół jelita drażliwego czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Mogą one wystąpić jako działanie niepożądane niektórych leków – najczęściej w przypadku stosowania antybiotyków, ale także w wyniku kuracji, np. środkami przeczyszczającymi, przeciwnadciśnieniowymi, moczopędnymi, prokinetycznymi, cytostatykami, kolchicyną, teofiliną czy fenytoiną. Nie bez znaczenia są również czynniki psychiczne (stres, nerwice, lęki). Zdarza się bowiem, że duża trema czy sytuacja stresowa automatycznie wywołuje biegunkę.
W odrębnych kategoriach rozpatruje się tzw. biegunkę podróżnych, dotykającą najczęściej osoby podróżujące z krajów rozwiniętych do egzotycznych krajów rozwijających się. Jej etiologia jest złożona i nie ogranicza się jedynie do czynników infekcyjnych, jak wcześniej uważano. Ta dolegliwość może być bowiem konsekwencją stresu związanego z podróżą, spożywania inaczej przyprawionego i przygotowanego jedzenia, wysiłku fizycznego, czy przegrzania.
Jak zatrzymać biegunkę?
W leczeniu biegunki podstawą jest prawidłowa dieta, nawodnienie organizmu oraz w niektórych przypadkach – leczenie farmakologiczne.
Dieta
Przy biegunce w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Istnieje szereg produktów, które wspierają czynność układu trawiennego, wpływają korzystnie na perystaltykę jelit i zmniejszają częstotliwość oraz intensywność biegunek. Zaleca się sięganie po produkty zawierające skrobię:
Warto zdecydować się na powolne popijanie naparów z mięty pieprzowej, rumianku czy polnej koniczyny. Jednocześnie należy unikać:
- ostrych przypraw i potraw;
- potraw ciężkostrawnych i smażonych;
- kawy i mocnej herbaty;
- słodkiego mleka.
Nieocenione w walce z biegunkami są także probiotyki. Poprawiają one skład i jakość naturalnej mikroflory jelitowej, tym samym regulując wypróżnianie się i cały proces trawienia. W przypadku ostrych biegunek konieczne jest stałe nawadnianie organizmu, aby nie dopuścić do odwodnienia. To podstawowa metoda leczenia objawowego. Zalecane są płyny: woda soki, napoje izotoniczne, zupy z dodatkiem soli kuchennej, np. w formie słonych krakersów. Jednym z częstych rozwiązań wśród chorych jest spożycie garści paluszków słonych i popicie ich odrobiną coca-coli. Wprawdzie sposób ten nie został potwierdzony naukowo, jednak wiele osób wskazuje na jego skuteczność.
Farmakoterapia
Farmakoterapia jest wskazana w przypadku biegunek infekcyjnych, których przyczyną są różnego rodzaju zakażenia bakteryjne. Przykładem jest biegunka podróżnych. Stosuje się antybiotykoterapię i probiotykoterapię. W ostrej biegunce infekcyjnej wywołanej pasożytami leczenie polega na stosowaniu odpowiednio dobranych leków zgodnie z obowiązującymi w parazytologii zaleceniami.
Jednocześnie należy pamiętać, że biegunka występująca w przebiegu chorób żołądkowo-jelitowych (np. zespołu jelita drażliwego czy celiakii) wymaga kompleksowego i specjalistycznego podejścia. Taki pacjent powinien przede wszystkim zdecydować się na współpracę z dietetykiem oraz często z psychologiem, ponieważ wiele problemów tej natury wiąże się z psychiką pacjenta.
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mach T., Szczeklik K., Algorytmy postępowania w ostrej biegunce infekcyjnej, Zakażenia XXI wieku, 1/2018.
- Krajewska J., Postępowanie w biegunkach, Lek w Polsce, 1/2015.
- Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci – najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2009.
Zostaw komentarz