Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 września 2021

Inhalacje na katarInhalacje na katar to bezpieczna i skuteczna metoda umożliwiająca pozbycie się tego przykrego problemu. Można je wykonywać nawet u dzieci czy kobiet w ciąży, dlatego cieszą się dużą popularnością. Co jest niezwykle istotne – inhalację zawsze należy wykonywać zgodnie z metodyką i biorąc pod uwagę ewentualne przeciwwskazania.

Jak wykonać inhalacje na katar?

Najprostsza inhalacja na katar ma postać tzw. „parówki”, czyli miski z wrzącą wodą i odpowiednimi olejkami/ziołami w niej umieszczonymi. Dzięki temu można cieszyć się zaletami aromaterapii i ciepłolecznictwa jednocześnie. W celu jej wykonania wystarczy przygotować miskę z wrzątkiem, a następnie wrzucić do niej odpowiednie zioła, np.:

Chcąc korzystać z aromaterapii na bazie olejków roślinnych warto sięgnąć po olejki:

Do wykonania inhalacji nad miską wystarczy łyżka wybranego olejku lub mieszanki olejków lub pół szklanki ziół (proporcje zależą od wielkości miski). Po przygotowaniu bazy leczniczej należy pochylić się nad naparem i przykryć głowę wraz z miską ręcznikiem. Inhalację w ten sposób można wykonywać 2-3 razy dziennie po kilka minut. Powietrze wdychamy nosem, a wydychamy ustami.

Inhalacja a nebulizacja

Nie należy mylić tych dwóch pojęć, ponieważ oznaczają coś innego mimo podobieństw. O ile inhalacja wykorzystuje gorącą wodę i źródła intensywnego zapachu, a więc wdychamy lecznicze powietrze, o tyle nebulizacja polega na wdychaniu delikatnej mgiełki zawierającej cząsteczki odpowiednio rozdrobnionej substancji leczniczej. Do nebulizacji wykorzystuje się urządzenia zwane nebulizatorami, które można zakupić w sklepach medycznych lub aptekach.

Zobacz również: Jak szybko pozbyć się kataru?

Jakie produkty do inhalacji?

Wcześniej wymieniono przykładowe zioła i olejki, które można wykorzystywać przy uporczywym katarze, jednak warto dodatkowo wiedzieć, dlaczego są one tak korzystne i przy jakich konkretnie dolegliwościach służą pomocą.

Przy ogólnym przeziębieniu do inhalacji wystarczy olejek tymiankowy lub eukaliptusowy, ponieważ skutecznie udrażniają one zatkane drogi oddechowe, ale i rozgrzewają cały organizm działając antybakteryjnie. Są również skuteczne przy kaszlu, zapaleniu migdałków i zatkanych zatokach, zwłaszcza powodujących ból głowy. Jeśli katar jest bardzo silny, wręcz uniemożliwiający oddychanie, warto sięgnąć po olejek intensywnie miętowy lub ziele mięty.

Każdy w swoim domu posiada sól. Z niej także można wykonywać inhalacje pamiętając, aby nie przesadzić z jej ilością. Nadmiar soli może bowiem podrażniać delikatną śluzówkę nosa. W przypadku dzieci bezpieczniej jest zdecydować się na olejki eteryczne i zioła. Chcąc jednak skorzystać z dobrodziejstw soli wystarczy zmieszać z wrzącą wodą łyżkę soli i inhalować się przez maksymalnie 10 minut. Nie jest to dobra opcja dla osób z bardzo wrażliwą i suchą skórą.

Przeciwwskazania do inhalacji

Choć inhalacje wykonywane w sposób prawidłowy uznawane są za bezpieczne, nie zawsze można je wykonywać. Istnieje kilka przeciwwskazań, głównie:

  • krwotoki z dróg oddechowych;
  • ciężka niewydolność serca;
  • niewydolność oddechowa;
  • uczulenie i nadwrażliwość na którykolwiek składnik inhalacji;
  • wysoka gorączka;
  • atak astmy oskrzelowej;
  • epilepsja;
  • ropne zapalenie migdałków i zatok.

W razie wątpliwości lub chcąc po prostu upewnić się, że inhalacja będzie bezpieczna, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą. W przypadku osób bez chorób przewlekłych inhalacje na katar nie powinny wpływać negatywnie na zdrowie i samopoczucie oraz nie powinny powodować ewentualnych skutków ubocznych.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Karolewicz B., Pluta J., Haznar D., Nebulizacja jako metoda podawania leków, Farmakologia Polska, 4/2009.
  2. Marwicka J., Niemyska K., Podraza S., Terapeutyczne właściwości aromaterapii, Kosmetologia Estetyczna, 6/2015.
  3. Śliwiński P., Chazan R., Dąbrowiecki P., Jahnz-Różyk K., Mróz R., Pirożyński M., Wpływ doboru inhalatora i cząstki na skuteczność terapii wziewnej w POChP, Pneumonologia i Alergologia Polska, 82/2014.
  4. Aromaterapia i inne terapie naturalne, Wydawnictwo REA, Warszawa 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami