Aktualizacja: 22 września 2022
Histaminowy ból głowy jest reakcją organizmu na spożycie histaminy. U zdrowej osoby sytuacja nie powoduje żadnych dolegliwości, jednak często wyróżnia się nietolerancję histaminy. Wówczas jej spożycie powoduje nie tylko silne bóle głowy, ale również szereg innych dolegliwości.
Spis treści
Histaminowy ból głowy – przyczyny
Na ogół nietolerancja histaminy wynika bezpośrednio z obniżenia aktywności jelitowej diaminooksydazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład wspomnianego związku. Histamina natomiast jest aminą biogenną wytwarzaną naturalnie w komórkach tucznych, bazofilach, płytkach krwi, neuronach histaminergicznych oraz komórkach enterochromafinowych. Substancja ma szerokie działanie na cały ustrój, m.in. bierze udział w reakcji alergicznej. Najczęściej przyczyną obniżonej aktywności ważnych enzymów są:
- uwarunkowania genetyczne i wrodzone;
- uszkodzenie komórek jelit, np. w przebiegu chorób nieswoistych czy zakażeń;
- przewlekła choroba nerek i wątroby;
- przewlekła pokrzywka skórna;
- niedobór cynku, miedzi, witaminy B6 i witaminy C;
- stosowanie niektórych leków, np. leków przeciwdepresyjnych.
Przyczyną wystąpienia objawów jest dostarczenie do organizmu histaminy – na ogół drogą pokarmową wraz z pożywieniem lub lekami. W odniesieniu do jedzenia, bogatymi źródłami histaminy są:
- produkty fermentowane – zakwas, kiszonki, wina;
- długo dojrzewające sery;
- niektóre warzywa – szpinak, pomidory;
- ryby, skorupiaki;
- niektóre owoce – cytrusy, kiwi, banany, truskawki;
- szynka parmeńska, salami.
Przy nietolerancji histaminy to właśnie tych pokarmów warto unikać, aby uchronić się przed przykrymi dolegliwościami.
Zobacz również: Ból głowy po kawie – przyczyny i sposoby radzenia.
Jak objawia się histaminowy ból głowy?
Histaminowy ból głowy określany jest jako bardzo silny, uciskowy, wręcz klasterowy ból głowy. Obszar jego występowania może obejmować całą głowę. Dodatkowo towarzyszą temu:
- biegunki;
- bóle brzucha;
- pokrzywka skórna;
- nudności i wymioty;
- suchość w jamie ustnej;
- kaszel;
- świszczący oddech;
- katar.
Wiele tych objawów wskazuje na toczące się procesy obronne organizmu w przebiegu alergii. Istnieją specyficzne badania, które umożliwiają zdiagnozowanie nietolerancji histaminy. Jeśli bóle głowy pojawiają się często i nie reagują na domowe czy farmakologiczne sposoby warto udać się na taką diagnostykę.
Zobacz również: Ból głowy na zmianę pogody.
Jak leczyć histaminowe bóle głowy?
Jeśli bóle głowy rzeczywiście pochodzą od nietolerancji histaminy pierwszym krokiem będzie modyfikacja codziennej diety. Konieczne będzie unikanie (lub ograniczenie – w zależności od intensywności dolegliwości) pokarmów bogatych w tę aminę. Przy przewlekłym przyjmowaniu leków warto zapoznać się z ich ulotką i sprawdzić, czy nie zawierają w składzie histaminy. Wciąż nie ma doniesień dotyczących skutecznej farmakoterapii bólów głowy pochodzenia histaminowego. W efekcie najskuteczniejszym sposobem ochrony przed histaminowym bólem głowy jest konsultacja z doświadczonym dietetykiem, na którą warto zabrać wyniki badań.
Zobacz również: Sposoby na napięciowy ból głowy.
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Siemiński M., Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2017.
- Łukasik M., Ból głowy z nadużywania leków, Polski Przegląd Neurologiczny, 13/2017.
- Zgirzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca, 14/2005.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zostaw komentarz