Kolagen do picia
Kolagen do picia

HiperprolaktynemiaHiperprolaktynemia to zaburzenie odnoszące się do stałego lub okresowego wzmożonego wydzielania hormonu o nazwie prolaktyna. Hormon ten jest produkowany przez przysadkę mózgową i odpowiada za rozwój cech płciowych u kobiet oraz produkcję mleka w okresie laktacji. Jest to najczęściej występujące zaburzenie osi podwzgórzowo-przysadkowej.

Hiperprolaktynemia – przyczyny

Hiperprolaktynemię rozpoznaje się w następujących przypadkach:

  • przekroczenie stężenia prolaktyny powyżej 20 ng/ml u kobiet;
  • przekroczenie stężenia prolaktyny powyżej 15 ng/ml u mężczyzn.

W warunkach fizjologicznych około 10-krotne zwiększenie stężenia prolaktyny obserwuje się u kobiet w ciąży oraz u noworodków. Czynnikami ryzyka zwiększającymi stężenie prolaktyny są ponadto:

Wśród przyczyn patologicznych, chorobowych, powodujących hiperprolaktynemię, znajdują się natomiast:

Zdecydowanie najczęściej diagnozowaną przyczyną hiperprolaktynemii jest jednak obecność guza przysadki mózgowej, co można zaobserwować podczas badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Hiperprolaktynemia – konsekwencje

Hiperprolaktynemia upośledza pulsacyjne wydzielanie podwzgórzowej gonadoliberyny, a w związku z tym również gonadotropin przysadkowych (LH i FSH). Ponadto hamuje receptory gonadotropinowe w gonadach. W konsekwencji dochodzi do:

  • zahamowania dojrzewania pęcherzyka Graafa i czynności dokrewnej jajników u kobiet;
  • zahamowania spermatogenezy i czynności dokrewnej jąder u mężczyzn.

Bezpośrednie oddziaływanie zwiększonego stężenia prolaktyny na gruczoły piersiowe jest przyczyną mlekotoku. Występująca u mężczyzn ginekomastia wiąże się natomiast z hipogonadyzmem i w konsekwencji – zmniejszeniem stosunku stężeń testosteronu do estrogenów.

Hiperprolaktynemia – objawy

W przypadku kobiet hiperprolaktynemia objawia się następująco:

Aż u 1/3 pacjentek stan ten prowadzi do niepłodności. Ponadto obserwuje się zwiększone ryzyko depresji i reakcji lękowych. Z kolei w przypadku mężczyzn obserwuje się następujące objawy:

Rozpoznanie hiperprolaktynemii opiera się na ocenie stężenia prolaktyny w surowicy krwi. Badania obrazowe przydają się natomiast celem ustalenia przyczyny tego stanu.

Hiperprolaktynemia – leczenie

Stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne, w zależności od przyczyny hiperprolaktynemii. Operacja znajduje zastosowanie przy nowotworach i guzach w obrębie mózgowia – zwykle należy je chirurgicznie usunąć. Lekami z wyboru w leczeniu hiperprolaktynemii są preparaty z grupy agonistów dopaminy, wśród których do najczęściej używanych należą bromokryptyna, quinagolid i kabergolina. Leczenie agonistami dopaminy jest bardzo skuteczną terapią u większości chorych z hiperprolaktynemią. Farmakoterapię stosuje się również celem zmniejszenia masy guza przysadki przed planowanym leczeniem operacyjnym

Jeśli nadmiar prolaktyny w organizmie wynika z chorób przewlekłych, np. niewydolności wątroby czy zespołu Cushinga, dąży się do uzyskania stabilizacji tych chorób i ich regularnego monitorowania. Celem leczenia jest nie tylko ustabilizowanie poziomu prolaktyny w ustroju, ale również przywrócenie prawidłowej funkcji gonad.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Karasek M., Pawlikowski M., Lewiński A., Hiperprolaktynemia: przyczyny, diagnostyka, leczenie, Endokrynologia Polska, 6/2006.
  3. Tkaczuk-Włach J., Sobstyl M., Chołubek-Robak G., Jakiel G., Hiperprolaktynemia, Przegląd Menopauzalny, 2/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami