Aktualizacja: 12 listopada 2020
Hemoroidy to najbardziej charakterystyczny objaw choroby hemoroidalnej, której częstość występowania rośnie wraz z wiekiem. Występowanie hemoroidów przed 20. rokiem życia należy bowiem do rzadkości.
Spis treści
Jak powstają hemoroidy?
Wyróżnia się kilka czynników ryzyka, które wpływają na wystąpienie hemoroidów. Są to między innymi:
- ciąża i okres okołoporodowy;
- częste parcie podczas wypróżniania się;
- zaleganie kału w bańce odbytnicy;
- przewlekłe zaparcia;
- nieodpowiednie nawyki żywieniowe;
- uprawianie niektórych aktywności sportowych, np. dźwiganie ciężarów;
- wykonywanie niektórych zawodów, głównie siedzących;
- przewlekłe przyjmowanie środków przeczyszczających i przewlekłe biegunki.
Do dnia dzisiejszego nie określono dokładnych przyczyn rozwoju hemoroidów. Uważa się, że wpływ na ich wystąpienie ma przerost lub zwiększone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu, nadmierne poszerzenie połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej oraz postępująca wraz z wiekiem dysfunkcja jakości tkanki łącznej odpowiadającej za mocowanie hemoroidów do podłoża.
Objawy hemoroidów
Występowania guzków krwawniczych powszechnie nie uznaje się za chorobę, gdyż hemoroidy są prawidłowymi, anatomicznymi strukturami lokalizującymi się w kanale odbytu u każdego człowieka. U przeważającej części populacji występują 3 guzki krwawnicze, ich ilość jest jednak zmienna. Hemoroidy lokalizują się powyżej linii grzebieniastej odbytu – jest to obszar pozbawiony receptorów przewodzących ból i dlatego właśnie dolegliwości bólowe nie są objawem typowym dla tej choroby, szczególnie w początkowych stadiach. Ból pojawia się w przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy hemoroidy przemieszczają się do kanału odbytu.
Chorobę hemoroidalną diagnozuje się w momencie nadmiernego przekrwienia guzków krwawniczych, co występuje często w obecności zmian zapalnych. Towarzyszą temu ogólne objawy chorobowe. Głównymi objawami omawianej choroby jest właśnie wypadanie tych guzków, czemu często towarzyszą krwawienia. Wspomniany ból zazwyczaj wiąże się z uczuciem pieczenia, swędzenia i dyskomfortu. Efektem są niepełne wypróżnienia i trudności podczas defekacji.
Jak leczyć hemoroidy?
Aby skutecznie leczyć hemoroidy należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:
- wiek pacjenta;
- ogólny styl życia i zdrowie;
- stopień zaawansowania hemoroidów;
- dolegliwości subiektywne pacjenta;
- wykonywany zawód pacjenta;
- ogólna motywacja pacjenta do leczenia (hemoroidy nie są śmiertelną dolegliwością, także ich obecność często bywa bagatelizowana).
Hemoroidy mogą być leczone zachowawczo oraz operacyjnie, przy czym znacznie częściej pacjenci decydują się właśnie na leczenie zachowawcze.
Leczenie zachowawcze
To ono jest również zalecaną metodą przez lekarzy. Operacja powinna być ostatecznością. Podstawą terapii zachowawczej jest modyfikacja stylu życia i diety. Stosuje się dietę przeciwzaparciową, która obejmuje między innymi spożywanie 1,5-2 l wody dziennie oraz spożycie błonnika pokarmowego. Chory powinien również zdecydować się na aktywny tryb życia, jednak z unikaniem dźwigania ciężarów i sportów wymagających zwiększenia ciśnienia w tłoczni brzusznej. Z tego względu zaleca się spacery, jogging, pływanie czy jogę.
Leczenie zachowawcze obejmuje również farmakoterapię. W leczeniu hemoroidów stosuje się środki zawierające flawonoidy, saponiny, rutynę czy wyciągi z kasztanowca. Warto również sięgać po naturalne produkty spożywcze zawierające te związki. Innymi środkami farmakologicznymi są leki stosowane miejscowo, dostępne w postaci żelów, maści czy czopków. Miejscowe preparaty działają jednak objawowo, rzadziej przyczynowo. Ponadto istnieje wiele domowych metod zmniejszających dolegliwości związane z obecnością hemoroidów. To takich metod zalicza się między innymi ciepłe nasiadówki z korą dębu. Taka nasiadówka powinna trwać od 5 do 15 minut.
Leczenie operacyjne
W niektórych przypadkach wskazane będzie usunięcie hemoroidów. Wyróżnia się kilka metod, w tym: koagulację podczerwienią, laseroterapię, terapię prądem o częstotliwości radiowej oraz krioterapię. Leczenie operacyjne zaś obejmuje hemoroidektomię. Szacuje się jednak, że mniej niż 10% pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga leczenia instrumentalnego, a jeszcze mniejszy odsetek klasycznego leczenia chirurgicznego.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Kołodziejczak M., Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej, Medycyna Rodzinna, 1/2011.
- Obcowska A., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna – współczesne poglądy na temat etiopatogenezy oraz metod leczenia. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Medycyna, 2/2016.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Bielecki K., Dziki A., Proktologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000.
Zostaw komentarz