Aktualizacja: 22 września 2022
Guz mózgu to inaczej nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, który może mieć różny stopień zaawansowania i złośliwości. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się zespół interdyscyplinarny z lekarzem neurologiem i onkologiem na czele. Najczęściej diagnozowanym guzem mózgu jest glejak, natomiast najrzadziej spotyka się chłoniaki mózgu.
Guzy mózgu – rodzaje
W medycynie wyróżnia się wiele rodzajów guzów mózgu w zależności od lokalizacji, etiologii i obrazu klinicznego. Największe znaczenie mają:
- chłoniaki;
- glejaki;
- gwiaździaki;
- oponiaki;
- gruczolaki.
Wszystkie guzy mózgu wymagają natychmiastowego leczenia, ponieważ stanowią zagrożenie życia. Podstawą diagnostyki guzów mózgu są badania obrazowe, zwłaszcza tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny głowy.
Chłoniaki
Chłoniaki w ośrodkowym układzie nerwowym występują stosunkowo rzadko, dotyczą opon mózgowo-rdzeniowych. Charakteryzują się agresywnym i szybkim przebiegiem oraz wysoką złośliwością. U pacjenta obserwuje się objawy takie jak zaburzenia osobowości i wzrost ciśnienia w czaszce, co z kolei skutkuje silnymi bólami głowy, zaburzeniami widzenia, wymiotami oraz znacznym osłabieniem. W leczeniu chłoniaków mózgu stosuje się sterydy, chemioterapię i radioterapię, niestety rokowania są złe. Średnie przeżycie po zastosowaniu odpowiedniego leczenia wynosi 14 miesięcy, jednak w Polsce żyje kilka osób, którym udało się całkowicie zwalczyć tego raka i powrócić do zdrowia.
Glejaki
Glejaki to niejednorodna grupa nowotworów gleju gwiaździstego (podtypem są m.in. gwiaździaki). Komórki glejowe wraz z neuronami stanowią podstawę anatomiczną układu nerwowego, dlatego ich zaatakowanie wiąże się z wystąpieniem poważnych objawów. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza:
- bóle i zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- zaburzenia koncentracji i pamięci;
- zaburzenia świadomości;
- zmiany zachowania, często na agresywne;
- wahania nastroju;
- otępienie, senność;
- padaczkę;
- omdlenia.
W zależności od swojej lokalizacji glejaki mogą dawać także objawy takie jak zaburzenia słuchu, smaku, czucia czy wzroku. Wszelkie niedowłady powinny wzbudzać niepokój pacjenta. Najczęściej diagnozowaną postacią glejaka jest glejak wielopostaciowy, cechujący się bardzo szybkim wzrostem i dużą złośliwością. Ten agresywny nowotwór lokalizuje się zazwyczaj w obrębie płata czołowego i płata skroniowego, wpływając na znaczne podwyższenie libido, agresję, depresję i stany lękowe.
Gwiaździaki
Gwiaździaki rozlane są nowotworami złośliwymi, jednak o różnym stopniu złośliwości: gwiaździak rozlany G2 charakteryzuje się niższą złośliwością, natomiast gwiaździak anaplastyczny i glioblastoma wyższą złośliwością. Gwiaździak włosowatokomórkowy w znacznej większości przypadków przebiega łagodnie, przy czym gwiaździak rozlany G2 ma rokowanie zbliżone do raka piersi.
W przypadku gwiaździaków charakterystyczne jest powolne naciekanie struktur ośrodkowego układu nerwowego z zatarciem granic. Mogą lokalizować się w różnych strukturach mózgu, właśnie od ich lokalizacji zależą objawy występujące u pacjenta. Najczęściej obejmują istotę białą półkul mózgu. Do możliwych objawów zaliczamy:
- padaczkę;
- zaburzenia mowy;
- porażenie nerwów czaszkowych;
- bóle głowy;
- nudności i wymioty.
W leczeniu gwiaździaków stosuje się farmakoterapię i radioterapię, jeśli jest to możliwe także operację chirurgiczną z następczą radioterapią. Trudnością podczas leczenia chirurgicznego jest brak wyraźnych granic tego nowotworu.
Oponiaki
Oponiaki to bardzo często diagnozowane guzy mózgu, w większości przypadków o charakterze łagodnym. Nie naciekają wówczas struktur mózgowia, a rokowania są dobre, jeśli leczenie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie. Oponiaki rozwijają się częściej u kobiet oraz osób starszych, a także u pacjentów z przebytym urazem głowy w wywiadzie. Objawy nie są specyficzne, mogą wskazywać na każdą inną chorobę. Są to zwykle bóle głowy i uczucie wzmożonego ciśnienia w gałkach ocznych. W nieco bardziej zaawansowanym stadium mogą manifestować pod postacią napadów padaczkowych czy porażeń nerwów i kończyn dolnych. Podstawą terapii jest leczenie chirurgiczne – oponiaki bardzo rzadko odrastają czy mają nawroty.
Gruczolaki
Gruczolaki w obrębie ośrodkowego układu nerwowego najczęściej lokalizują się na przysadce mózgowej i mają charakter łagodny. Zdarza się nawet, że nie dają żadnych objawów i są wykrywane całkowicie przypadkowo podczas rutynowych badań. Jednak w związku z tym, że gruczolaki mają zdolność do produkcji hormonów, objawy mogą obejmować:
- zaburzenia miesiączkowania, mlekotok, zaburzenia funkcji seksualnych – jeśli produkują prolaktynę;
- powiększenie dłoni i stóp, obniżenie barwy głosu, nadmierna potliwość – jeśli produkują hormon wzrostu;
- nagromadzenie tkanki tłuszczowej na twarzy i tułowiu, różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne – jeśli produkują hormon adrenokortykotropowy (ACTH);
- nadpotliwość ciała, osłabienie, tachykardię, drażliwość, trudności z koncentracją – jeśli produkują hormon tyreotropowy (TSH).
Gruczolaki można sprawnie wyleczyć metodami zachowawczymi, rzadko konieczna bywa operacja. Rokowania są dobre.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Nowacki P., Fijuth J., Neuroonkologia, Polski Przegląd Neurologiczny, 6/2010.
- Słupska-Kartaczowska M., Wybrane problemy pielęgnacyjne chorego z guzem mózgu, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, 2/2015.
- Fijuth J., Dziadziuszko R., Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, 2013.
Zostaw komentarz