Gorączka stanowi złożoną odpowiedź organizmu w przebiegu niektórych chorób. Charakteryzuje się wzrostem temperatury ciała spowodowanym działaniem niektórych cytokin, wzbudzeniem reakcji ostrej fazy, a także aktywizacją mechanizmów fizjologicznych, metabolicznych i immunologicznych. Gorączka nie jest zatem objawem występującym samoistnie.
Spis treści
Temperatura ciała
Regulacja temperatury ciała stanowi ważny mechanizm zabezpieczający homeostazę. Utrzymywanie jej na właściwym poziomie jest istotne dla m.in. prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych i niektórych procesów immunologicznych.
Poniżej 27,7 – 30° C ludzie tracą przytomność, ponadto rzadko przekracza się także granicę 41 – 42° C, powyżej której występują groźne następstwa. Przykładowo, powyżej 40,5° C pacjenci tracą orientację i zaczynają majaczyć, powyżej 43,5° C – wpadają w śpiączkę.
Temperatura ciała zależy od wielu czynników, do których należą między innymi:
- techniki pomiaru (temperatura w odbytnicy jest zwykle o 0,5–0,8° C wyższa niż ta mierzona pod pachą);
- pory dnia;
- osobniczych właściwości organizmu (wiek, intensywność procesów metabolicznych);
- uprzednio zażywanych leków przeciwgorączkowych lub kortykosteroidów.
Średnia temperatura ciała wynosi 36,8° C z wahaniami w ciągu doby ok.1,3° C (maksimum ok. godziny 18 po południu, a minimum ok. godziny 3 rano).
Ponadto należy wiedzieć, że mózg jest organem najbardziej wrażliwym na zmiany temperatury ciała.
Gorączka
Gorączce zwykle towarzyszą następujące objawy:
- przyspieszenie akcji serca o 4,4 uderzenia tętna/minutę dla każdego wzrostu temperatury ciała o 1° C;
- utrata łaknienia;
- senność;
- uczucie osłabienia;
- nadwrażliwość na ból;
- upośledzona aktywność ruchowa;
- bóle głowy.
Na przykładzie malarii można zauważyć, że przyspieszonemu podnoszeniu się temperatury ciała towarzyszą dreszcze, a jej nagłemu spadkowi– obfite poty.
Kiedy stwierdza się gorączkę?
Zazwyczaj gorączkę stwierdza się, gdy ranna temperatura ciała przekracza 37,2° C, zaś w ciągu dnia przyjmuje wartości powyżej 37,8° C.
W praktyce często przyjmuje się za gorączkę stany przekraczające 38° C. Niższe temperatury (lecz wyższe od prawidłowej) zwane są stanami podgorączkowymi.
Przyczyny gorączki
W medycynie wyróżnia się najczęściej 5 klas przyczynowych stanu gorączkowego. Są to gorączki wywołane przez:
- I – czynniki zakaźne: gorączki pochodzenia bakteryjnego, zakażenia wirusowe, grzybicze i pasożytnicze;
- II – proces nowotworowy;
- III – zaburzenia immunologiczne: np. u chorych na układowe choroby tkanki łącznej;
- IV – czynniki endokrynologiczne, metaboliczne i polekowe;
- V – pozostałe rodzaje gorączek: o nieustalonej przyczynie, symulowane, hipertermia wegetatywna i inne.
Jak zwalczyć gorączkę?
Najwłaściwsze jest leczenie przyczynowe. Postępowanie przeciwgorączkowe należy zastosować w pierwszej kolejności u chorych wysoko gorączkujących, wyniszczonych, kobiet w ciąży, osób z niewydolnością narządów wewnętrznych oraz dzieci.
Leczenie gorączki pozostaje nadal bardzo kontrowersyjne. Jak wiadomo temperatura ciała powyżej 41° C może być szkodliwa, chociaż większość gorączkujących pacjentów nie wykazuje powikłań, a obniżanie temperatury ciała może hamować korzystne działanie gorączki.
Leczenie farmakologiczne
Współcześnie stosuje się 2 bezpieczne oraz skuteczne leki przeciwgorączkowe: ibuprofen i paracetamol. Dodatkowo badania wykazały, że uzasadnioną skuteczność ma naprzemienne stosowanie tych leków.
Nie zaleca się stosowania kwasu acetylosalicylowego (jak robiono to dawniej) ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Rey’a u dzieci poniżej 12 roku życia.
Leczenie niefarmakologiczne
Dodatkowo należy pamiętać o leczeniu objawowym, które obejmuje między innymi uzupełnianie utraty wody przez chorego gorączkującego oraz wyrównywanie zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych.
Niekiedy stosuje się ochładzanie skóry wilgotnymi okładami (czego nie można jednak praktykować u dzieci odwodnionych).
Pozytywne aspekty związane z gorączką
Gorączka nie jest mimo wszystko zjawiskiem negatywnym, ponieważ stanowi pierwszą linię obrony organizmu.
Pozytywnym zjawiskiem związanym z podwyższeniem temperatury ciała jest wzmocnienie czynności komórek obronnych organizmu. Wykazano także, że gorączka nasila proces fagocytozy oraz działa antynowotworowo.
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Gontko-Romanowska K., Ocena postępowania ratunkowego w drgawkach gorączkowych u dzieci na etapie przedszpitalnym i wczesnoszpitalnym, Poznań 2015.
- Pawłowski Z., Parazytologia kliniczna w ujęciu wielodyscyplinarnym, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Kucharz E., Diagnostyka różnicowa stanów gorączkowych, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2010.
Ja rzadko choruję, w ogóle nie goraczkuje, do tematu wróciłam gdy dziecko poszło do przedszkola ? każda infekcja to 38 stopni i więcej także tego…?
Dziękuję 🙂 Akurat temat dla mnie na czasie. bo własnie się rozchorowałam …
Dziękuję za Twój wartościowy artykuł, gdzie pokazujesz dwie strony medalu 🙂 Gorączka może być wybawieniem. Pozdrawiam serdecznie.