Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 września 2022

Dzwonienie w uszachDzwonienie w uszach to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość odnosząca się do słyszenia przez pacjenta dźwięków, które nie mają swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Są to charakterystyczne szumy i piski niepochodzące z zewnątrz. Właśnie dlatego dzwonienie w uszach bywa zamiennie nazywane szumami usznymi.

Dzwonienie w uszach – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn dzwonienia w uszach. Co więcej, szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 20% populacji na całym świecie, częściej w krajach wysokorozwiniętych. Najczęstszą przyczyną jest narażenie na nadmierne hałasy, np. w pracy zawodowej. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP i zakładanie specjalnych nauszników wyciszających. Szumy uszne mogą pojawiać się po słuchaniu głośnej muzyki lub słuchaniu muzyki przez słuchawki umieszczane bezpośrednio w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Dzwonienie w uszach może pojawić się w momencie silnego stresu lub dużej traumy, jednak szybko mija po odzyskaniu wewnętrznej równowagi i uspokojeniu się. Do przyczyn chorobowych, które mogą przebiegać z szumami usznymi, zaliczamy takie jak:

Może się zdarzyć, że dzwonienie w uszach pojawi się po przyjęciu niektórych leków, jako skutek uboczny. Zazwyczaj są to kwas acetylosalicylowy, antybiotyki, chinina oraz wybrane preparaty moczopędne. Dzwonienie w uszach częściej pojawia się u osób starszych i może wskazywać na naturalne procesy starzenia się organizmu. Mimo tego objaw zawsze powinien być zdiagnozowany, aby zyskać pewność, że nie wiąże się z poważnymi chorobami.

Co to jest dzwonienie w uszach?

Dzwonienie w uszach opisywane jest przez pacjentów jako szumy, piski i nietypowe dźwięki (szmery, pulsowanie, tykanie, brzęczenie) słyszane wyłącznie przez pacjenta. Nikt z otoczenia nie jest w stanie ich usłyszeć, ponieważ nie mają one źródła w świecie zewnętrznym. Ze względu na ciągle słyszalne dzwonienie pacjenci zmagają się z bezsennością, bólami głowy i złym samopoczuciem. Pojawiają się zaburzenia koncentracji i drażliwość, zaś w skrajnych przypadkach można zaobserwować nawet stany depresyjne. Przewlekłe dzwonienie w uszach z całą pewnością pogarsza jakość życia codziennego.

Zobacz również: Jak odetkać ucho?

Dzwonienie w uszach – diagnostyka

Pojawienie się dzwonienia w uszach wymaga konsultacji laryngologicznej. Po dokładnym obejrzeniu nosogardzieli i uszu lekarz często może wystawić wstępną diagnozę. Dla lepszej oceny sytuacji zaleca się badania obrazowe głowy, np. rezonans magnetyczny lub RTG. Przy szumach usznych warto odwiedzić fizjoterapeutę bądź osteopatę. Specjaliści na podstawie szczegółowego wywiadu i testów manualnych wdrażają odpowiednie leczenie i w wielu przypadkach są w stanie wyeliminować dolegliwość.

Dzwonienie w uszach – leczenie

Jeśli jest to możliwe zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Przykładowo, przy nadciśnieniu tętniczym kardiolog zapisuje odpowiednią farmakoterapię, zaś pacjent powinien zmienić styl życia (m.in. unikanie soli, tłuszczów zwierzęcych i alkoholu, regularna aktywność fizyczna, brak stresu, wysypianie się). Z kolei przy nowotworach narządu słuchu wprowadza się specjalistyczne leczenie onkologiczne. Jeśli przyczyna dzwonienia w uszach pozostaje nieznana, warto wybrać się na wizytę u fizjoterapeuty.

W ramach fizjoterapii specjalista rozluźnia mięśnie podpotyliczne, czepiec ścięgnisty oraz wszystkie inne struktury mięśniowo-powięziowe okolicy głowy, szyi i obręczy barkowej. Dodatkowo wykorzystuje metody takie jak neuromobilizacje, terapia punktów spustowych, masaż tkanek głębokich, suche igłowanie czy kinesiotaping. Nierzadko wykonuje manipulacje kręgosłupa. Skuteczna jest terapia czaszkowo-krzyżowa, pozwalająca na regulację przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. W większości przypadków idiopatycznego dzwonienia w uszach uzyskuje się oczekiwane rezultaty.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Olszewski J., Kowalska S., Kuśmierczyk K., Diagnostyka i leczenie szumów usznych na podstawie własnych doświadczeń, Otolaryngologia Polska, 1/2008.
  2. Morawiec-Sztandera A., Szumy uszne – jak je skutecznie leczyć i jak z nimi żyć?, Medycyna Biologiczna, 2/2015.
  3. Szymańska J., Dubielis W., Koszuta A., Szumy uszne, Medycyna Ogólna, 14/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami