Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 maja 2022

Chrypka u dzieckaChrypka u dziecka to bardzo częsty objaw, zazwyczaj wskazujący na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Może wiązać się z przeziębieniem lub choroba, jak również wynikać z całkowicie fizjologicznych przyczyn. Dłużej utrzymująca się chrypka lub nagłe pojawienie się dodatkowych objawów powinno skłonić rodziców do wizyty u pediatry.

Chrypka u dziecka – przyczyny

Najczęściej diagnozowaną przyczyną chrypki u dziecka są infekcje dróg oddechowych, takie jak:

Za większość infekcji oddechowych w wieku dziecięcym odpowiadają pneumokoki. Chrypka może wynikać jednak z przyczyn niezwiązanych z układem oddechowym, takich jak:

Chrypka u dziecka bywa naturalną reakcją obronną organizmu na bierne palenie papierosów, właśnie dlatego tak duży nacisk kładzie się na unikanie palenia w obecności dzieci. Bardzo często chrypka stanowi efekt nadużycia głosu, co ma miejsce, gdy dziecko często lub długo płacze i krzyczy. Tkanki miękkie gardła i krtani ulegają podrażnieniu, co wpływa na zmianę barwy głosu. Na końcu warto wspomnieć, że na wystąpienie chrypki mogą wpływać czynniki związane z powietrzem, którym oddychamy. Zanieczyszczenie powietrza (np. w dużych miastach) czy bardzo suche powietrze (np. w sezonie grzewczym lub w pomieszczeniach klimatyzowanych) są poważnym czynnikiem ryzyka.

Jak wygląda chrypka u dziecka?

Chrypka to inaczej nieprawidłowe drgania strun głosowych, czemu towarzyszy uczucie suchości w gardle, drapanie, pieczenie lub dyskomfort. Można ją rozpoznać po charakterystycznej zmianie barwy głosu na niższą lub wyższą. Płynne wypowiadanie zdań staje się znacznie utrudnione, a głos jest szorstki i matowy. Chrypka sama w sobie, jako objaw nie jest groźna, może jednak wynikać z poważniejszych przyczyn.

Chrypka u dziecka – leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia chrypki u dziecka jest terapia przyczynowa, dlatego zazwyczaj konieczna bywa wizyta u lekarza pediatry. W przypadku infekcji bakteryjnych wdroży on odpowiednią antybiotykoterapię, z kolei przy infekcjach wirusowych zastosowanie znajdą leki przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. Wszelkie polipy krtani oraz przerośnięty migdałek podniebienny należy usunąć chirurgicznie.

Domowe sposoby na chrypkę u dziecka

Bardzo ważne jest także postępowanie domowe. Należy zadbać, aby dziecko oddychało czystym i nawilżonym powietrzem, dlatego warto kupić nawilżacz powietrza. W razie jego braku sprawdzą się również mokre ręczniki porozwieszane na kaloryferach. Pomieszczenia, w których przebywa dziecko warto często wietrzyć. Rodzice powinni dbać, aby dziecko każdego dnia przyjmowało odpowiednią ilość płynów, najlepiej czystej wody, kompotów czy naparów. Aby złagodzić dyskomfort związany z chrypką, można podawać dziecku specjalne cukierki lub lizaki na dolegliwości gardłowe, dostępne w każdej aptece.

Jeśli dziecko jest nieco starsze, można spróbować płukanek gardła. Wykonuje się je na bazie chłodnych naparów z rumianka lub szałwii lekarskiej, przynajmniej 2 razy dziennie. Poleca się również płukanki z wody i soli fizjologicznej, jednak ze względu na nieprzyjemny smak nie są one dobrze tolerowane przez dzieci. Uzupełnieniem kuracji są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej i różnego rodzaju ziół.

Zobacz również: Ból gardła – domowe sposoby.

Czego unikać?

W leczeniu chrypki u dziecka zastosowania nie znajdują leki obkurczające naczynia krwionośne, ponieważ powodują jedynie dalsze przesuszanie śluzówki oraz nasilają objawy, a także leki przeciwhistaminowe. Nie należy na własną rękę odstawiać wskazanych przez lekarza leków, w szczególności antybiotyków. Nawet, jeśli objawy choroby ustąpią, należy dokończyć kurację. W innym wypadku może nastąpić nawrót o znacznie cięższym przebiegu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K., Mazurek H., Bieńkowski P., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
  2. Pietrzyk J., Kwinta P., Pediatria, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  3. Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Bernatowska E., Chmielik M., Czerwionka-Szaflarska M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami