Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 sierpnia 2024

Choroby sercaChoroby serca są poważnym problemem zdrowotnym XXI wieku i znajdują się w gronie najczęstszych przyczyn zgonów, zwłaszcza w wieku podeszłym. Mogą mieć różny przebieg i zaawansowanie objawów, jak również mogą dotyczyć różnych struktur w obrębie serca. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz kardiolog, a jeśli to konieczne – lekarz kardiochirurg.

Choroby serca – przyczyny

Choroby serca mogą wywodzić się z rozmaitych przyczyn, często związanych z anatomicznymi wadami w budowie serca (najczęściej jego zastawek) lub z chorobami przewlekłymi czy wrodzonymi, które występują u danego pacjenta. Ryzyko chorób serca znacznie wzrasta choćby przy zespole Downa. Jednak zdecydowana większość przypadków wiąże się z nieprawidłowym stylem życia współczesnej populacji. Czynniki ryzyka tego typu predysponują m.in. do powstawania zmian miażdżycowych w obrębie naczyń wieńcowych (zaopatrujących serce), niedotlenienia i słabego odżywienia serca, osłabienia go i wielu innych zjawisk, z których następnie rozwijają się rozmaite choroby serca. Takimi czynnikami ryzyka są zwłaszcza:

Nie bez znaczenia pozostają predyspozycje genetyczne, jednak niekiedy nawet przy ich występowaniu, lecz przy jednoczesnym zdrowym trybie życia, chorobom serca można skutecznie zapobiegać.

Najczęstsze choroby serca

Do grona najczęściej diagnozowanych chorób serca zaliczamy:

  • choroba wieńcowa (inaczej: choroba niedokrwienna serca) – jej głównym objawem jest tzw. ból dławicowy, będący subiektywnym uczuciem rozpierania i pieczenia w okolicy zamostkowej. Do jej rozwoju dochodzi wskutek zamknięcia światła naczynia wieńcowego przez blaszkę miażdżycową;
  • niewydolność mięśnia sercowego – pojawia się najczęściej w przebiegu miażdżycy lub po przebytym zawale mięśnia sercowego, jednak może być konsekwencją każdej choroby serca. Jej charakterystycznym objawem jest wzmożona męczliwość, niekiedy nawet podczas wykonywania podstawowych czynności domowych;
  • kardiomiopatia przerostowa – najczęściej uwarunkowana genetycznie, przebiegająca ze zwiększeniem grubości ściany lewej komory;
  • zawał mięśnia sercowego – stan niedokrwienia mięśnia sercowego, który skutkuje jego martwicą. Przeważnie jest konsekwencją miażdżycy tętnic wieńcowych;
  • zaburzenia rytmu serca – szeroka grupa różnych problemów zdrowotnych, których wspólną cechą jest arytmia, a więc zmiana w częstotliwości akcji mięśnia sercowego. Najczęstszymi zaburzeniami rytmu serca u pacjentów są zahamowanie zatokowe i bloki przesionkowo-komorowe, które mogą prowadzić do asystolii;
  • wady zastawek – wady zastawkowe mogą dotyczyć zarówno zastawki mitralnej, jak i aortalnej serca, mając przy tym zwykle charakter wrodzony lub nabyty we wczesnym dzieciństwie, podczas rozwoju serca.

Aby efektywnie zdiagnozować choroby serca, należy wykonać EKG Holter oraz ECHO serca. Niekiedy konieczne jest też wykonanie RTG klatki piersiowej, jednak nie jest to standardem postępowania diagnostycznego w kardiologii.

Choroby serca – leczenie

Niektóre choroby serca można całkowicie wyleczyć (np. wady zastawek, które się operuje lub które naprawiają się samoistnie), inne wymagają stałego kontrolowania przez całe życie pacjenta. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku chorób, które rozwinęły się na tle czynników ryzyka związanych ze stylem życia. Wówczas niezbędna staje się modyfikacja diety, rezygnacja z używek i systematyczna aktywność fizyczna, jednak w umiarkowanym stopniu – zawsze powinna być dopasowana do aktualnych możliwości i stanu zdrowia pacjenta, dlatego najlepiej konsultować się w tym zakresie z fizjoterapeutą. Uzupełnieniem często jest farmakoterapia.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Główczyńska R., Kukwa W., Opolski G., Choroby serca – powikłania u chorych na OBPS, Pneumonologia i Alergologia Polska 2007, tom 75, supl. 1, strony 50-56.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami