Aktualizacja: 19 lipca 2022
Choroba wrzodowa żołądka niesie za sobą bardzo nieprzyjemne symptomy. Należy do nich między innymi zgaga, wzdęcia, nudności, brak apetytu. Dolegliwości te mogą również wystąpić w dwunastnicy. Wówczas mamy do czynienia z chorobą wrzodową dwunastnicy. Jakie są przyczyny występowania tej dolegliwości oraz jak skutecznie ją leczyć? Podpowiadamy.
Spis treści
Czym jest choroba wrzodowa?
Wrzody żołądka i dwunastnicy dawniej określało się jako schorzenie dyrektorskie. Uważano bowiem, że dolegliwość ta jest wynikiem działania stresu związanego z odpowiedzialnością w pracy oraz z niesystematycznym odżywianiem się. Szybko jednak zauważono również, że objawy te występują u osób, które prowadzą spokojne życie. W związku z tym uznano, że główną przyczyną powstawania wrzodów jest tzw. nadkwasota, a więc nadmiar kwasów żołądkowych, a szczególnie kwasu solnego, który jest najbardziej żrący.
Czym jest wrzód?
Wrzód żołądka to mały ubytek (nadżerka), znajdująca się w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Bardzo rzadko tego rodzaju zmiany tworzą się w innych odcinkach przewodu pokarmowego. Wrzód lokalizujący się w żołądku nazywany jest wrzodem żołądka, a nieco niżej – wrzodem dwunastnicy. Zmiany te określa się terminem konkretnych wrzodów trawiennych, aby podkreślić fakt, że występują w określonych odcinkach przewodu pokarmowego. Ubytki też mogą posiadać różną wielkość/średnicę od kilku milimetrów nawet do kilkunastu centymetrów.
Choroba wrzodowa – przyczyny
Mimo wieloletnich badań nad przyczynami powodującymi powstawanie wrzodów, do dziś tak naprawdę nie wykryto jasno określonych czynników ich powstawania. Mimo to podejrzewa się wiele przyczyn.
Kwas solny
Kwas solny wchodzi w skład soków żołądkowych. Pełni bardzo ważną funkcję w procesie trawienia (niszczy bakterie trafiające do przewodu pokarmowego, uczestniczy w procesach trawienia białek oraz tłuszczów, pobudza dwunastnicę do produkcji hormonów jelitowych). Gdy organizm działa prawidłowo, soki żołądkowe nie są groźne. Wszystko dlatego, że ścianki żołądka są pod osłoną grubej warstwy śluzu. Sytuacja zaczyna się komplikować kiedy w soku żołądkowym jest zbyt duża ilość kwasu solnego, wówczas bez większego trudu pokonuje on barierę ochronną, uszkadzając błonę śluzową żołądka i tym samym prowadząc do powstania wrzodów.
Genetyka
Należy zaznaczyć, że nie tylko kwas solny oraz bakterie (Helicobakter pylori) odpowiedzialne są za te chorobę. Coraz częściej lekarze mówią o genetycznych skłonnościach, które mogą przyczyniać się do powstawania tej choroby.
Aż u 50% osób z tym problemem, choroba wrzodowa występuje jako dolegliwość rodzinna. Dowodem tego może być fakt, że występuje ona 30-40% częściej u osób z grupą krwi 0, niż u osób z innymi genami. Innym powodem może być również zarzucanie się żółci do żołądka. Oznacza to, że kiedy w układzie pokarmowym zaczyna coś szwankować, wówczas żółć powraca do żołądka uszkadzając jego ścianki. Należy wiedzieć, że kiedy wszystko jest w porządku żółć znajduje się tylko w dwunastnicy.
Leki
Choroba wrzodowa może być również następstwem stosowania dużych ilości lekarstw o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Posiadają one bowiem kwas acetylosalicylowy, który w bardzo wielu przypadkach uszkadza błonę śluzową żołądka.
Stres
Czynnikiem przyczyniającym się do choroby wrzodowej jest również stres. Należy zaznaczyć, że tak naprawdę wszystkie emocje, te dobre i te złe, wpływają na układ nerwowy organizmu. Osoby, które permanentnie żyją w stresie wręcz prowokują swój organizm do produkcji większej ilości kwasu. A to tworzy już prostą drogę do rozwoju wrzodów.
Objawy choroby wrzodowej
Choroba wrzodowa powoduje objawy zależne przede wszystkim od lokalizacji wrzodów oraz od wieku osoby chorej. Do najczęstszych objawów należy jednak ból w okolicy środku brzucha, poniżej mostka lub nad pępkiem. Opisywane jest to jako pieczenie, z kolei inni określają to jako uczucie głodu. Objawom tym towarzyszą również mdłości, gazy, odbijanie się oraz wymioty.
Przy wrzodach żołądka charakterystyczne jest nasilenie się bólu brzucha po jedzeniu. Pojawia się on około 30 do 60 minut po zjedzeniu posiłku. Towarzyszą temu także wzdęcia, wymioty oraz nudności.
Z kolei przy wrzodach dwunastnicy dolegliwości bólowe występują zaraz po przebudzeniu, a następnie zmniejszają się po 2-3 godzinach od zjedzenia posiłku.
Przyczyną wystąpienia bólu brzucha może być również nadżerka. Należy wiedzieć, że stan ten również wymaga leczenia, ponieważ bardzo szybko może przekształcić się we wrzody.
Jak leczyć wrzody żołądka?
Diagnostyka
Zanim zostanie podjęte leczenie choroby wrzodowej, najpierw musi odbyć się jej diagnoza. W tym celu stosowana jest gastroskopia. Podczas badania lekarz wprowadza przez przełyk pacjenta miękki przewód, na końcu którego umieszczona jest malutka kamera. Dzięki niej na ekranie monitora można sprawdzić stan śluzówki żołądka oraz dwunastnicy.
W celu potwierdzenia tego badania zaleca się również wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego. Wykonuje się go po zażyciu kontrastu.
Innym rodzajem diagnozy choroby wrzodowej jest również wykonanie tomografii komputerowej. Przed rozpoczęciem badania pacjent dostaje środek kontrastujący. Badanie wykonuje się na czczo. Następnie pacjent kładziony jest na ruchomym stole. Znajdująca się nad nim lampa zatacza wokół pacjenta okręgi. Po każdym zatoczony okręgu lampa zatrzymuje się na chwilę, z kolei stół przesuwa się powoli do przodu. No monitorze widoczny jest badany narząd w formie poprzecznych plasterków. Każdy z nich później ogląda specjalista.
Leczenie
Po wykonaniu diagnostyki nadszedł czas na leczenie choroby wrzodowej. Nawet gdy jej przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori nie należy wpadać w panikę. Mimo, iż bakteria ta jest bardzo odporna, można ją skutecznie pokonać. Zwalcza ją bowiem inhibitor pompy protonowej. Zmniejsza on wydzielanie kwasu solnego niemalże do zera. W tym samym czasie przyjmuje się dwa antybiotyki: klarytromycynę oraz amoksycylinę lub metronidazol. Tydzień kuracji przynosi 90% efekt wyleczenia choroby wrzodowej. Jednak przez kolejne 1-2 tygodnie przyjmuje się ponownie inhibitor pompy protonowej. Dzięki takiemu leczeniu pacjent nie jest leczony operacyjnie.
Dodatkowo lekarz zaleca preparaty zmniejszające produkcję kwasu solnego, a także leki osłaniające śluzówkę żołądka oraz przyspieszające gojenie się wrzodów. Dawkę leków ustala lekarz.
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz