Aktualizacja: 26 czerwca 2024
Choroba brudnych rąk to w rzeczywistości nie jedno schorzenie, lecz cała grupa dolegliwości związanych z nieodpowiednią higieną dłoni i nieprzestrzeganiem zasad czystości. W efekcie do jamy ustnej zostają przeniesione chorobotwórcze patogeny, wywołując nieprzyjemne objawy. Najlepszą profilaktyką tego typu chorób jest dbanie o higienę osobistą.
Spis treści
Choroba brudnych rąk – charakterystyka
Mianem choroby brudnych rąk określa się zbiór różnego rodzaju chorób dotyczących układu pokarmowego, których przyczyną było przeniesienie patogenów chorobotwórczych z brudnych rąk do ust. Każdy człowieka na co dzień ma styczność z patogenami, brudem czy zanieczyszczeniami. Dotyka ich w każdym miejscu publicznym: w sklepie, tramwaju, autobusie, na przystanku, w przychodni czy na uczelni. Ryzykiem przeniesienia patogenów na dłonie jest nawet dotknięcie klamki czy korzystanie z telefonu komórkowego, który jest siedliskiem bakterii. Szacuje się, że już jedno złapanie klamki w miejscu publicznym czy uchwytu w komunikacji miejskiej powoduje przeniesienie do 10 tysięcy patogenów na dłoń. Nie da się tego uniknąć. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę osobistą. Jakie choroby zaliczane są do grona chorób brudnych rąk?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Wirusowe zapalanie wątroby typu A nazywane jest również żółtaczką pokarmową. Wywołuje zapalenie i zmiany martwicze w wątrobie, czego sprawcą jest wirus zapalenia wątroby typu A należący do rodziny Picornaviridae. U osób dorosłych charakterystycznymi objawami są przede wszystkim:
- żółtaczka;
- objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, utrata apetytu, nudności i wymioty.
U dzieci zaś aż 90% przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po 2-7 tygodniach od momentu zakażenia i mogą utrzymywać się również przez wiele tygodni. Nie istnieje leczenie przyczynowe wirusowego zapalenia wątroby typu A. Zaleca się odpoczynek, dietę lekkostrawną, płynoterapię.
Owsica
Owsica jest chorobą pasożytniczą jelita grubego, wywołaną przez owsika ludzkiego. To drobny pasożyt, który najintensywniej zasiedla drogi pokarmowe u dzieci. Te jednocentymetrowe nicienie przedostają się do organizmu poprzez skażoną żywność lub właśnie dotykając okolic jamy ustnej brudnymi rękami. To choroba zakaźna, zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagać się będą z nią także inni członkowie rodziny. Charakterystyczne objawy owsicy to:
- utrata apetytu;
- zaburzenia snu;
- świąd w okolicy odbytu nasilający się zwłaszcza porą wieczorną i nocną;
- zapalenie dróg rodnych u kobiet;
- bladość skóry;
- osłabienie;
- bóle głowy.
Nieleczona owsica może prowadzić do wielu poważnych powikłań, dlatego każdy przypadek należy leczyć. Tym bardziej że dostępne środki farmakologiczne są bezpieczne i skuteczne. W tym celu stosuje się lek przeciwpasożytniczy, który powinna przyjmować cała rodzina zakażonego. Jednocześnie należy wyprać w wysokiej temperaturze noszoną odzież i pościel.
Tasiemczyca
Istnieje wiele rodzajów tasiemczycy. To choroba odzwierzęca, wywołana przez larwy tasiemca przedostające się do układu pokarmowego człowieka. Zakażenie zazwyczaj daje następujące objawy:
- nudności i wymioty;
- bóle brzucha nieustępujące po podaniu leków;
- biegunki lub zaparcia;
- ogólne złe samopoczucie;
- spadek masy ciała, objawy niedożywienia.
Nieleczony tasiemiec, a dokładniej jego larwy, może migrować do zupełnie innych struktur organizmu wraz z krwią. Może zatem przedostać się do mięśni, mózgu czy innych narządów wewnętrznych, co jest już bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Leczenie tasiemczycy polega na jednorazowym przyjęciu silnego leku przeciwpasożytniczego, co w niektórych przypadkach uzupełniane jest czasową farmakoterapią innym, nieco łagodniejszym lekiem.
Salmonelloza
Salmonellozę wywołują bakterie Salmonella, które w największych ilościach znaleźć można u zwierząt hodowlanych i ich produktach. U człowieka bakterie te wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe nazywane potocznie zatruciem pokarmowym. Objawy pojawiają się po 6-72 godzinach od zakażenia, a są to głównie:
- bóle brzucha;
- gorączka;
- biegunka;
- czasami nudności i wymioty.
Przy łagodnych zatruciach stosuje się probiotykoterapię, płynoterapię i terapię węglem aktywnym. Cięższe przypadki mogą wymagać leczenia na oddziale szpitalnym, zwłaszcza gdy istnieje wysokie ryzyko poważnych zaburzeń elektrolitowych.
Choroba brudnych rąk – profilaktyka
Większości przypadków choroby brudnych rąk można zapobiegać poprzez odpowiednią higienę osobistą. Po każdym przyjściu do domu, a także przed każdym jedzeniem posiłków w miejscu publicznym, należy dokładnie umyć ręce mydłem i ciepłą wodą. Należy pilnować, aby nie dotykać brudnymi rękami okolic ust, a także aby właściwie przechowywać i obrabiać żywność. Przykładem są choćby jajka, które przed użyciem najlepiej wyparzyć.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Rodzinna, Kraków 2008.
- Dąbrowski A., Wielka interna – gastroenterologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2019.
Zostaw komentarz