Choroba Bensona to rzadka przypadłość z zakresu neurologii i okulistyki, polegająca na upośledzeniu wyższych zdolności przetwarzania wzrokowego oraz utworzeniu się patologicznych zmian w ciele szklistym oka. Co ciekawe, częściej występuje u mężczyzn, choć przyczyny tego nie są znane. W przebiegu tej choroby potocznie mówi się o ciałkach gwiaździstych w ciele szklistym oka.
Spis treści
Choroba Bensona – przyczyny
Choroba Bensona nazywana jest również skrzeniem bielejącym. Jej przyczyny wciąż nie zostały w pełni poznane, choć zidentyfikowano wiele czynników ryzyka, które mogą do niej predysponować. Są to przede wszystkim:
- cukrzyca, szczególnie gdy dojdzie już do rozwoju jej powikłania zwanego retinopatią cukrzycową;
- nadciśnienie tętnicze;
- zaawansowane, przewlekłe choroby ogólnoustrojowe;
- podeszły wiek;
- czynniki genetyczne;
- niektóre wady wzroku, zwłaszcza dalekowzroczność.
Pewne jest, że częstość występowania choroby Bensona wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej stwierdza się ją u osób między 60. a 70. rokiem życia, gdzie może dotyczyć ponad 3% populacji. U seniorów po 90. roku życia dotyczy już niemal 7% populacji.
Ciało szkliste oka jest galaretowatą, przejrzystą, pozbawioną naczyń krwionośnych strukturą, wypełniającą tylną komorę gałki ocznej. Składa się aż z 99% z wody, a pozostałą część zajmuje kolagen i kwas hialuronowy, które odpowiadają za wytrzymałość, nawodnienie i sprężystość tej tkanki. Jeśli z nieznanych do końca przyczyny dojdzie do pojawienia się ciałek gwiaździstych w oku, mówi się o chorobie Bensona. Ciałka gwiaździste to drobne, białe zagęszczenia, w których składzie zidentyfikować można głównie uwapnione fosfolipidy.
Choroba Bensona – objawy
Choroba Bensona ma dość charakterystyczny obraz kliniczny. Wprawdzie nie prowadzi do zaburzeń widzenia w postaci pogorszenia jego ostrości (nie jest czynnikiem krótkowzroczności bądź dalekowzroczności), jednak może powodować subiektywne odczucie mętów, plamek, muszek i kropeczek w polu widzenia, co niemal zawsze jest dla pacjenta mało komfortowe i uciążliwe. W większości przypadków choroba Bensona przebiega jednak bezobjawowo, a ciałka gwiaździste stwierdzane są przypadkowo podczas rutynowych badań okulistycznych lub podczas diagnozowania zupełnie innych problemów zdrowotnych.
Diagnostyka choroby Bensona
W momencie zauważenia u siebie niepokojących objawów typu męty w polu widzenia, należy udać się do okulisty. Lekarz przeprowadzi rutynową kontrolę okulistyczną, sprawdzi dno oka, ostrość widzenia, przejrzystość ciała szklistego i wiele innych parametrów. Na tej podstawie ustali rozpoznanie, a więc stwierdzi, co jest przyczyną dolegliwości u danego pacjenta.
Choroba Bensona – leczenie
Jeśli choroba Bensona przebiega bezobjawowo i jest zdiagnozowana okazyjnie, nie wymaga leczenia i w związku z tym nie wdraża się zupełnie żadnych metod terapeutycznych. Przy uciążliwych mętach w polu widzenia lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu tzw. witrektomii. Witrektomia to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwający maksymalnie do 2 godzin, polegający na wykonaniu 3 niewielkich nacięć w twardówce oka, aby następnie tymi otworami usunąć zmętnione ciało szkliste wraz z ewentualnymi zwłóknieniami.
Jeśli jednak zmętnienia w oku są widoczne dla pacjenta, jednak nie wpływają wyraźnie na komfort jego życia czy codzienne funkcjonowanie, należy poważnie rozważyć konieczność wykonania opisanego zabiegu. Może on wiązać się z ryzykiem powikłań, ponieważ jest znacznie większą ingerencją w oko, niż ma to miejsce np. przy laserowej korekcji wzroku. Niestety nie ma żadnych kropli do oczu, które mogłyby rozpuścić męty i tym samym oczyścić pole widzenia.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Bowling B., Okulistyka kliniczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2007.
- Binnewies-Stulcken K., Choroby oczu, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2012.
Zostaw komentarz