Aktualizacja: 20 maja 2024
Centralny bezdech senny to poważna, choć niekiedy bagatelizowana choroba, przebiegająca z występowaniem powtarzających się epizodów bezdechów bądź spłyceń oddechu, przy jednoczesnym zatrzymaniu ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha. Przyczyną jest najczęściej ciężka niewydolność serca. Inną postacią bezdechu jest obturacyjny bezdech senny – obu schorzeń nie należy ze sobą mylić.
Spis treści
Centralny bezdech senny a obturacyjny bezdech senny
Międzynarodowa Klasyfikacja Zaburzeń Snu definiuje 3 grupy zaburzeń oddychania związanych ze snem:
- centralny bezdech senny (CBS);
- obturacyjny bezdech senny u dorosłych i dzieci (OBS);
- hipowentylacja/hipoksemia związana ze snem.
Centralny bezdech senny jest konsekwencją zatrzymania wysyłania przez mózg odpowiednich sygnałów do mięśni nadzorujących procesy oddychania, wskutek czego dochodzi do zatrzymania oddechu lub znacznego jego spłycenia. Towarzyszy temu zahamowanie ruchów oddechowych mięśni klatki piersiowej i brzucha. Z kolei w przebiegu obturacyjnego bezdechu sennego miejsce ma niedrożność górnych dróg oddechowych i właśnie w związku z nią pacjent nie ma możliwości swobodnego oddychania. Centralny bezdech senny jest zjawiskiem groźniejszym, jednak występuje rzadziej.
Centralny bezdech senny – przyczyny
Ten rodzaj bezdechu sennego najczęściej obserwuje się u pacjentów z:
- otyłością;
- zespołem hipowentylacji pęcherzykowej;
- niewydolnością serca;
- nabytymi i wrodzonymi schorzeniami neurologicznymi (w tym uszkodzenie rdzenia kręgowego, wady samego układu nerwowego, choroby nerwowo-mięśniowe);
- niektórymi schorzeniami metabolicznymi uwarunkowanymi genetyczne.
Zaburzenia napędu oddechowego na poziomie centralnym mogą ponadto wywoływać narkotyki oraz opioidowe leki przeciwbólowe. W przebiegu centralnego bezdechu sennego obserwuje się nagłe zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu, czego przyczyną bezpośrednią jest upośledzenie funkcji ośrodkowego napędu oddechowego. Towarzyszy temu zatrzymanie ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha.
Centralny bezdech senny – objawy
Centralny bezdech senny może prowadzić do wielu negatywnych zjawisk związanych ze wzmożonym napięciem współczulnego układu nerwowego, jak również może zwiększać ryzyko śmierci podczas snu. Dość charakterystycznym objawem u pacjentów jest tor oddechowy typu Cheyne’a-Stokesa. Polega na występowaniu bezdechów trwających kilkanaście sekund, po których pojawia się oddech szybszy i głębszy, aby po osiągnięciu maksimum ulec stopniowemu spowolnieniu i spłyceniu. Zaraz po tym pojawia się kolejny okres bezdechu.
Innymi objawami pojawiającymi się w przebiegu omawianej dolegliwości są: senność w ciągu dnia, poranne bóle głowy, zaburzenia koncentracji, nagłe wybudzenia, duszności, wahania nastroju. Wiążą się one z niedotlenieniem organizmu oraz niewyspaniem się nocą.
Diagnostyka centralnego bezdechu sennego
Pacjentów diagnozuje się w pierwszej kolejności laryngologicznie, aby wykluczyć możliwe przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego. Następnie zleca się badania krwi i badania moczu oraz badania specjalistyczne, w tym: częstotliwość rytmu serca, EKG, saturacja. Warto sprawdzić ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha. Uzupełnieniem jest polisomnografia, czyli badanie jakości snu, które trwa całą noc.
Centralny bezdech senny – leczenie
Przy Centralnym bezdechu sennym wraża się leczenie przyczynowe choroby podstawowej, zwykle za pomocą farmakoterapii lub zabiegów. Epizody nocne bezdechu sennego można dodatkowo leczyć przy użyciu aparatu CPAP. Jest to profesjonalna pompa powietrzna, podłączona do specjalnej maski na twarz. Dostarcza do organizmu powietrze nawet wówczas, gdy układ nerwowy nie współpracuje z mięśniami i układem oddechowym. Ciekawostką jest, że ostatnimi czasy pojawiła się nowa metoda oparta na stymulacji nerwu przeponowego. Wpływa ona na skurcz przepony i reguluje tor oddechowy.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Domaradzki D., Stryjewski P., Konieczyńska M., Lelakowski J., Obturacyjny bezdech senny – diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, Folia Cardiologica 2016 tom 11, nr 3, strony 253–259.
- Kowalewska B., Gołębiewska A., Krajewska-Kułak E., Zespół bezdechów sennych – wpływ na organizm człowieka.
- Lech J., Cierpienie pacjentów z zaburzeniami oddychania w czasie snu, Studia Medyczne, 2013; 29(1): 95-101.
Zostaw komentarz