Aktualizacja: 31 stycznia 2024
Bruksizm to tak zwane mimowolne, mocne ściskanie i zgrzytanie zębami. Choć przyczyny nie są do końca znane, to uznaje się, że niektóre czynniki mogą mieć wpływ na powstawanie tego problemu. Mimo iż bruksizm nie zagraża bezpośrednio życiu, to utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz niekorzystnie wpływa na stan naszych zębów. Poznajmy jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Spis treści
Czym jest bruksizm?
Bruksizm polega na mimowolnym, mocnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Zaliczany jest do jednych z najczęściej pojawiających się nieprawidłowości oraz szkodliwych reakcji ruchowych żuchwy powtarzanych bardzo często i co ważne nieświadomie. Problem ten może występować zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Nieleczony może prowadzić do uszkodzeń zębów oraz zmian rysów twarzy poprzez przesunięcie się zgryzu. Powszechnie uważa się, że bruksizm jest problemem występującym u osób nerwowych i podatnych na stres.
Bruksizm – przyczyny
Do najczęstszych czynników ryzyka pojawienia się bruksizmu należy:
- stres;
- nerwica;
- pogorszony stan zdrowia ogólnego;
- predyspozycje genetyczne;
- wady występujące w obrębie jamy ustnej, zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych;
- zaburzenia występujące w mózgu, ośrodkach odpowiedzialnych za regulację ruchów żuchwy;
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych;
- palenie papierosów;
- spożywanie alkoholu;
- zażywanie narkotyków;
- spożywanie dużej ilości napojów zawierających kofeinę.
W przypadku problemów z bruksizmem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem dentystą lub fizjoterapeutą.
Bruksizm – podział
Bruksizm można podzielić na 2 grupy:
- bruksizm dzienny (centryczny) – cechuje się zaciskaniem zębów z dużą siłą;
- bruksizm nocny (ekscentryczny) – obejmuje mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami.
Inna klasyfikacja wyróżnia:
- bruksizm pierwotny (idiopatyczny);
- bruksizm wtórny (jatrogenny).
Ten drugi może pojawić się u pacjentów podczas leczenia farmakologicznego z zaburzeniami snu, a także z dolegliwościami psychicznymi i neurologicznymi. Oba rodzaje bruksizmu mogą występować zarówno w nocy jak i w dzień.
Bruksizm – objawy
Bruksizm to mimowolna aktywność mięśni żuchwy, prowadząca do zaciskania zębów oraz ocierania o siebie. Najczęściej objawia się w nocy, podczas snu. Często pojawiający się odruch zaciskania i zgrzytania zębami powoduje ścieranie ich powierzchni, a czasami nawet łamanie. Bardziej zaawansowanym stadium są pojawiające się stany zapalne oraz zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych.
Do innych objawów bruksizmu należą również:
- zaniki przyzębia;
- krwawienia dziąseł;
- przygryzanie policzków oraz języka;
- bolesność stawu skroniowo-żuchwowego;
- przykurcze mięśniowe;
- ograniczona ruchomość w odcinku szyjnym;
- bolesność okolicy oczodołów;
- szumy w uszach;
- zaburzenia równowagi;
- bóle ucha.
Często w tego typu problemach ruchy żuchwy są utrudnione oraz ograniczone. Mogą również powodować ból. Odgłos zgrzytania zębami jest na tyle głośny i wyraźny, że może wywoływać dyskomfort partnera oraz być powodem konfliktów.
Bruksizm – konsekwencje
Bruksizm może prowadzić do różnych następstw i komplikacji, zarówno w obszarze jamy ustnej, jak i w innych częściach organizmu. Następstwa, które wywołuje bruksizm w naszym organizmie to:
- bóle głowy, bóle twarzy, bóle ucha;
- szczękościsk;
- zaburzony sen;
- sztywność żuchwy oraz otaczających jej mięśni;
- trzaski w stawach;
- ścieranie powierzchni zębów prowadzące do ich nadwrażliwości oraz ubytków;
- uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego.
Bruksizm – leczenie
Leczenie bruksizmu odbywa się wieloetapowo. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza stomatologa, który zaoferuje specjalne nakładki lub szyny na zęby, mające za zadanie zmniejszenie odruchu zaciskania i zgrzytania zębami. Pomagają również zmniejszyć ból oraz uszkodzenia zębów wynikające z ich pocierania.
Często zdarza się, że konieczna jest zmiana stylu życia oraz posiadanych nawyków. Należą do nich oduczenie się żucia gumy oraz końcówek długopisów pod wpływem emocji. Ponadto unikanie alkoholu, kofeiny i innych używek zwiększających odruch zgrzytania zębami.
Innym rodzajem leczenia są zabiegi obejmujące relaksację mięśni żuchwy, a także właściwą higienę snu. Jeśli bruksizm wynika z problemów emocjonalnych, konieczne jest udanie się do psychoterapeuty. Istotnym jest znalezienie źródeł stresu, a także metod radzenia sobie z napięciem oraz niepokojem.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
W moim domu osoba od pewnego czasu klapie zębami, lub stuka w dzień . Co może być powodem ? Dentysta nic nie wykazał, może to pasożyty ?
Bardzo dobra forma artykułu, może warto go rozbudować?