Aktualizacja: 2 listopada 2022
Bruceloza (łac. Brucellosis lub Abortus epizooticus) – znana również pod nazwami: gorączka śródziemnomorska lub gorączka falista – to choroba bakteryjna wywoływana przez pałeczkę Brucella. To poważna choroba odzwierzęca, atakująca głównie bydło i trzodę chlewną, jednak może przenosić się także na człowieka. W Polsce brucelozę uznaje się głównie za chorobę zawodową, ponieważ w znacznej większości przypadków dotyczy weterynarzy, hodowców bydła, zootechników czy pracowników zakładów mięsnych.
Spis treści
Bruceloza – przyczyny
Chorobę wywołują bakterie z rodziny Brucella, czyli:
- Brucella melitensis biotyp abortus;
- Brucella melitensis;
- Brucella melitensis biotyp suis;
- Brucella melitensis biotyp canis.
W Europie najczęściej diagnozuje się zakażenia dwiema ostatnimi bakteriami. Do infekcji może dojść na kilka sposobów, mając na uwadze, że źródłem patogenów są chore zwierzęta. Zwykle człowiek zaraża się w momencie spożycia zainfekowanego mięsa. Inne drogi obejmują: zranienie się i kontakt rany z pałeczkami Brucelli, wdychanie patogenów lub bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, np. w trakcie pracy. Ryzyko brucelozy znacznie zwiększa picie niepasteryzowanego mleka oraz spożywanie produktów mlecznych pochodzących z takiego mleka. Bardzo rzadko ma miejsce zarażenie się od innego człowieka.
Bruceloza – objawy
Bruceloza może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły. Postać ostrą charakteryzują następujące objawy:
- ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu;
- bóle mięśniowe i bóle stawowe;
- niekiedy ból jąder u mężczyzn;
- gorączka;
- zimne poty;
- bóle głowy.
Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie może dojść do powikłań w postaci zapalenia stawów, jąder i najądrzy bądź zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Postać podostra posiada takie same objawy jak postać ostra, są one jednak mniej intensywne. Z kolei przy postaci przewlekłej pacjenci skarżą się na:
- problemy ze snem;
- apatię;
- zmęczenie i ospałość;
- nadmierną potliwość ciała;
- przewlekłe bóle głowy.
W przebiegu brucelozy przewlekłej nie obserwuje się epizodów gorączki. Mogą jednak pojawiać się zajęcia różnych narządów wewnętrznych, najczęściej układu kostno-stawowego. Wraz z upływem czasu dochodzi do znacznego upośledzenia ruchów w stawach, zwłaszcza w stawach kręgosłupa. To zaś przekłada się na pogorszenie codziennej aktywności. Wśród objawów neurologicznych dominują zawroty głowy, drgawki, omdlenia oraz przejściowe niedowłady. Ponadto wzrasta ryzyko zaburzeń psychicznych.
Bruceloza u zwierząt – objawy
Zmiany chorobowe u zwierząt dotyczą głównie narządów rozrodczych, prowadząc do poronień i niepłodności. Często dochodzi do zatrzymania łożyska i zapalenia macicy. U krów niekiedy infekcja dotyczy wyłącznie węzłów chłonnych, przy czym miejsce ma wydalanie patogenów wraz z mlekiem, co zwiększa ryzyko zachorowania u człowieka. U samców objawem brucelozy jest najczęściej zapalenie jąder i najądrzy. Dodatkowo, bez względu na płeć zwierzęcia, pojawia się zapalenie stawów. Zwykle w obrębie kończyn.
Diagnostyka brucelozy
Aby z całkowitą pewnością zdiagnozować brucelozę należy wykonać badania serologiczne, czyli test ELISA. Ma on za zadanie stwierdzić swoiste przeciwciała. Pacjentowi pobiera się 2 próbki krwi – w fazie ostrej oraz w momencie ustępowania zakażenia (czyli około 2 tygodnie później). Na obecność tej choroby wskazuje ponadto dodatni wynik odczynu aglutynacji Wrighta oraz Coombsa. Uzupełniająco wykonuje się badania krwi.
Bruceloza – leczenie
Mając na uwadze fakt, że bruceloza jest chorobą bakteryjną, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Szczególnie w fazie ostrej. Najczęściej stosuje się doustny antybiotyk – doksycyklinę w połączeniu z dojelitową podażą aminoglikozydu. Leki przyjmuje się przez 3-4 tygodnie, po czym przez kolejne 2 miesiące pacjent przyjmuje inne, przepisane przez lekarza leki. Leczenie wdraża się jak najszybciej, co zwiększa rokowania pacjenta i chroni przed rozwojem groźnych powikłań. Warto wiedzieć, że w 1980 roku Polska została uznana za kraj wolny od brucelozy, dlatego choroby praktycznie nie diagnozuje się u zwierząt.
Profilaktyka brucelozy
Aby uchronić się przed brucelozą należy pić wyłącznie pasteryzowane mleko oraz spożywać nabiał wyprodukowany z jego użyciem. Posiadając hodowlę zwierząt warto regularnie wykonywać u nich badania serologiczne, zaś osoby pracujące ze zwierzętami powinny dbać o osobistą ochronę (przestrzeganie zasad BHP). Ważne jest profilaktyczne szczepienie bydła.
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Mizak L., Parasion S., Kwiatek M., Bruceloza – zoonoza o światowym zasięgu, Życie Weterynaryjne, 1/2014.
- Szulowski K., Iwaniak W., Weiner M., Złotnicka J., Szymajda M., Zaręba Z., Czępińska H., Diagnostyka i sytuacja epidemiologiczna brucelozy bydła w Polsce, Medycyna Weterynaryjna, 2/2012.
Zostaw komentarz