Aktualizacja: 21 marca 2022
Bolące korzonki to potoczna nazwa wykorzystywana w odniesieniu do dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czyli okolicy pleców poniżej dolnych brzegów łopatek i powyżej pośladków. Uważa się, że na pewnym etapie życia dotyka aż 7 na 10 osób. Ból może pojawić się nagle, jak również może narastać stopniowo. Leczeniem bolących korzonków najczęściej zajmują się lekarz ortopeda, lekarz neurolog oraz fizjoterapeuta. Zawsze warto wykonać badanie RTG lub tomografię komputerową, aby uwidocznić struktury i określić dokładną przyczynę dolegliwości.
Spis treści
Bolące korzonki – przyczyny
Korzonki nerwowe to delikatne włókna odchodzące od rdzenia kręgowego, zlokalizowane między poszczególnymi kręgami. Ze względu na budowę i lokalizację nie trudno o ich uszkodzenie. Za najczęściej występującą przyczynę bólu korzonków uznaje się wciąż chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. W praktyce równie często bolące korzonki są wynikiem:
- nieodpowiedniego stylu życia – długotrwałe siedzenie przy braku aktywności fizycznej;
- przeciążeń, np. w pracy fizycznej lub podczas intensywnych treningów sportowych;
- dyskopatii;
- wad postawy;
- niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy i minerały;
- otyłości;
- ciąży.
Bolące korzonki mogą być także objawem wielu chorób ogólnoustrojowych czy układowych:
- cukrzycy;
- półpaśca;
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych;
- ropni nadtwardówkowych;
- nowotworów.
Ucisk na korzenie nerwowe, wywołany różnymi czynnikami, prowadzi do rozwoju stanu zapalnego lub po prostu nadmiernych podrażnień tych struktur. To zaś generuje charakterystyczne dolegliwości.
Bolące korzonki – objawy
Podstawowym i najbardziej typowym objawem bolących korzonków jest ból – jednostronny, silny, na wysokości lędźwi lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nierzadko promieniuje do pośladka i kończyny dolnej po stronie podrażnienia, dlatego bywa nazywany rwą kulszową. U niektórych pacjentów mogą dodatkowo pojawić się objawy takie jak osłabienie, gorączka czy ból głowy. Gdy wystąpią zaburzenia z oddawaniem moczu i stolca, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem neurologiem.
Choć bolące korzonki najczęściej odnoszą się do okolicy lędźwiowej kręgosłupa, należy pamiętać, że korzonki nerwowe wychodzą z rdzenia kręgowego na całej długości kręgosłupa. Równie dobrze do ich podrażnienia może dojść na poziomie szyjnym czy piersiowym. Wówczas charakterystycznymi objawami będą drętwienie i mrowienie kończyn górnych, rwa barkowa czy dolegliwości w okolicy stawu ramiennego.
Diagnostyka bolących korzonków
Podstawą diagnostyki jest szczegółowy wywiad. Warto poinformować lekarza lub fizjoterapeutę od kiedy występuje ból, jak jest intensywny, w jakich sytuacjach się nasila oraz co przynosi ulgę. Należy podać przyjmowane leki, wskazać choroby ogólnoustrojowe oraz omówić codzienny tryb życia i pracę zawodową. Po przeprowadzeniu wywiadu można przejść do wykonania szeregu testów funkcjonalnych. W razie konieczności zaleca się wykonanie podstawowych badań – krwi i moczu, które mogłyby wykluczyć ewentualne choroby ogólnoustrojowe. Uzupełnieniem i najlepszym odzwierciedleniem stanu zdrowia są badania obrazowe – tomografia komputerowa, RTG czy rezonans magnetyczny.
Bolące korzonki – leczenie
W sporej części przypadków ból ustępuje samoistnie po kilku dniach lub tygodniach. W minimalizowaniu objawów pomaga zachowanie aktywności fizycznej, wysokie nawodnienie organizmu oraz ciepłe okłady (chyba, że miejsce ma stan zapalny, który jest nasilany w wyższych temperaturach). Pacjenci najczęściej decydują się na przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, zaś lekarze zalecają miejscowe iniekcje uśmierzające ból. Wszystko to działa jednak wyłącznie objawowo.
W przypadku bolących korzonków najskuteczniejszą metodą jest fizjoterapia. Terapia manualna w połączeniu z różnego rodzaju masażami, suchym igłowaniem i kinesiotapingiem sprawia, że niekiedy już po pierwszej wizycie pacjent odczuwa znaczącą ulgę. Co ważne – działanie przyczynowe sprawia, że efekty leczenia są trwałe, a cały proces bezpieczny dla zdrowia. Należy jednak udać się do doświadczonego fizjoterapeuty lub osteopaty, który pracuje specjalnymi metodami na stawach kręgosłupa. Jedną z polecanych jest np. metoda Kaltenborn-Evjenth. Masaże i pozostałe techniki oddziaływania na tkanki miękkie są jedynie uzupełnieniem terapii manualnej. Kobiety w ciąży powinny wybrać fizjoterapeutę uroginekologicznego. Wybierając się do specjalisty warto wziąć ze sobą wyniki wszystkich wykonanych badań.
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję „smaru” przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Domżał T., Przewlekłe nieswoiste bóle krzyża – stara dolegliwość czy nowa choroba neurologiczna?, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
- Boos N., Aebi M., Choroby kręgosłupa, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2016.
Zostaw komentarz