Aktualizacja: 16 września 2022
Arytmia (zaburzenie rytmu serca) to grupa różnego rodzaju schorzeń związanych z nieprawidłową pracą mięśnia sercowego. Może on pracować zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. U części pacjentów dolegliwości te przebiegają bezobjawowo, najczęściej jednak wskazują oni na charakterystyczne kołatanie serca. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz kardiolog.
Arytmia – przyczyny
Zaburzenia rytmu serca są statystycznie oceniając, zwłaszcza u seniorów, stanem normalnym – właściwie fizjologicznym. Brak jakichkolwiek arytmii w ciągu doby w zapisie Holterowskim jest rzadkością nawet u młodych, sercowo zdrowych ludzi. Serce, tak jak wszystkie organy, wraz z wiekiem ulega postępującej degeneracyjnej przebudowie przy jednoczesnym spadku możliwości kompensacyjnych i naprawczych. Efektem tego są m.in. nasilające się zaburzenia rytmu i właśnie dlatego zazwyczaj obserwujemy je u osób w starszym wieku. Arytmie mogą dotyczyć jednak i młodych osób. Dobry kardiolog jest w stanie wskazać te nieprawidłowe zapisy w czynności serca, aby szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Arytmie powstają wskutek upośledzenia rytmiczności lub częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym, jak również wskutek zaburzeń ich przewodzenia w układzie przewodzącym serca. Czynnikami zwiększającymi ryzyko arytmii są:
- częste picie napojów zawierających kofeinę;
- niedobór wapnia lub magnezu;
- przyjmowanie niektórych leków;
- przewlekły stres;
- palenie papierosów;
- nadużywanie alkoholu.
Zwykle trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę, która doprowadziła do zaburzeń rytmu serca.
Arytmia – objawy
Dokładny obraz kliniczny w dużej mierze zależy od rodzaju arytmii. Wśród zaburzeń rytmu serca wymienia się bowiem następujące:
- bradykardia;
- tachykardia zatokowa;
- dodatkowe skurcze nadkomorowe i komorowe;
- migotanie przedsionków (postać najgroźniejsza);
- częstoskurcz nadkomorowy i komorowy.
Najczęściej zgłaszanym objawem w przebiegu arytmii są palpitacje serca, co prowadzi do stanu lękowego i zwiększonego wydzielania katecholamin. Te zaś podwyższają ciśnienie krwi i nasilają kołatanie serca, jeszcze bardziej pogarszając odczucia pacjenta. Należy pamiętać, że objawy są w dużej mierze subiektywne, dlatego każdy może odczuwać je nieco inaczej. W obrazie klinicznym mogą się pojawić:
- wewnętrzny niepokój;
- mroczki przed oczami;
- szumy w uszach;
- gwałtowne pogorszenie samopoczucia;
- zaburzenia pamięci;
- duszności;
- wzmożona męczliwość;
- omdlenia;
- zawroty głowy;
- bóle wieńcowe, uczucie ściskania w klatce piersiowej.
Przy wystąpieniu powyższych objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, który przedstawi wstępne rozpoznanie i wystawi skierowanie do lekarza kardiologa.
Diagnostyka arytmii
Jedyną pewną formą diagnostyki arytmii jest zapis EKG, wykonany najlepiej w momencie trwania objawów. W związku z tym, że ciężko jest przewidzieć czas ich wystąpienia, pacjentowi zakłada się urządzenie do dobowego monitorowania pracy serca (EKG Holter). W tym czasie pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia i pozostać aktywnym fizycznie, jak dotychczas. Zależnie od rodzaju arytmii i podejrzeń lekarza diagnostykę uzupełnia się o badania krwi, echokardiografię, próbę wysiłkową, rezonans magnetyczny klatki piersiowej lub angiografię wieńcową.
Arytmia – leczenie
W łagodnych postaciach arytmii zwykle wystarczy modyfikacja stylu życia:
- unikanie spożywania nadmiaru soli, alkoholu oraz palenia papierosów;
- regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności;
- suplementacja kwasów tłuszczowych Omega 3, magnezu, cynku i witamin z grupy B;
- dieta bogata w witaminy i minerały (zwłaszcza wapń);
- picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
- unikanie stresu;
- wysypianie się;
- regularne badania kontrolne u kardiologa.
Niektóre postacie arytmii wymagają jednak bardziej profesjonalnych metod leczniczych. Konieczne może się okazać wszczepienie defibrylatora lub przeprowadzenie kardiowersji. Zastosowanie ma także farmakoterapia. Wykorzystuje się przede wszystkim leki antyarytmiczne i beta-adrenolityczne. Nie należy samodzielnie odstawiać leków, nawet jeśli od dłuższego czasu objawy się nie pojawiają. Odstawienie ich zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szostak M., Zaburzenia rytmu serca w praktyce ratownika medycznego- możliwości terapeutyczne, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
- Mielczarek W., Arytmie u osób w podeszłym wieku. Część II. Tachyarytmie, Geriatria, 13/2019.
- Prokopowicz D., Baranowski R., Jaka to arytmia, czyli diagnostyka i dalsze postępowanie, Choroby Serca i Naczyń, 4/2010.
- Laflamme D., Kardiologia kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Zostaw komentarz