Kolagen do picia
Kolagen do picia

Alergia wiosennaAlergia wiosenna to inaczej sezonowe uczulenie na pyłki roślin i/lub grzyby, a więc alergeny zewnątrzpochodne, których ilość we wdychanym powietrzu znacznie wzrasta właśnie na wiosnę. To wtedy miejsce ma intensywne kwitnienie roślin, a więc i wydzielanie masowych ilości ziarenek pyłków. Objawy dotyczą głównie układu oddechowego, choć nie tylko.

Alergia wiosenna – przyczyny

Bezpośrednie przyczyny rozwoju alergii (bez względu na jej rodzaj) nie zostały poznane. Wiadomo jednak, że mechanizm leży u podłoża nadmiernej reakcji układu immunologicznego na alergeny przedostające się do wnętrza organizmu lub mające kontakt ze skórą i błonami śluzowymi. Dla człowieka zdrowego substancje te są neutralne i nie wywołują żadnej odpowiedzi odpornościowej. Z kolei u osób predysponowanych wywołują szereg reakcji, w tym zapalnych, w efekcie czego organizm atakuje własne tkanki, uznając je jako obce.

Alergia wiosenna to przede wszystkim uczulenie na pyłki drzew, krzewów, traw i kwiatów, choć zdarza się także uczulenie na grzyby, a nawet promieniowanie UV, które po zimie jest znacznie intensywniejsze właśnie wiosną i latem.

Alergia wiosenna – objawy

Alergia wiosenna jako alergia wziewna manifestuje się przede wszystkim następującymi objawami:

Jeśli natomiast alergia wiosenna dotyczy promieniowania słonecznego, typowe są głównie objawy skórne, do których zaliczyć można  zaczerwienienie i swędzenie skóry, wymuszające drapanie się, a także obrzęk skóry, wysypkę czy pokrzywkę i pieczenie.

Zobacz również: Co najbardziej uczula?

Co pyli na wiosnę?

Największym problemem alergików na wiosnę jest pylenie leszczyny, olchy, brzozy, cisu, topoli i wierzby. Udowodniono, że objawy są znacznie intensywniejsze u osób, u których jednocześnie stwierdza się alergię na jabłonie, drzewka brzoskwiniowe oraz orzechy laskowe. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieje aż 7 odmian brzozy. Chociaż kwitną już od marca, najintensywniejsze pylenie przypada na kwiecień. To jedna z najczęściej odnotowywanych przyczyn wystąpienia zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. W maju zaczynają natomiast intensywnie pylić różnego rodzaju trawy. W Polsce jest ich aż 150 odmian, a każda z nich może uczulać.

Zobacz również: Co pyli w marcu?

Alergia wiosenna – diagnostyka

Skórne punktowe testy są bardzo wartościową, bezpieczną i dostępną metodą diagnozowania alergii na alergeny wziewne, pokarmowe, leki i jady owadów. Przy pomocy tej metody ocenia się reakcję skóry na kontakt z alergenem. Dodatni wynik testu wskazuje na obecność sIgE w skórze i tym samym potwierdza uczulenie na testowany alergen, jednakże wynik ujemny nie wyklucza alergii. Na podstawie wyników można podjąć decyzję o odczulaniu.

Alergia wiosenna – leczenie

Leczenie alergii, jak każdej choroby, musi być kompleksowe. Składają się na nie 3 główne elementy:

  1. unikanie lub ograniczanie kontaktu z alergenem;
  2. łagodzenie objawów choroby;
  3. eliminacja przyczyny alergii.

Istotą działania odczulania jest przywrócenie tolerancji na czynnik, który wywołuje objawy alergii. Metoda ta przywraca więc fizjologiczną i pożądaną reakcję układu immunologicznego. Już w pierwszym roku stosowania łagodzi objawy alergiczne, co nazywa się skutecznością bieżącą. Efekty leczenia utrzymują się przez wiele lat po zakończeniu przeważnie 5-letniego kursu immunoterapii, co dowodzi jej długoterminowej skuteczności.

Krzyżowe reakcje alergiczne

Każdy alergik powinien mieć na uwadze, że pewne grupy alergenów wziewnych wykazują podobną budowę. W konsekwencji tego wywierają podobny wpływ na organizm. Tak dzieje się w wypadku pyłków różnych gatunków traw rodziny wiechlinowatych czy pyłków drzew rodziny brzozowatych. Alergeny homologiczne mogą wywołać tak zwane reakcje krzyżowe. Przykładem jest alergia na pyłek brzozy i występujące po zjedzeniu jabłka lub owoców pestkowych katar oraz obrzęk gardła.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jutel M., Odczulanie – immunoterapia alergenowa „w pigułce”, Centrum Walki z Alergią, Warszawa 2022.
  2. Możliwości leczenia pacjentów uczulonych na kilka alergenów wziewnych jednocześnie, Kurier Medyczny, 2/2021.
  3. Jahnz-Różyk K., Gawlik R., Kupczyk M., Alergologia w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  4. Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Wydawnictwo Medical Education, 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami