Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 października 2024

Alergia pokarmowa u niemowlakaAlergia pokarmowa u niemowlaka jest zawsze dla rodziców sporym zmartwieniem. Nieleczona i niekontrolowana może stanowić poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia, jeśli pojawi się ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Dziecko powinno zostać objęte opieką alergologa dziecięcego bądź pediatry.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – skąd się bierze?

Zgodnie z definicją alergia pokarmowa to patologiczna, nadmierna reakcja układu odpornościowego (inaczej: układu immunologicznego) dziecka na spożyty pokarm, w którym znajduje się alergen. Uczulenie mogą wywoływać rozmaite produkty spożywcze, dlatego jego diagnostyka bywa trudna i czasochłonna. Do dnia dzisiejszego etiopatogeneza alergii pokarmowych pozostaje nieznana, choć wymienia się liczne czynniki ryzyka, w tym genetyczne i środowiskowe.
Do pokarmów będących najczęstszą przyczyną alergii pokarmowej należą:

Z badań epidemiologicznych wynika ponadto, że w przypadku niemowląt za wystąpienie alergii pokarmowej najczęściej odpowiada mleko krowie, białko jaja kurzego oraz owoce cytrusowe. Należy wiedzieć, że do uczulenia dziecka może dojść nie tylko wskutek kontaktu z tymi pokarmami w trakcie rozszerzania diety, ale i za pośrednictwem mleka kobiecego, a być może nawet w okresie płodowym.

Zobacz również: Alergia a uczulenie.

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka

Szacuje się, że alergia pokarmowa może dotyczyć nawet do 8% niemowląt, dlatego rodzice powinni znać możliwe objawy tej patologii. Są to zwłaszcza:

Dolegliwości te pojawiają się najczęściej po spożytym posiłku. Ciekawostką jest, że alergia pokarmowa może ulec samoistnemu wyciszeniu do około 3. roku życia. Nie wiadomo jednak, dlaczego tak się dzieje i dlaczego w późniejszym wieku szanse na to są tak znikome.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – diagnostyka

Aby zdiagnozować alergię pokarmową u niemowlaka, należy wykonać badania krwi w kierunku obecności przeciwciał charakterystycznych dla chorób alergicznych, ewentualnie testy alergiczne skórne, polegające na naniesieniu alergenów bezpośrednio na skórę dziecka i obserwacji jej reakcji. Badania te są proste i skuteczne. W warunkach domowych rodzice mogą zdecydować się na dietę eliminacyjną. Wykluczając pojedynczo poszczególne produkty spożywcze obserwują, czy dochodzi do poprawy stanu zdrowia dziecka. Jeśli poprawa jest widoczna np. po wykluczeniu z diety dziecka truskawek, po tygodniu można ponownie podać mu te owoce celem sprawdzenia, czy objawy powrócą. Jeśli tak się stanie, można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać alergię na truskawki u tego dziecka.

Zobacz również: Alergie – zwalcz je odpowiednią dietą.

Alergia pokarmowa u niemowlaka – leczenie

Podstawową zasadą leczenia wszystkich alergii pokarmowych jest unikanie tych składników pożywienia, które wywołują reakcje uczuleniowe. Wprowadzenie wspomnianej zasady w życie wymaga odpowiedniej, szerokiej wiedzy o produktach żywnościowych, sposobach ich przetwarzania i skrupulatnego dobierania produktów do posiłków. W razie potrzeb warto więc skonsultować się z dietetykiem klinicznym. W przypadku niemowląt eliminacja alergenów z diety jest na tyle prosta, że dieta ta nie jest jeszcze zbyt urozmaicona i łatwiej o dobór jej elementów czy identyfikację alergenu.

Podawanie leków przeciwhistaminowych u tak małych dzieci nie jest wskazane, chyba że dojdzie do wystąpienia poważniejszych objawów alergii, a więc pojawi się konieczność ich szybkiego zwalczenia. Znacznie korzystniejszym wyborem będzie wspomniana dieta eliminacyjna, czyli wykluczenie z jadłospisu alergenów. Dodatkowo można podawać dziecku olej z czarnuszki tłoczony na zimno i nierafinowany. Olej z czarnuszki to produkt o potwierdzonych właściwościach przeciwalergicznych i przeciwzapalnych, będący jednocześnie naturalnym antybiotykiem. Jest w pełni bezpieczny dla dzieci.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kalinowski P., Mirosław K., Wiedza rodziców na temat alergii pokarmowej występującej u ich dzieci, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 1, 88-91.
  2. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej 2013, Tom 7, nr 6, 349-354.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami