Kolagen do picia
Kolagen do picia

Alergia na kurzAlergia na kurz jest szczególnie uciążliwa, ponieważ jej objawy nie występują sezonowo (jak np. przy alergii na pyłki), lecz całorocznie. Dodatkowo częstość jej diagnozowania sprawia, że stała się współcześnie realnym zagrożeniem zarówno wśród dzieci, jak i pacjentów dorosłych. Diagnostyką i leczeniem alergii zajmuje się lekarz alergolog. W tym przypadku podstawą jest jednak dbanie o czystość w domu.

Alergia na kurz – przyczyny

Kurz to pył powstający z substancji stałych, organicznych i nieorganicznych, w tym z drobnych organizmów takich jak roztocza kurzu domowego. To właśnie one są alergenem w przypadku omawianej jednostki chorobowej. Najszerzej rozpowszechnione są alergeny roztoczy z rodziny Pyroglyphidae, zwłaszcza gatunków Dermatophagoides pteronyssinus, D. farinae i D. microceras. Opublikowane dotychczas badania wyraźnie wskazują, że ponad 97% pacjentów uczulonych jest na białka roztoczy będące proteazą cysteinową (Der p 1, Der f 1) oraz należących do rodziny NPC2.

Skąd jednak bierze się alergia na kurz? Dokładne przyczyny chorób alergicznych wciąż pozostają nieznane. Wiadomo jedynie, że wiążą się z nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią układu immunologicznego na cząsteczki przenikające do wnętrza organizmu, nazywane właśnie alergenami. Uważa się przy tym, że poza ekspozycją na alergen, na rozwój alergii wpływają w dużej mierze czynniki środowiskowe, takie jak:

  • zanieczyszczenie powietrza;
  • dym tytoniowy;
  • dieta;
  • przyzwyczajenia higieniczne.

Zobacz również: Domowe sposoby na alergię.

Alergia na kurz – objawy

Populacja roztoczy wzrasta sezonowo w kurzu domowym. Najintensywniejsze namnażanie występuje w okresie miesięcy letnich, a więc od początku lipca do końca września. Włączenie centralnego ogrzewania w miesiącach jesienno-zimowych powoduje unoszenie kurzu mieszkaniowego wraz z podgrzanym powietrzem i roztoczami. Dlatego, choć objawy mogą występować całorocznie, są najbardziej nasilone właśnie w tym okresie. Charakterystyczne dolegliwości związane z alergią na kurz to przede wszystkim:

Objawy mogą więc dotyczyć różnych układów organizmu. Alergię na kurz można podejrzewać zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwości pojawiają się lub nasilają podczas przebywania w zakurzonych czy dawno niesprzątanych pomieszczeniach. Należy przy tym pamiętać, że kurz gromadzi się nie tylko na powierzchni mebli. Systematyczne ścieranie ich szmatką nie sprawi, że objawy ulegną osłabieniu lub wyciszeniu, jeśli jednocześnie nie będziemy dbać o regularne pranie pościeli, dywanów i zasłon, wietrzenie pokoi czy ścieranie trudno dostępnych miejsc (np. żyrandoli, lamp, przestrzeni pod łóżkiem i pod meblami).

Zobacz również: Alergia na roztocza.

Alergia na kurz – rozpoznanie

Najprostszym i najszybszym sposobem na rozpoznanie alergii na kurz jest wykonanie klasycznego badania krwi. W pobranej próbce identyfikuje się przeciwciała IgE charakterystyczne dla poszczególnych alergenów, w tym przypadku dla alergenów roztoczy kurzu domowego. Inną opcją jest wykonanie testów alergicznych skórnych, polegających na naniesieniu alergenów na skórę i ewentualnie nakłucie jej, aby mogły przeniknąć do ciała. Po 20 minutach sprawdza się reakcję skóry na dany alergen.

Zobacz również: Testy alergiczne.

Leczenie alergii na kurz

Objawy alergii na kurz można doraźnie zmniejszać za pomocą leków przeciwhistaminowych, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także za pomocą glikokortykoidów. Jednocześnie rekomenduje się wzmacnianie odporności i wzbogacenie diety o produkty będące naturalnymi środkami przeciwalergicznymi. Są to przede wszystkim:

  • owoce jagodowe;
  • czerwone i zielone warzywa;
  • orzechy;
  • tłuste ryby morskie;
  • nasiona i kiełki (o ile nie występuje alergia pokarmowa na te produkty).

Warto też rozpocząć suplementację oleju z czarnuszki siewnej. Ma ona potwierdzone właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest więc dobrym, całorocznym wsparciem organizmu człowieka.

Zobacz również: Olej z czarnuszki siewnej w kapsułkach.

Odnosząc się do porządków w domu, warto zaznaczyć, że roztocze giną w temperaturze co najmniej 55°C. W temperaturze niższej nie giną nawet pomimo zastosowania detergentów i środków piorących. Rekomenduje się prać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie, a zasłony co najmniej raz na miesiąc, aby utrzymać sypialnię wolną od alergenów roztoczy. W tym czasie należy codziennie wietrzyć pomieszczenia. Kurze z mebli ściera się nawet codziennie. Uzupełniająco można zamontować w domu oczyszczacz powietrza.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kowal K., Diagnostyka molekularna alergii na roztocza kurzu domowego, Alergia, 2019, 4; 23-28.
  2. Ukleja-Sokołowska N., Sokołowski Ł., Bartuzi Z., Alergia na roztocza kurzu domowego i krewetki – co wiemy obecnie?, Alergia Astma Immunologia 2018, 23 (3): 221-227.
  3. Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego, Alergia, 2016, 3: 39-42.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami