Kolagen do picia
Kolagen do picia

Chlorella dla kotaChlorella dla kota to suplement diety cieszący się coraz większą popularnością. Uznawany jest za multiwitaminę dla zwierząt, również dla psów czy domowych gryzoni. Wyróżnia się bogatym składem, który korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt. Jest przy tym algą, a więc produktem naturalnego pochodzenia. Zapewnia pełne bezpieczeństwo zwierząt domowych.

Chlorella – co to jest?

Chlorella jest jednokomórkową zieloną algą zaliczaną do królestwa roślin (eukariota), w przeciwieństwie do Spiruliny, która jest sinicą (cyjanobakteria) zaliczaną do królestwa bakterii (prokariota). Zawdzięcza swoją nazwę zielonemu barwnikowi, chlorofilowi, choć w jej składzie wyróżnić można także wiele innych cennych i wartościowych związków. Wśród nich znaleźć można między innymi białko, która jest podstawowym składnikiem zwierzęcej diety. Chlorella ze względu na swoje wszechstronne właściwości bogaty skład zaliczana jest do grona superfoods. To powszechnie stosowany suplement diety w przypadku ludzi, a coraz częściej także w przypadku zwierząt domowych. Kupić go można w postaci proszku oraz tabletek.

Chlorella dla kota – działanie

Chlorella posiada w swoim składzie mnóstwo witamin (witaminy z grupy B, witamina A, witamina C, witamina K, witamina E), składników mineralnych (żelazo, cynk, wapń, fosfor, fluor, magnez, mangan i inne), błonnika pokarmowego, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów. Wszystkie te składniki korzystnie wpływają na zdrowie zwierzęcia, większość z nich jest wręcz niezbędna to utrzymania kondycji i gęstości sierści, mocnych kości, sprawnego trawienia. Karmy dla zwierząt są w dzisiejszych czasach specjalnie wzbogacane o wyżej wymienione związki odżywcze i biologicznie aktywne. Potwierdza to fakt ich skuteczności oraz potrzeby ich podawania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Chlorella jest algą uniwersalną, nadającą się zarówno dla zwierząt domowych, jak i dla człowieka. Obserwacje potwierdzają, że systematyczne podawanie Chlorelli kotu:

  • zwiększa blask i gęstość sierści;
  • reguluje trawienie, przeciwdziałając biegunkom i zaparciom;
  • wzmacnia odporność, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku kotów z rozmaitymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi oraz tzw. dachowych, które sporo czasu spędzają na zewnątrz;
  • wpływa korzystnie na układ nerwowy, poprawiając koordynację ruchową zwierzęcia;
  • oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych produktów, które mogą być dostarczane podczas przypadkowego spożywania roślin czy gryzoni.

Podawanie swojemu pupilowi Chlorelli sprawia również, że zmniejsza się nieświeży oddech z pyska, zaś zdrowie jamy ustnej utrzymywane jest na wysokim poziomie. W związku z wysoką zawartością kwasu foliowego Chlorella jest ważnym elementem kociej diety przy zapaleniu jelita cienkiego oraz w okresie ciąży i po porodzie.

Chlorella dla kota – jak suplementować?

Chlorellę w przypadku zwierząt należy suplementować zgodnie z zaleceniami producenta i ogólnie przyjętą metodyką. Jest ona nieco inna niż w przypadku ludzi, u których algę tę można stosować przez długi okres czasu. W przypadku kotów (a także innych zwierząt domowych) rekomenduje się wzbogacenie podstawowej diety o Chlorellę przez okres maksymalnie 12 tygodni. U kotów nie powinno się przekraczać dawki 1/4 łyżeczki na dobę bez względu na masę ciała zwierzęcia. Najlepiej zmieszać proszek z karmą mokrą lub z porcją pasztetu czy tuńczyka z puszki. W przypadku Chlorelli w tabletkach najlepiej i najwygodniej jest je pokruszyć łyżeczką, a następnie odmierzyć jej 1/4. W razie wątpliwości lub przy problemach trawiennych u kota wcześniej warto skonsultować się z weterynarzem.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Stefanutti D., Tonin G., Morelli G., Zampieri R., Rocca N., Ricci R. Oral Palatability and Owners’ Perception of the Effect of Increasing Amounts of Spirulina (Arthrospira platensis) in the Diet of a Cohort of Healthy Dogs and Cats. Animals, 13/2023.
  2. Perez-Alvarez I., Islas-Flores H., Sanchez-Aceves L., Gomez-Olivan L., Chamorro-Cevallos G. Effects of spirulina (Arthrospira maxima) on teratogenicity and diclofenac-induced oxidative damage in Xenopus laevis. Water Emerg Contam Nanoplastics, 2/2023.
  3. Fedyniak J., Kontrowersje wokół Spiruliny, Zwierza Sfera, 1/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami