Aktualizacja: 3 grudnia 2021
Producenci suplementów na bazie alg Chlorella zachwalają je przede wszystkim za uniwersalność i możliwość przyjmowania łącznie z innymi lekami. Oczywiście nie można założyć, że nie dochodzi do żadnych interakcji z innymi substancjami. Jednak z kilku powodów nie należy też obawiać się, że Chlorella mogłaby na przykład osłabić działanie antykoncepcji hormonalnej.
Chlorella a inne leki
Suplementy diety zawierają bardzo niewielkie dawki środków biologicznie czynnych. Ich skuteczność wynikać może tylko i wyłącznie z długoterminowego przyjmowania – co jednak nie oznacza, że nie są skuteczne. Mają więc ograniczony wpływ na działanie organizmu – jest to widoczne właśnie w zestawieniu z lekami. Chlorella może pomóc w suplementacji nieznacznych niedoborów mineralnych. Jednak na pewno ma siłę działania kilka rzędów wielkości mniejszą niż dobra antykoncepcja hormonalna. Są pewne rośliny, które wykazują dużo silniejsze działanie niż Chlorella – dziurawiec czy pluskwica mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji nawet o 15%, natomiast są to suplementy specyficzne. Chlorella jest suplementem ogólnym i takiego działania nie wykazuje.
Bezpieczeństwo Chlorelli
Żaden ze składników Chlorelli nie jest na tyle złożony chemicznie, aby mógł zaburzyć równowagę hormonalną. Algi te zawierają białka, które są trawione (i w ten sposób unieszkodliwiane) przed wchłonięciem do krwiobiegu oraz minerały i witaminy, które same w sobie nie tylko nie przeszkadzają w antykoncepcji, ale nawet są bardzo często niezbędne do utrzymania homeostazy w czasie celowego jej zaburzania tabletkami antyhormonalnymi.
Dodatkowo Chlorella zawiera bardzo małe ilości fitoestrogenów. Te roślinne związki mogłyby teoretycznie wpływać na pracę żeńskiego układu rozrodczego (wpływają – znajdują się na przykład w soi, która osłabia skuteczność antykoncepcji). Natomiast Chlorella, jako alga, zawiera tylko niewielkie ilości bardzo prymitywnych fitoestrogenów różniących się od ludzkich na tyle znacząco, że nie są one w stanie wywołać reakcji biologicznej nawet przy długim przyjmowaniu.
Chlorella nie zaburza pracy jelita ani nie wpływa na pogorszenie stanu flory bakteryjnej. A to właśnie te dwa czynniki najczęściej są odpowiedzialne za osłabienie działania antykoncepcji. Wprawdzie może pojawiać się przy rozpoczęciu suplementacji krótkotrwała biegunka, jednak mija ona po kilku dniach. Oznacza to, że po tygodniu jelita wracają już do pełnej sprawności (zakładając – nieco na wyrost – że takie krótkie rozregulowanie było w stanie zaszkodzić bakteriom jelitowym).
Zobacz również: Bezpłodność u mężczyzn – jak sobie pomóc?
Podsumowanie
Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest inny. Jeżeli obawiasz się o skuteczność prowadzonej terapii hormonalnej, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Fakt, że w większość przypadków nie stwierdza się obniżenia skuteczności antykoncepcji, powinien Cię zdecydowanie uspokoić, ale jeśli masz jakiekolwiek obawy, pytaj. Niektóre preparaty hormonalne ze względu na specyfikę swojego działania mogą dawać słabszy efekt lub łatwiej wchodzić w interakcję z suplementami. Mimo że Chlorella jest bezpieczna podczas antykoncepcji, skonsultuj się z lekarzem, aby mieć pewność, że dobrana indywidualnie kuracja hormonalna zostanie w pełni wykorzystana.
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Dębski R., Antykoncepcja – metody zapobiegania niepożądanej ciąży, Ginekologia Polska, 78/2007.
- Mason R., Chlorella and Spirulina. Green Supplements for Balancing the Body, Alternative & Complementary Therapies, 2001.
- Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B. Suplementy diety zawierające Chlorella Vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 9/2017.
- Czerwińska-Osipiak A., Michalik A., Olszewska J., Repetytorium z antykoncepcji, Miscellanea Anthropologica et Sociologica, 2/2013.
Zostaw komentarz