Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 27 grudnia 2024

WodórWodór (łac. hydrogenium) to najprostszy pierwiastek chemiczny oznaczany skrótem H. Jest niemetalem znajdującym się w bloku s w układzie okresowym pierwiastków. Co ciekawe, jest to najczęściej występujący pierwiastek na świecie – znajduje się m.in. w gazach wulkanicznych, górnych warstwach atmosfery, gazie ziemnym czy poszczególnych skałach. Znajduje się też w organizmie każdego człowieka.

Wodór – charakterystyka

Wodór jest pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 1. Przyjmuje gazowy stan skupienia, jest bezbarwnym gazem – nie ma żadnego zapachu ani smaku. Jego podstawowe parametry można określić następująco:

  • położenie w układzie okresowym pierwiastków: 1 grupa, 1 okres, blok s;
  • właściwości metaliczne: niemetal;
  • stan skupienia: gazowy;
  • temperatura topnienia: -259,198 °C;
  • temperatura wrzenia -252,762 °C.

Wodór to najprostszy, najlżejszy z pierwiastków a jednocześnie najobficiej występujący w środowisku naturalnym. Pozyskuje się go z paliw kopalnych, biomasy, ewentualnie poprzez elektrolizę wody. Właśnie dlatego po części znajduje tak szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu – dostęp do niego jest łatwy i szeroki. Paliwo wodorowe ma potencjał do zrewolucjonizowania transportu, a może nawet zapewnienia państwu bezpieczeństwa energetycznego. Warto wiedzieć, że w stanie wolnym jest na Ziemi bardzo rzadki, jednak występuje często w postaci związków chemicznych (np. woda, kwasy, zasady, wszystkie związki organiczne). Wykazuje wysoką aktywność chemiczną.

Wykorzystanie wodoru w przemyśle

Wodór znajduje szerokie zastosowanie w transporcie, energetyce i innych dziedzinach przemysłu. Bywa nośnikiem (magazynem) energii. Jest wykorzystywany do produkcji paliw, nawozów, szkła, stali, energii elektrycznej i cieplnej. Coraz powszechniej zastępuje się gaz ziemny wodorem – zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwie domowym. Właściwości wodoru otwierają możliwości szerszego zastosowania energii odnawialnej, gdyż może on być zintegrowany z każdym systemem energetycznym. W transporcie wodór jest podstawowym konkurentem dla pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami. Dodatkowo znajduje zastosowanie bezpośrednio w procesach produkcyjnych (palniki do cięcia, lutowanie, spawanie metali). Towarzyszy więc człowiekowi na każdym kroku.

Wodór w organizmie człowieka

Wodór pozytywnie wpływa na organizm człowieka, ponieważ ma zdolność swobodnego przemieszczania się po organizmie człowieka, w przeciwieństwie do wielu innych antyoksydantów, co zawdzięcza głównie swojej niewielkiej masie cząsteczkowej. Tym samym skutecznie wymiata wolne rodniki tlenowe, zmniejszając ryzyko chorób cywilizacyjnych. Ostatnimi czasy przeprowadzone badania udowodniły, że wodór hamuje namnażanie komórek nowotworowych, zmniejsza stany zapalne, wpływa pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową, a także stymuluje metabolizm ustroju.

Wodór ma duże znaczenie dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Obniża bowiem zmęczenie mięśni i produkcję mleczanów, przeciwdziałając zakwasom. Szacuje się, że stanowi około 10% ludzkiej masy ciała, ponieważ znajduje się w wielu innych cząsteczkach. Wodór jest podstawowym składnikiem budującym cząsteczkę wody, a ta znajduje się w każdej tkance organizmu (w największej ilości w krwi, chrząstkach stawowych, płynach ustrojowych). Tworzy też aminokwasy, tłuszcze, kwasy nukleinowe DNA i RNA, enzymy, węglowodany i wiele innych. Tak naprawdę ludzkie życie bez wodoru nie byłoby możliwe.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. David R. Lide, CRC Handbook of Chemistry and Physics, wyd. 90, Boca Raton: CRC Press, 2009, s. 4-66.
  2. Wiącek D., Wodór jako paliwo przyszłości, Autobusy, 10/2011.
  3. Grolik I., Kuźniak M., Bakun P., Tański T., Węgiel aktywny – charakterystyka, wytwarzanie, zastosowanie, Zeszyty Studenckich Kół Naukowych, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami