Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 14 sierpnia 2023

TymochinonTymochinon jest związkiem fitochemicznym i silnym antyoksydantem. W największych ilościach występuje w czarnuszce siewnej (łac. Nigella sativa). Wykazuje wszechstronny wpływ na zdrowie konsumenta, działając przede wszystkim antynowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Jego działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Tymochinon – charakterystyka

Tymochinon to związek występujący naturalnie w nasionach czarnuszki siewnej (to jego najbogatsze znane źródło), stanowiąc nawet do 58% całego składu. Wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające. Poza nim w czarnym kminku znajdują się także związki będące jego pochodnymi – tymohydrochinon, ditymochinon oraz prawdopodobnie polimer tymochinonu, opisywany jako nigellon. Zawartość tymochinonu w olejku otrzymanym przez destylację z parą wodną zawiera się w granicach 24-25%.

Choć tymochinon wciąż nie jest powszechnie wykorzystywany w produkcji leków, cieszy się ogromną popularnością w ziołolecznictwie i medycynie alternatywnej. Wykazano, że może mieć działanie równie silne jak niektóre leki przeciwalergiczne i przeciwnowotworowe, jednocześnie ograniczając częstotliwość działań niepożądanych. Tymochinon może stać się lekiem przyszłości. Wymaga się jedynie dalszych badań nad jego działaniem w kontekście konkretnych chorób.

Zobacz również: Jak stosować czarnuszkę leczniczo?

Tymochinon – właściwości

Tymochinon wykazuje działanie terapeutyczne w przypadku cukrzycy i insulinooporności. Na podstawie licznych badań i obserwacji potwierdzono jego działanie antyhiperglikemiczne, w tym obniżenie stężenia glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej. Działanie przeciwcukrzycowe wynika prawdopodobnie z korzystnego wpływu na obniżenie poziomu stresu oksydacyjnego i ochrony komórek beta trzustki.

Wykazano również silne działanie antybakteryjne w szczególności przeciwko bakteriom gram-dodatnim, w tym Staphylococcus aureus. Tymochinon działa nawet przeciwko bakteriom opornym na antybiotyki. Jego działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne zostało niejednokrotnie potwierdzone. Hamuje on produkcję cytokin prozapalnych, w tym interleukiny 1 i interleukiny 6, a także łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa i zmniejsza uwalnianie histaminy. Dodatkowo tymochinon:

  • wykazuje działanie przeciwwrzodowe;
  • poprawia parametry wątrobowe ALT i GGT, jak również aktywność AP i stężenie albumin w surowicy krwi;
  • łagodzi objawy występujące w neurodermatozach, alergiach i stanach zapalnych skóry, zmianach trądzikowych i grzybiczych;
  • chroni wątrobę przed działaniami niepożądanymi podczas przyjmowania niektórych leków, w tym paracetamolu.

Badania nad działaniem przeciwnowotworowym czarnuszki siewnej wykazały znaczną cytotoksyczność tymochinonu względem m.in. mięsaka macicy czy gruczolaka trzustki. W celu potwierdzenia właściwości przeciwnowotworowych tego związku niedawno przeprowadzono badania złośliwego, pierwotnego nowotworu tkanki kostnej (kostniakomięsaka). Udowodniono, że tymochinon hamuje wzrost nowotworu oraz inicjuje proces apoptozy ludzkiej linii kostniakomięsaka SaOS-2 w porównaniu z grupą kontrolną. Dodatkowo stwierdzono, że pod wpływem tymochinonu następuje angiogeneza guza.

Zobacz również: Na co jest dobry olej z czarnuszki?

Bezpieczeństwo spożywania tymochinonu

Tymochinon dostarczany jest do organizmu głównie w trakcie suplementacji nasion czarnuszki siewnej lub oleju z czarnuszki siewnej. Zalicza się go do związków bezpiecznych,dobrze tolerowanych przez organizm konsumenta. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych jego działania. Właśnie dlatego wszelkie produkty z czarnuszki można bez obaw podawać nawet dzieciom. Nie powoduje reakcji uczuleniowych (wręcz przeciwnie, zwalcza je) oraz nie przyczynia się do rozwoju objawów gastrycznych. W razie obaw przed użyciem warto skonsultować się z lekarzem lub wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia lub pod obojczykiem.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  2. Wawer I., Trziszka T., Ziołolecznictwo, biokosmetyki i żywność funkcjonalna, Krosno-Wrocław, 2013.
  3. Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 17/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami