Kolagen do picia
Kolagen do picia

Reakcja syntezyReakcja syntezy (inaczej: reakcja tworzenia lub reakcja powstawania), w jej przebiegu dochodzi do utworzenia złożonych cząsteczek i związków z wcześniejszym wykorzystaniem prostych, mniej złożonych substratów. To istotna część chemii organicznej i nieorganicznej, a wiele takich reakcji zachodzi również w organizmie człowieka.

Na czym polega reakcja syntezy?

Reakcje syntezy polegają na łączeniu się mniejszych związków i cząsteczek (inaczej: substratów) w cząsteczki bardziej złożone i rozbudowane (inaczej: produkty). Schematycznie proces ten można przedstawić następująco: A + B -> AB. Jak wskazuje nazwa, jest to synteza, czyli produkcja. W każdej syntezie zawsze powstają nowe i większe związki. Omawiając na konkretnych przykładach, reakcje syntezy mogą być następujące:

  • CO2 + H2O -> H2CO3 – w której pojedyncza cząsteczka dwutlenku węgla łączy się z cząsteczką wody, dając bardziej złożoną cząsteczkę kwasu węglowego;
  • 2 Na + Cl2 -> 2 NaCl – w której dwa pierwiastki sodu łączą się z chlorem, tworząc dwie cząsteczki bardziej złożonego chlorku sodu;
  • S + O2 -> SO2 – w której połączenie pierwiastka siarki z tlenem daje dwutlenek siarki.

Takich przykładów jest znacznie więcej. Tak naprawdę każdy człowiek styka się na co dzień z licznymi reakcjami syntezy zachodzącymi w glebie, powietrzu, a nawet we własnym organizmie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Reakcje te znajdują również szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, kosmetologii, medycyny i wielu innych, w których konieczne jest stworzenie nowych związków.

Reakcje syntezy w organizmie człowieka

W organizmie każdego człowieka codziennie zachodzą liczne reakcje syntezy, w szczególności w młodym wieku, gdy tkanki wciąż rosną i się rozwijają. Klasycznym przykładem reakcji syntezy jest tworzenie się włókien białkowych u osób trenujących, co jest podstawą przyrostu masy mięśniowej. Aminokwasy łączą się wówczas w oligopeptydy i peptydy, tworząc mięśnie. Innym przykładem jest łączenie się małych nukleotydów w dłuższe łańcuchy, czego końcowym produktem są łańcuchy RNA i DNA, kodujące geny.

Reakcje syntezy zachodzą intensywnie w gojących się tkankach, dzięki czemu rana może tworzyć ziarninę i nową tkankę (np. bliznę). Dzięki licznym reakcjom tego typu może rozwijać się zarodek, a później płód, kości przyrastają na długość, zaś przez całe życie miejsce ma synteza kwasów tłuszczowych i synteza glikogenu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Solomons G., Fryhle C., Snyder S., Chemia organiczna, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2022.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami