Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 listopada 2024

oganesonOganeson (łac. oganesson, skrót: Og) to jeden z najpóźniej zidentyfikowanych pierwiastków, który nie występuje jednak naturalnie na Ziemi. Jest wysoce niestabilny i wciąż stanowi spore zainteresowanie naukowców. Jego właściwości chemiczne wciąż nie zostały w pełni poznane.

Oganeson – charakterystyka

Oganeson jest syntetycznym pierwiastkiem chemicznym o symbolu Og i liczbie atomowej 118. Po raz pierwszy został zsyntetyzowany w 2002 roku przez rosyjskiego fizyka jądrowego – Jurija Oganessiana. To właśnie od jego nazwiska pochodzi termin, którym określa się omawiany związek. Choć został zsyntezowany w 2002 roku, jego odkrycie oficjalnie uznano dopiero w roku 2016.

Radioaktywne atomy tego pierwiastka są wyjątkowo niestabilne – dotychczas udało się uzyskać jedynie 4 jego izotopy o czasie połowicznego rozpadu ocenianym na mniej niż 1 milisekunda. W układzie okresowym pierwiastków leży w grupie 18 (gazów szlachetnych), pomimo tego najprawdopodobniej w warunkach normalnych byłby ciałem stałym. Oganeson nie występuje naturalnie na Ziemi. Jest pierwszym sztucznym przedstawicielem 18. grupy układu okresowego. Uważa się, że może wykazywać największą spośród nich reaktywność chemiczną, jednak wciąż nie zostało to sprawdzone.

Oganeson – spekulacje

Informacje na temat tego pierwiastka są niejasne. Bardzo ciężko zbadać go dokładniej, głównie ze względu na niską stabilność i brak występowania w naturze. Dlatego pozostaje on dla naukowców i chemików sporą zagadką. Na przestrzeni lat pojawiło się jednak wiele tez i spekulacji na jego temat, do których można zaliczyć następujące:

  • jest najbardziej elektrododatni z grupy gazów szlachetnych i tym samym powinien wykazywać zdolność do wiązania się stabilniej z pierwiastkami wysoce elektroujemnymi;
  • w przeciwieństwie do innych gazów szlachetnych, będzie wiązał elektron z uwolnieniem energii;
  • powinien być nieco bardziej reaktywny od radonu, jednak obliczenia teoretyczne wykazują, że ta reaktywność może być nawet wielokrotnie, znacząco większa;
  • w związku z wysoką polaryzowalnością pierwiastek ten podejrzewa się o niezwykle małą energię jonizacji.

Z całą pewnością oganeson wymaga dalszych badań i obserwacji. Być może w przyszłości znajdzie większe zastosowanie w przemyśle.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Weller M., Overton T., Rourke J., Armstrong F., Chemia nieorganiczna, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2024.
  2. Karwasz G., Oganesson 118: czy to koniec tablicy Mendelejewa?, Fizyka w Szkole, 4/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami